Постанова № 36322271, 25.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
826/18692/13-а
Номер документу
36322271
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 грудня 2013 року № 826/18692/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України Служби зовнішньої розвідки України про визнання протиправним та скасування наказу №311-ОС від 18.05.2013, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Першого заступника Голови Служби зовнішньої розвідки України, Служби зовнішньої розвідки України про визнання протиправним і скасування наказу від 18.05.2013 №311-ос, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань із забезпечення державної безпеки, надбавки за проведення оперативно-розшукової, розвідувальної діяльності та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, доплати за співробітництво з особами, залученими до участі в розвідувальній та оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, премії в розмірах, встановлених наказом голови служби зовнішньої розвідки України від 20.08.2012 №577-ОС починаючи з 01.04.2013 по день звільнення з військової служби - 22.08.2013.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в оскаржуваному наказі не вказано конкретні причини, що стали підставою для прийняття такого наказу, що свідчить про його необґрунтованість та протиправність та, на думку позивача, є підставою для його скасування.

Відповідач - Служба зовнішньої розвідки України - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи та зазначив, що підставою для зменшення позивачу надбавок, доплат ат премії стало неналежне виконання ним службових обов'язків, що виявилось у невиконанні позивачем планових заходів, послаблення контролю за службовою діяльністю підлеглих, що виявилось у зниженні ефективності діяльності підпорядкованого позивачу підрозділу, порушенні вимог внутрішнього порядку, недостатньому контролі за підготовкою документів, відомчих актів.

Відповідач - Першого заступника Голови Служби зовнішньої розвідки України - явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового вирішення справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у різі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про час, дату та місце судового засідання в судове засідання не прибув, а також з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

На час виникнення спірних правовідносин підполковник ОСОБА_1 проходив військову службу в розпорядженні директора 6 Департаменту Служби зовнішньої розвідки України.

Наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 20.08.2012 №57-ОС позивачу були встановлені щомісячні види грошового забезпечення в наступних розмірах: за п. 4.2.1 Інструкції про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України №45 від 28.02.2008 (далі - Інструкція) - розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; за п. 4.6.1 Інструкції - у розмірі 70% посадового окладу; за пп. 4.7.1 Інструкції - у розмірі 50% посадового окладу; за п. 4. 15.1 Інструкції - у розмірі 20% посадового окладу; згідно п. 4.16.1 - у розмірі 60% посадового окладу.

В подальшому наказом першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України від 18.05.2013 №311-ОС з 01.04.2013 позивачу установлено надбавки у наступних розмірах: за пп. 4.2.1 Інструкції - 45% з урахуванням окладу за військовим званням та надбавку за вислугу років, за пп. 4.6.1 Інструкції - 30% посадового окладу; за пп. 4.7.1 Інструкції - 28% посадового окладу; за пп. 4.15.1 Інструкції - 1% посадового окладу; за пп. 4.16.1 - 10% посадового окладу.

Судом встановлено, що наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 22.08.2013 №569-ос позивача звільнено з військової служби за пп. «є» (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Згідно з п. 2 Постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №1294) виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Згідно з п. 5 Постанови №1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, особам рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту інформації - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.

З системного аналізу викладеного вбачається, що виплата надбавок здійснюється в порядку, що затверджується керівником, в даному випадку, розвідувального органу та розмір надбавки може, зокрема, зменшуватись у разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 28.02.2008 №45 затверджено Інструкцію про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України (далі - Інструкція).

Відповідно до пп. 4.2.2 Інструкції персональний розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби встановлюється (змінюється) або виплата її припиняється наказами Голови СЗР України або його першого заступника (у розмірі понад 50 відсотків), заступників Голови СЗР України згідно із розподілом функціональних обов'язків та керівників, яким Головою СЗР України надано відповідні права (у розмірі до 50 відсотків). Порушення питання перед особами, зазначеними в абзаці першому цього підпункту, щодо встановлення (збільшення розміру) або припинення (зменшення розміру) надбавки за виконання особливо важливих завдань здійснюється на підставі поданих за командою рапортів керівників відповідних підрозділів, в яких обґрунтовується необхідність та доцільність прийняття відповідного рішення. Рапорти готуються з урахуванням установлених щороку наказами Голови СЗР України максимальних розмірів надбавки для відповідних категорій військовослужбовців, її граничних розмірів та інших вимог щодо виплати, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, які попередньо опрацьовуються фінансовими підрозділами.

