Ухвала суду № 36300360, 20.11.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2013
Номер справи
820/5930/13-а
Номер документу
36300360
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2013 р.Справа № 820/5930/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Старостіна В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Металл-Інвест" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.08.2013р. по справі № 820/5930/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Металл-Інвест"

до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

про визнання незаконними дій,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Металл-Інвест" (далі за текстом - ТОВ "Металл-Інвест", позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі за текстом - Основ'янська ОДПІ, відповідач), в якому просив суд, з урахуванням уточнень:

- визнати неправомірними дії Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Металл-Інвест", результат якої оформлений Довідкою від 21.05.2013 року №2549/221/37999963 "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Металл-Інвест" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ "ФЕДЕЛЬТА" та ПП "ПРІМУЛА-ДНІПРО" за період травень 2012 року";

- визнати неправомірними дії Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області, які полягали у внесенні змін до АІС "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" щодо ТОВ "Металл-Інвест";

- зобов'язати Основ'янську МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС відновити у АІС "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" інформацію щодо ТОВ "Металл-Інвест", яка була змінена Основ'янську МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.08.2013р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України.

На підставі ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Металл-Інвест" (код ЄДРПОУ 37999963) зареєстроване у встановленому законом порядку, як юридична особа 05.01.2012 р. виконавчим комітетом Харківської міської ради за адресою: вул. Плеханівська, буд.117, оф. 4-29, м. Харків, 61037, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 01.03.2012 року, як платник податків, зборів (обов'язкових платежів), знаходиться на обліку в Основ'янській об'єднаній Державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.

Основ'янською міжрайонною державною податковою інспекцією м. Харкова Харківської області Державної податкової служби за результатами проведення зустрічної звірки ТОВ "Металл-Інвест" (код ЄДРПОУ 37999963) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ "Федельта" (код ЄДРПОУ 36095411) за період травень 2012 року та ПП "Прімула Дніпро" (код ЄДРПОУ 35809530) за період травень 2012 року, була складена довідка від 21.05.2013 року №2549/221/37999963.

У вказаній довідці відповідачем було зроблено висновок, що зустрічною звіркою не підтверджено реальність здійснення позивачем господарських відносин з ТОВ "Федельта" за період травень 2012 року та ПП "Прімула Дніпро" за період травень 2012 року, та подальшої реалізації по ланцюгу постачання до кінцевого споживача.

Не погодившись з висновками довідки, позивач, подав свої заперечення.

За результатами розгляду заперечень листом від 25.06.2013 року Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби висновки, викладені у довідці залишено без змін.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з недоведеності порушення відповідачем прав, свобод та інтересів в результаті проведення зустрічної звірки, та внесення відомостей до автоматизованої системи на підставі висновків такої звірки.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань (станом на момент виникнення спірних правовідносин) був визначений Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 73.5. ст. 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4 Порядку, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Разом з цим, у випадку проведення зустрічної звірки органом державної податкової служби (ініціатором), відповідно до положень п. 3.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236, обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому, обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому п. 3.1 Методичних рекомендацій).

Відповідно до пп. 6, 7 Порядку №1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

З матеріалів справи вбачається, що Основ'янською ОДПІ за результатами проведення зустрічної звірки ТОВ "Металл-Інвест" (код ЄДРПОУ 37999963) щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ "Федельта" (код ЄДРПОУ 36095411) за період травень 2012 року та ПП "Прімула Дніпро" (код ЄДРПОУ 35809530) за період травень 2012 року, була складена довідка від 21.05.2013 року №2549/221/37999963, в якій зазначено, що на підставі п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України були здійснені відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача. При цьому, в довідці містяться висновки про те, що зустрічною звіркою не підтверджено реальність здійснення позивачем господарських відносин з ТОВ "Федельта" за період травень 2012 року та ПП "Прімула Дніпро" за період травень 2012 року, та подальшої реалізації по ланцюгу постачання до кінцевого споживача.

Представником відповідача в письмових поясненнях зазначено, що на адресу Основ'яненської ОДПІ від Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська, надійшов акт № 5699/1/22-4/36095411 від 05.12.2012 року „Про неможливість проведення зустрічної звірки TOB «Федельта» (код ЄДРПОУ 36095411) щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року" та акт № 1106/22-4/36095411 від 15.03.2012 року „Про неможливість проведення зустрічної звірки TOB «Федельта» (код ЄДРПОУ 36095411) щодо підтвердження господарських відносин за вересень, жовтень 2012 року", за результатами яких не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків 'ГОВ «Федельта» операцій - по ланцюгу з постачальниками та покупцями. Вказаний факт став підставою для проведення зустрічної звірки позивача.

Також представником відповідача повідомлено, що ТОВ "Металл-Інвест" до звірки не надано документи, які підтверджують транспортування товару, а тому висновки про не підтвердження реальності здійснення позивачем господарських відносин з ТОВ "Федельта" за період травень 2012 року та ПП "Прімула Дніпро" за період травень 2012 року, та подальшої реалізації по ланцюгу постачання до кінцевого споживача.

Колегія суддів зазначає, що направлення запиту та надання до звірки документів, зазначених у довідці від 21.05.2013 року №2549/221/37999963 не заперечується сторонами по справі.

За приписами п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів, перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (п. 61.2 ст. 61 Податкового кодексу України).

В свою чергу, згідно п. 71.1 ст. 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до положень п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. (ч.1, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України)

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Отже, одним з визначальних моментів щодо права на звернення особи до адміністративного суду є факт наявного, на думку особи, порушення її прав з боку суб'єкта владних повноважень.

Між тим, колегія суддів зазначає, що позивачем не було надано належних доказів порушення прав та інтересів в результаті проведення зустрічної звірки.

Також позивачем не обгрутовано та не доведено факт внесення інформації до автоматизованої системи Основ'янської ОДПІ на підставі висновків зустрічної звірки, оформленої довідкою від 21.05.2013 року №2549/221/37999963.

При цьому, представником Основ'янської ОДПІ в ході судового розгляду справи повідомлено, що інформація встановлена під час проведення зустрічної звірки та викладена у висновках такої звірки, до автоматизованої системи не вносилась.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що позивачем не було надано належних та допустимих доказів в розумінні ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджують порушення відповідачем прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Металл-Інвест" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.08.2013р. по справі № 820/5930/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Шевцова Н.В.Судді Мінаєва О.М. Старостін В.В.