ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.12.2013 Справа № 905/7642/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.
При секретарі судового засідання Новіковій В.Р.
Розглянувши матеріали справи
за позовом Артемівської міської ради, м.Артемівськ
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕФЕСТ.ЛТД", м.Донецьк
про внесення змін до договору оренди землі
Представники сторін:
від позивача: Іванушкін І.С., за довірен.
від відповідача: Кириченко М.О., за довірен.
Артемівська міська рада, м.Артемівськ звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕФЕСТ.ЛТД", м.Донецьк про внесення змін до договору оренди землі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на укладення з відповідачем ТОВ "ГЕФЕСТ.ЛТД" договору оренди земельної ділянки територіальної громади м.Артемівська від 18.07.2006р. по вул. Радянській,220 м.Артемівськ, кадастровий номер 1410300000:00:020:0627. прийняття Рішення від 27.07.2011р. за №6/9-176 "Про затвердження розміру коефіцієнтів до ставки земельного податку для визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки на території м. Артемівська", звернення до орендатора з пропозицією укласти Додаткову угоду, ненадання відповідачем відповіді на звернення позивача, що стало підставою для звернення Артемівської міської ради до суду з відповідним позовом.
Ухвалою від 31.10.2013р. справа №905/7642/13 прийнята до провадження та призначена до розгляду в судовому засіданні.
Відповідач надав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволені позовних вимог, оскільки вважає, що застосування щодо орендованої ним земельної ділянки коефіцієнту до ставки земельного податку - 12 є необґрунтованим та недоцільним.
Зважаючи на достатність представлених документів, справа розглядається по наявним в ній матеріалам відповідно до ст. 75 ГПК України.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 12.12.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судових засіданнях пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
18.07.2006р. між Артемівською міською радою та ЗАТ "ГЕФЕСТ" укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого позивач надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель житлової та громадської забудови, іншої комерційної діяльності, для обслуговування існуючої АЗС, площею 0,4890га по вул. Радянській,220, м.Артемівськ, кадастровий №1410300000:00:020:0627. Договір укладено строком на десять років та зареєстровано 31.08.2006р. за №040614700067.
31.08.2006р. між сторонами підписано акт приймання - передачі орендованої земельної ділянки.
Станом на час розгляду справи Договір є діючим, його не розірвано в установленому законом порядку та не визнано недійсним у судовому порядку.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього ж закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено істотні умови договору оренди землі, якими є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
З умов договору вбачається, що сторони дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору, в тому числі і щодо орендної плати.
За статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За умовами п. 9 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем рівними частинами щомісячно у грошовій формі, згідно розрахунку, який є невід'ємною частиною договору.
Розмір річної орендної плати складає: 18956,27грн.
Розмір місячної орендної плати складає: 1579,69грн.
До показників у формулі, на підставі якої позивачем здійснюється розрахунок розміру орендної плати входять, зокрема, показник площі земельної ділянки, який є сталою величиною, коефіцієнт індексації, що встановлюється Держкомземом України, показник ставки земельного податку, показник коефіцієнту до ставки земельного податку та показник вартості 1 кв.м. земельної ділянки відповідно до проекту «Грошової оцінки земель м. Артемівська».
Відповідно до ст. 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно зі статтею 289.1 вищевказаного кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За змістом ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 631875,63грн.(129,22грн./м2).
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
27.07.2011р. органом місцевого самоврядування прийнято Рішення №6/9-176 "Про затвердження розміру коефіцієнтів до ставки земельного податку для визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки на території м.Артемівська".
Розмір коефіцієнтів до ставки земельного податку на землю за вищевказаним рішенням ставиться в залежність від цільового використання земельної ділянки, що надана в оренду. Відповідно до п. 3.3 якого "за земельні ділянки, що здійснюють торгівлю нафтопродуктами, кисне- та газонаповнювальні танції розмір коефіцієнта до ставки земельного податку на землю становить 12, що відповідає п.1 договору оренди земельної ділянки, наданої відповідачу по справі, за яким Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, іншої комерційної діяльності, для обслуговування існуючої АЗС, розташовану за адресою; м. Артемівськ та спростовує твердження відповідача, викладені у відзиві.
Відповідно до ч. 1 ст.169, ст.170 Цивільного кодексу України територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Згідно до визначень ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" позивач є представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
За положеннями ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію (п.5), при цьому акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (п.11).
Докази оприлюднення позивачем долучено до справи..
Таким чином регуляторний акт є таким, що набрав чинності та підялгає виконанню.