Згідно з пп. 4.6.2 Інструкції надбавка за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки встановлюється (змінюється її розмір) або виплата її припиняється наказами Голови СЗР України або його першого заступника. Порушення питання перед особами, зазначеними в абзаці першому цього підпункту, щодо встановлення (збільшення розміру) або припинення (зменшення розміру) надбавки за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки здійснюється на підставі поданих за командою рапортів керівників структурних підрозділів, в яких обґрунтовуються необхідність та доцільність прийняття відповідного рішення.

Згідно з п. 4.7.2 Інструкції надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну діяльність чи здійснюють контррозвідувальні заходи та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється (змінюється її розмір) або виплата її припиняється наказами Голови СЗР України, його заступників згідно із розподілом функціональних обов'язків або керівників, яким Головою СЗР України надано відповідні права.

Також, пп. 4.15.2 Інструкції визначено, що персональний розмір доплати визначеної пп. 4.15.1 Інструкції встановлюється (змінюється) або виплата її припиняється наказами Голови СЗР України або його першого заступника.

Згідно з пп. 4.16.4 Інструкції у разі невиконання планових заходів, порушення виконавської дисципліни, вимог військових статутів і внутрішнього розпорядку за рішенням Голови СЗР України, його заступників згідно із розподілом функціональних обов'язків або керівників, яким Головою СЗР України надано відповідні права, за мотивованим рапортом керівника відповідного підрозділу військовослужбовець може бути позбавлений премії або розмір її може бути зменшено.

Відповідно вказаних вище пунктів Інструкції у разі несвоєчасного виконання завдань, відсутності особистої участі та конкретних результатів у їх виконанні, а також зменшення обсягу та оперативної складності у виконанні цих завдань встановлена надбавка за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки припиняється або її розмір зменшується з обов'язковим зазначенням конкретних обставин, які є причиною для прийняття такого рішення.

Отже, Голова Служби зовнішньої розвідки України та його перший заступник наділені правом встановлювати, зменшувати розмір або припиняти виплату вказаних вище надбавок з дня видання відповідного наказу чи дати, вказаної у такому наказі.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваний наказ прийняту на підставі поданого за командою рапорту керівника відповідного підрозділу, в якому обґрунтовано необхідність та доцільність прийняття відповідного рішення, копія якого долучена до матеріалів справи.

Судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного наказу слугував рапорт директора 6 департаменту Служби зовнішньої розвідки України від 03.04.2013.

Зі змісту вказаного вище рапорту вбачається, що позивач протягом 2 півріччя 2012 року та 1 кварталу 2013 року на неналежному рівні виконував службові обов'язки, що виявилось у погіршенні якості оперативно-службової діяльності функціонального підрозділу, зниження її ефективності, невиконання планових заходів, неналежному виконанні вказівок керівництва департаменту та ігноруванні зауважень і попереджень, наданих на службових нарадах, послабленні контролю за оперативно-службовою діяльністю підлеглих.

Суд звертає увагу, що ні в рапорті, ні в оскаржуваному наказі не вказано жодних конкретних обставин, що стали підставою для зменшення розміру надбавок позивачу.

Відповідачами не надано суду належних доказів на підтвердження наявності конкретних обставин неналежного виконання позивачем службових обов'язків, невиконання планових заходів, неналежного виконання вказівок керівництва департаменту та ігнорування зауважень і попереджень, наданих на службових нарадах, послаблення контролю за оперативно-службовою діяльністю підлеглих.

