Справа № 234/14584/13-а
Провадження № 2-а/234/441/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2013 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Марченко Л.М.
розглянувши у скороченому провадженні у м.Краматорську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною, -
ВСТАНОВИВ:
08.11.2010 року до Краматорського міського суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до УПСЗН Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною за період з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року.
Адміністративний позов пред'явлено в межах строку, визначеного ч.2 ст.99 КАС України, та по ньому відповідно до ст. 183-2 КАС відкрито скорочене провадження.
Згідно адміністративного позову, ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв"язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Вона вважає, що призначений розмір допомоги є незаконним, посилаючись на Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Просить суд визнати дії відповідача неправомірними та стягнути відповідача на її користь недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року, згідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням" з урахуванням виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму.
Представник відповідача начальник УПСЗН Краматорської міської ради Н.В. Чукова, надала суду письмові заперечення проти позову, в яких вимоги ОСОБА_1 не визнала, вважає, що управління діє в межах своєї компетенції, при проведенні зазначених виплат керується виключно чинним законодавством України яке регулює порядок нарахування та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Проаналізувавши зібрані в справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Позивачка згідно свідоцтва про народження є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв"язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Допомога призначена відповідно до вимог Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" за заявою позивачки.
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей, з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, .її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з Дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-ІІІ та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, стаття 43 Закону № 2240-ІІІ на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за Дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
До ст. 15 Закону № 2811XII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 15 Закону № 2811-XII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.012008р. і діє по 31.12.2008р. Отже, з 1.01.2009р. ст.15 Закону №2811-ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010р. ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011р. інший, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-111 розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами № 2811-XII та № 2240-111, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-XII та 2240-ПІ.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі №21-410а12.
Таким чином суд вважає, що позов слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 89,94 КАС України у зв'язку з обґрунтованістю позову, судовий збір в розмірі 68,82 грн., що сплачені позивачкою, слід відшкодувати останній за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року, задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради провести за період з 01 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року перерахунок та виплатити за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою нею сумою допомоги по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею 3-річного віку та розміром допомоги, на яку вона має право за ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради провести за період з 01 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року перерахунок та виплатити на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, за відрахуванням фактично отриманої за цей час щомісячної державної допомоги на дитину.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 коп.).
Постанова суду, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Л.М.Марченко