Станом на час розгляду справи доказів його оскарження суду не надано.
На виконання вищеозначеного рішення позивач 25.08.2011р листом №1-2019/9 звернувся до ТОВ "ГЕФЕСТ.ЛТД" з пропозицією укласти додаткову угоду та провести державну реєстрацію зазначеного документа.
Листом від 04.10.2012р. №01-1925/9 позивач повторно звернувся до ТОВ "ГЕФЕСТ.ЛТД" з пропозицією укласти додаткову угоду.
Водночас, відповідач листом б/д та б/н звернувся до позивача щодо внесення змін до договору оренди землі, пов'язаних зі збільшенням розміру орендної плати та зміною організаційно-правової форми відповідача з ЗАТ «Гефест» у ТОВ «ГЕФЕСТ.ЛТД». Згідно відмітки, лист позивачем отримано 23.11.2012р. .
Рішенням Артемівської міської ради від 26.12.2012р №6/33-586 вирішено внести зміни до спірного договору оренди змінивши назву орендаря на товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕФЕСТ.ЛТД».
04.04.2013р. Артемівська міська рада повторно звернулася до відповідача з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди землі. З вказаного листа вбачається, 14.02.2013р. представником відповідача додаткові угоди було отримано особисто.
На підтвердження даного факту позивачем надано суду копію журналу вихідної кореспонденції з підписом представника відповідача.
За ствердженням позивача, відповідач ухиляється від підписання додаткової угоди, що тягне за собою недоотримання грошових коштів до бюджету.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п.3 ст. 188 ГК України).
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.
Згідно пунктів 1,2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Пунктом п. 12 договору сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається щорічно в разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни цільового використання земельної ділянки, зміни розмірів земельного податку, зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом. При цьому перелік підстав для зміни розміру орендної плати у п. 12 договору не є вичерпним.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно статті 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно п. 34, 35 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Отже, положення вказаних норм законів визначають, що передумовою пропозицій орендарю щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки має бути ухвалення рішення міської ради про врегулювання вказаного читання у земельних відносинах за договорами оренди.
Статтею 59 зазначеного закону встановлено спосіб реалізації позивачем своїх повноважень, зокрема передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, зазначені вище норми законодавства встановлюють певний порядок висловлення волі органом місцевого самоврядування (ради), яким зокрема є рішення відповідної ради.
Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Застосовуючи до спірних правовідносин приписи ст.ст. 1,13,15,30 ЗУ "Про оренду землі", ст. 18 ЗУ "Про оцінку земель", ст. 288 ПК України суд дійшов висновку про те, що встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
З урахуванням того, що зміна умов договору оренди в частині розміру орендної плати передбачена діючим законодавством і вирішення питання щодо внесення змін до договору оренди можливе в судовому порядку, а також враховуючи наявність законодавчо передбачених підстав для внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 1, 13, 21 Закону України „Про оренду землі", ст.ст. 20, 22, 33, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Артемівської міської ради, м.Артемівськ до ТОВ «ГЕФЕСТ.ЛТД» про внесення зміни до договору оренди земельної ділянки територіальної громади м.Артемівська, укладеного 18.07.2006р. за №040614700067. - задовольнити.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕФЕСТ.ЛТД» (83037, м.Донецьк, Кіровський район, вул..Петровського,4/8, ЄДРПОУ 23182771) внести зміни до договору оренди земельної ділянки укладеного 18.07.2006р. та зареєстрованого 31.08.2008р. за №040614700067 з моменту набрання судовим рішенням чинності в редакції додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, а саме:
Змінити назву орендаря з закритого акціонерного товариства «Гефест» на товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕФЕСТ.ЛТД»
Пункт 9 договору викласти у наступній редакції
" 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, згідно розрахунку орендної плати, який є невід'ємною частиною цього договору, та вноситься рівними частинами щомісячно.
Розмір річної орендної плати складає: 145076, 32 грн.
Розмір місячної орендної плати складає: 12089,69 грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕФЕСТ.ЛТД» (83037, м.Донецьк, Кіровський район, вул..Петровського,4/8, ЄДРПОУ 23182771) на користь Артемівської міської ради (Отримувач: міський бюджет м.Артемівська; Банк: УДКС України у м.Артемівську Донецької області; МФО 834016, код ОКПО 37868870, р/р№31415544700015) судовий збір в розмірі 1147,00 грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя М.М. Гриник
Повний текст рішення складено та підписано 17.12.2013р.