З системного аналізу викладеного вбачається, що оскаржуваний наказ є безпідставним та прийнято з порушенням вимог згадуваних підпунктів Інструкції, що свідчить про протиправність оскаржуваного наказу в частині, що стосується установлення надбавок, доплати та премії позивачу та є підставою для скасування такого наказу у вказаній частині.

Судом встановлено, що наказом від 18.05.2013 №311-ос позивачу установлено надбавки з 01.04.2013, тобто вирішено правовідносини у минулому.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (рішення Конституційного суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) справа N 1-7/99 N 1-рп/99).

Оскільки оскаржуваним наказом в частині, що стосується позивача, вирішено правовідносини у минулому, що є порушенням ст. 58 Конституції України, враховуючи, що оскаржуваний наказ є безпідставним та прийнято з порушенням вимог згадуваних підпунктів Інструкції, а відтак суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування такого наказу.

Оскільки зі змісту оскаржуваного наказу вбачається, що ним установлено (зменшено) надбавки та премію не лише позивачу, а й іншим військовослужбовцям, які не є сторонами у даній справі, суд дійшов висновку щодо доцільності часткового задоволення позовних вимог та скасування наказу від 18.05.2013 №311-ОС "По особовому складу" в частині, що стосується установлення надбавки за пп. 4.2.1, пп. 4.6.1, п. 4.7.1. , доплати за пп. 4.15.1, премії за пп. 4.16 підполковнику ОСОБА_1 та відмови в задоволенні позовних вимог щодо скасування вказаного наказу в іншій частині.

Як зазначено вище, наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 20.08.2012 №57-ОС позивачу були встановлені щомісячні види грошового забезпечення в наступних розмірах: за п. 4.2.1 Інструкції про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України №45 від 28.02.2008 (далі - Інструкція) - розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; за п. 4.6.1 Інструкції - у розмірі 70% посадового окладу; за пп. 4.7.1 Інструкції - у розмірі 50% посадового окладу; за п. 4. 15.1 Інструкції - у розмірі 20% посадового окладу; згідно п. 4.16.1 - у розмірі 60% посадового окладу.

Протиправність оскаржуваного наказу та наявність підстав для його скасування є підставою для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу надбавок у розмірах встановлених наказом від 20.08.2012 №57-ОС починаючи з 01.04.2013 (з дати установлення надбавок оскаржуваним наказом).

Відповідно до вимог п. 5.4.1 Інструкції військовослужбовцям при звільненні з військової служби за віком, за станом здоров'я, після закінчення строку контракту, у зв'язку із скороченням штатів або з проведенням організаційних заходів, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби відповідно до законодавства.

Як зазначено вище, наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 22.08.2013 №569-ос позивача звільнено з військової служби за пп. «є» (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України.

Судом встановлено, що при звільненні позивачу була виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік з урахуванням оскаржуваного наказу, а відтак суд вважає наявними підстави для зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням розмірів грошового забезпечення встановленого наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 20.08.2012 №57-ОС.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва відповідачами не доведено правомірність оскаржуваного наказу у відповідності до вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в свою чергу позивач довів суду обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в частині.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158 - 163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково

2. Визнати протиправним та скасувати наказ від 18.05.2013 №311-ОС "По особовому складу" в частині, що стосується установлення надбавки за пп. 4.2.1, пп. 4.6.1, п. 4.7.1. , доплати за пп. 4.15.1 , премії за пп. 4.16 підполковнику ОСОБА_1.

3. Зобов'язати Службу зовнішньої розвідки України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати за пп. 4.2.1, доплати за пп. 4.6.1, доплати за пп. 4.7.1, доплати за пп. 4.15.1, премії за пп. 4.16.1 Інструкції про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України у розмірах встановлених наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 20.08.2012 №57-ОС починаючи з 01.04.2013 по день звільнення з військової служби - 22.08.2013.

4. Зобов'язати Службу зовнішньої розвідки України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням розміру грошового забезпечення встановленого наказом Голови Служби зовнішньої розвідки України від 20.08.2012 №57-ОС

5. Відмовити в задоволенні позовних вимог в іншій частині.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.І. Келеберда