Справа №2-а/1312/337/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2012 року.Личаківський районний суд м. Львовав
в складі
головуючого суддіГирич С. В.
при секретарі судових засіданьОСОБА_1
з участю представника позивачаОСОБА_2
в м. Львові
у відкритому судовому засіданні
розглянувши адміністративний позов управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених коштів, у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сімї, в розмірі 2131 грн. 60 коп.
Адміністративний позов мотивує тим, що згідно заяви відповідача ОСОБА_3 від 12.07.2011р., позивачем було призначено їй виплату з 01.07.2011р. по 21.06.2014р. допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_4, 21.06.2011р.народження, до досягнення ним трирічного віку на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Оскільки відповідно до положень п.19,22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001р. передбачено виплату допомоги у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, тому на підставі заяви відповідача від 11.08.2011р. та поданої декларації про доходи та майновий стан, їй було здійснено перерахунок виплати вказаної допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний.
Однак в подальшому, в результаті проведеної ними перевірки було встановлено, що відповідачем зазначено у декларації недостовірну інформацію про розмір доходів її сімї чоловіка ОСОБА_5 Зокрема, відповідачем не було зазначено отримані її чоловіком доходи у ТзОВ «Поліфарб Україна»за лютий 2011р. та ТзОВ «МАПЕІ Україна»за березень-липень 2011р., що було встановлено актом Державної податкової служби та довідками про доходи виданих вказаними підприємствами.
Тому з врахуванням не задекларованих доходів розмір допомоги, що виплачувався позивачу на підставі поданої декларації за період з 11.08.2011р. по 30.11.2011р., становив значно менший розмір, а отже позивачу було надміру виплачено кошти з державного бюджету у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2131 грн. 60 коп. Оскільки відповідач на їхні письмові звернення про повернення надміру виплачених коштів не реагує, добровільно повернути вказану суму відмовляється, а тому просить позовні вимоги задоволити.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 адміністративний позов підтримав, дав пояснення аналогічні вище наведеним.
Відповідач в судове засідання не зявилася без поважних причин, про час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, причин неявки не повідомила, заяви про розгляд справи у її відсутності не подала, а тому суд вважає, що слід розглянути справу у її відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд задовільняє адміністративний позов з таких підстав.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»у редакції Закону України від 28.12.2007р. N 107-VI допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Судом встановлено, що з 01.07.2011р. управлінням соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було призначено виплату відповідачу ОСОБА_3 допомоги по догляду за її дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, в розмірі 130 грн. щомісячно, на підставі поданої заяви від 12.07.2011р. (а.с.4-5).
Як вбачається із заяви про призначення усіх видів соціальних пенсій від 11.08.2011р. (а.с.5-7), ОСОБА_3 звернулася до позивача про призначення їй допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, з урахуванням її доходів.
Дійсно відповідно до п.3 розділу VIІІ «Прикінцевих положень»закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»у редакції Закону України від 28.12.2007р. N 107-VI передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між : з 1 січня 2008 року 50 відсотками, з 1 січня 2009року 75 відсотками, з 1 січня 2010року 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
З даною норму Закону кореспондується положення п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001р., яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Відповідно до п.19 зазначеного Порядку виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Як вбачається декларації про доходи та майновий стан доданої до заяви від 11.08.2011р. (а.с.8) позивач зазначила, що її чоловік ОСОБА_5, окрім пенсії, інших доходів за період з 01.02.2011р. до 31.07.2011р. не отримував.
Згідно рішення про призначення допомоги сімям з дітьми від 23.08.2011р. (а.с.19), відповідачу починаючи з 11.08.2011р. по 30.09.2011р. призначено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 566 грн. 05 коп. щомісячно, а з 01.10.2011р. по 30.11.2011р. в розмірі 591 грн. 05 коп. щомісячно.
Відповідно до п.48 зазначеного Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
На підставі положень ст.22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Судом встановлено, що в результаті проведеної перевірки у декларації про доходи відповідачем не було зазначено доходи, отримані її чоловіком у ТзОВ «Поліфарб Україна»за лютий 2011р. та ТзОВ «МАПЕІ Україна»за березень-липень 2011р., що підтверджується довідками про доходи (а.с.11-12) та актом ДПІ в Личаківському районі м. Львова від 26.10.2011р. (а.с.20).
Таким чином, в результаті подання у декларації недостовірних даних про свій дохід та дохід членів сімї, відповідачу надмірно виплачено державну допомогу з державного бюджету.
Згідно розрахунку (а.с.25) за період з 11.08.2011р. по 30.11.2011р. відповідачу надмірно виплачено кошти в розмірі - 2131 грн. 60 коп.
Отже, оскільки відповідач у поданих 11.08.2011р. документах для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема у декларації про майнових стан її та членів її сімї, приховала частину доходів її чоловіка, що в результаті вплинуло на неправильне нарахування та надмірну виплату коштів з державного бюджету у вигляді державної допомоги за період з 11.08.2011р. по 30.11.2011р. в сумі 2131 грн. 60 коп., а тому адміністративний позов слід задоволити та стягнути вказані кошти із відповідача на користь позивача.
Керуючись, ст.ст. 160-163 КАС України, ст.ст.15, 22, п.3 розділу VIІІ «Прикінцевих положень»закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_3, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в користь управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, МФО 825014, ЄДРПОУ 26256754, р/р 35412018008648, банк ГУДКСУ у Львівській області, надміру виплачені кошти, у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сімї, в розмірі 2131 грн. 60 коп.
Стягнути з ОСОБА_3, ідентифікаційний №2752920984, в користь держави судовий збір в розмірі 107 грн. 30 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга в порядку і в строки передбачені ст.186 КАС України.
Суддя: Гирич С. В.