ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" грудня 2013 р. Справа № 2а-1950/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі секретаря судового засідання Житняк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Калуської об'єднаної державної податкової інспекції до ЗАТ "Калуський машинобудівний завод" про стягнення податкового боргу в сумі 106215 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Калуська об'єднана державна податкова інспекція звернулася в суд із адміністративним позовом до ЗАТ "Калуський машинобудівний завод" про стягнення податкового боргу в сумі 106215 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ЗАТ "Калуський машинобудівний завод" в порушення податкового законодавства не виконав податкові зобов'язання із сплати податку на прибуток приватних підприємств в сумі 106215 грн., в тому числі за основним платежем 45810 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 60405 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце судового розгляду належно повідомлений належним чином. Подав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час і місце судового розгляду належно повідомлена. В минулому судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала та зазначила, що ЗАТ "Калуський машинобудівний завод" сплачувався податок на прибуток приватних підприємств, однак позивачем не вірно зараховувався даний платіж. Позивач на даний час не може чітко визначити період за який виник податковий борг. Просила у позові відмовити.
Дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд зазначає наступне.
Закрите акціонерне товариство "Калуський машинобудівний завод" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку 17.08.2004 року, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 838678, виданого Державним реєстратором виконкому Івано-Франківської міської ради, копія довідки з ЄДРПОУ № 168/228, видана 01.10.2007 року Управлінням статистики у м. Калуші та копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №9649251 від 15.04.2011 року (а.с.7-8,22).В Калуській оДПІ відповідач перебуває на податковому обліку з 20.01.2007 року.
Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Працівниками Калуської оДПІ проводилася планова виїзна перевірка ЗАТ "Калуський машинобудівний завод" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року, за результатами якої сформовано акт №4436/2302/32874020 від 30.12.2010 року (а.с.90-117).
В ході перевірки встановлено порушення відповідачем Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", внаслідок чого донараховано податок на прибуток у сумі 45810 грн. та встановлено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за три квартали в сумі 32813 грн.
На підставі вказаного акту позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0005052302/0 від 31.12.2010 року, яким ЗАТ "Калуський машинобудівний завод" визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в розмірі 106215, в тому числі за основним платежем 45810 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 60405 грн. (а.с.14).
Відповідачем оскаржувалося до суду дане податкове повідомлення-рішення, однак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.04.2011 року позовна заява про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.12.2010 року №0005052302/0 залишена без розгляду, внаслідок пропущення строків звернення до суду.
Доводів на підтвердження протиправності винесеного податкового повідомлення-рішення під час розгляду даної справи, суду не представлено.
Згідно із ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 4 Закону України "Про систему оподаткування" визначено, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
В пункті 3 частини 1 статті 9 цього Закону визначено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно із п.5.1. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
У відповідності до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону всі узгоджені суми податкових зобов'язань, як самостійно задекларованих, так і нарахованих контролюючим органом, боржник зобов'язаний сплатити в бюджет протягом 10-ти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку для подання відповідної податкової декларації, або протягом 10-ти календарних днів з дня отримання податкового повідомлення-рішення. Так, в п.п.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону зазначається, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
Підпунктом 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону передбачено, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до підпункту 17.1.7. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На виконання ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідачу надсилалася перша податкова вимога №1/479/29264/10/240 від 04.12.2008 року та друга податкова вимога №2/20/255/10/240 від 10.01.2009 року, які відповідачем залишено без виконання.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, на момент розгляду справи за відповідачем облікується податковий борг за платежем податок на прибуток приватних підприємств в загальному розмірі 106215 грн., в тому числі за основним платежем 45810 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 60405 грн.
Суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг у вказаній сумі, оскільки наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору. Крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок адміністрування податків і зборів з 01.01.2011 року визначають положення Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.
Згідно з пунктом 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пп. 20.1.18 п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
В пункті 95.4 статті 95 Податкового кодексу України зазначено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
З врахуванням наведеного, суд вважає що адміністративний позов Калуської оДПІ підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Закрите акціонерне товариство "Калуський машинобудівний завод" (Івано-Франківська область, Калуський район, м.Калуш, вул.Долинська, 88, ідентифікаційний код 32874020) та за рахунок готівки в дохід бюджету податковий борг в сумі 106215 (сто шість тисяч двісті п'ятнадцять) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 23.12.2013 року.