Постанова № 36291546, 17.12.2013, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
182/8417/13-а
Номер документу
36291546
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 182/8417/13-а

Провадження № 2-а/0182/287/2013

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ.

17.12.2013 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

у складі: головуючого - судді Шестакової З.С.

при секретарі - Пометій Є.Т.

за участю позивача - ОСОБА_1

представників відповідача - Поляквінської І.І., Розживайкіної Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Нікополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, третя особа Управління Пенсійного Фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, суд

встановив:

Позивач звернулась до суду із позовом до Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, третя особа Управління Пенсійного Фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди.

Свої вимоги мотивує тим, що вона з 27 липня 1974 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_4, який мав статус ліквідатора Чорнобильської катастрофи та був інвалідом 1 групи. ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловік помер та його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Після його смерті вона отримала посвідчення за НОМЕР_1 дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1-А та користувалася всіма пільгами відповідно до вимог ст. 20 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

13 червня 2009 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_5.

30 травня 2013 року Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації прийняла рішення за № 83 щодо вилучення у неї посвідчення НОМЕР_1 від 25 травня 2011 року „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою", оскільки після укладення нового шлюбу вона втратила свій статус„Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою". Було доручено Управлінні праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області вилучити у неї дане посвідчення. Також, на підставі даного рішення Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області з червня 2013 року припинило проводити їй виплати щомісячної допомоги вдовам ліквідаторів аварії на ЧАЕС, згідно рішення Нікопольської міської ради VI скликання від 28 грудня 2012 року за № 9-26/VI „Про затвердження заходів на 2013 рік до Програми з поліпшення соціального захисту населення міста Нікополя на 2012-2015 роки".

Позивач з рішенням Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації прийняла рішення за № 83 від 30.05.2013 не погоджується з наступних підстав.

Так, на думку ОСОБА_1, підставою для надання статусу „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" відповідно до ст. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 є документи про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи або на підставі відповідного посвідчення, а також експертного висновку щодо причинного зв'язку смерті з наслідками Чорнобильської катастрофи".

01 жовтня 2007 року вона отримала експертний висновок № 9831-10384 Центральної міжвідомчої експертної комісії про встановленню причинного зв'язку смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Крім того, спеціальним Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" не визначено такої процедури, як позбавлення статусу „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою".

Стаття 42 Закону України „Про пенсійне забезпечення" також передбачає збереження пенсії в разі втрати годувальника при новому одруженні.

До того ж, відповідно до ст. 36 СК України шлюб не може бути підставою для обмеження її прав та свобод, які встановлені Конституцією і законами України.

Отже, ОСОБА_1 просила суд визнати протиправним рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 30 травня 2013 року за № 83, щодо вилучення у неї посвідчення НОМЕР_1 від 25 травня 2011 року „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою". Зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації відновити їй статус „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" та повернути їй відповідне посвідчення. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області виплатити їй недоотриману щомісячну допомогам вдовам ліквідаторів аварії на ЧАЕС за період з червня 2013 року по вересень 2013 року в сумі 4 000 грн., згідно рішення Нікопольської міської ради VI скликання від 28 грудня 2012 року за № 9-26/VI „Про затвердження заходів на 2013 рік до Програми з поліпшення соціального захисту населення міста Нікополя на 2012-2015 роки".

Також, позивач просила суд стягнути з Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи заподіяну їй внаслідок протиправних дій моральну шкоду в розмірі 20 000 грн.

Дніпропетровська обласна державна адміністрація в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з позовом ознайомлена, про день слухання справи повідомлена, але в судове засідання представник відповідача не з'явився.

Представники Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнали та суду показали, що, дійсно, позивач отримала посвідчення НОМЕР_1 від 25 травня 2011 року „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" на підставі копії документів, які вона надала. При цьому, вона приховала той факт, що з 13 червня 2009 року вона перебуває у шлюбі з ОСОБА_5. Лише 31 січня 2013 року при проведенні звірки даних у відділі персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги, ОСОБА_1 надала паспорт, в якому була відмітка про цей шлюб.

Тому, на думку представників відповідача, після укладення нового шлюбу, засвідченого відповідним свідоцтвом, особа втрачає право на користування пільгами, встановленими законом саме для дружини померлого громадянина, оскільки є дружиною іншого чоловіка згідно ст. 21 СК України.

Після виявлення даного факту, Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області направило подання № 134 від 11.02.2013 до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації, після чого рішенням Комісії № 83 від 30.05.2013 ОСОБА_1 була позбавлена статусу „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою". На підставі даного рішення їй були правомірно зупинені всі виплати по пільгам за рахунок державної субвенції на комунальні послуги та щомісячні виплати матеріальної допомоги за рахунок місцевого бюджету вдовам чорнобильців.

Також, представники Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області вважають, що ОСОБА_1 не була заподіяна моральна шкода.

Враховуючи те, що позивач умисно скрила факт повторного одруження та користувалась пільгами незаконно, що призвело до безпідставної виплати коштів з державного бюджету, просили суд їй в позові відмовити.

Представник третьої особи Управління Пенсійного Фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області з позовом ознайомлений, про день слухання справи повідомлений, але в судове засідання не з'явився та надав заяву про розгляд справи без їх участі.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 27 липня 1974 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 (а.с.11), який мав статус ліквідатора Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1 та був інвалідом 1 групи (а.с.12)

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер (а.с.13)

Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії про встановленню причинного зв'язку смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 01 жовтня 2007 року № 9831-10384, захворювання, яке привело до смерті ОСОБА_4, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.14)

Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 цієї статті, надаються дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого. Дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого видається посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

11 травня 2011 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області для отримання посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та 25 травня 2011 року отримала посвідчення НОМЕР_1 „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" (а.с.15).

30 травня 2013 року Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації без участі позивача розглянула інформаційну довідку Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 29 травня 2013 року № 465 про реєстрацію шлюбу 13 червня 2009 року ОСОБА_1 (актовий запис № 272) з видачею свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2, та прийняла рішенням № 83 щодо втрати нею статусу „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" та право користування пільгами, встановленими ч. 2 ст. 20 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" і постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51. Також, Комісія доручила Управлінню праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області вилучити посвідчення ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 25.05.2011 року „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" (а.с.17)

Суд вважає, що Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації неправомірно прийняла рішення щодо вилучення посвідчення ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 25.05.2011 року „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою", з наступних підстав.

Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 посвідчення видається дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого - на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи або на підставі відповідного посвідчення, а також експертного висновку щодо причинного зв'язку смерті з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Всі необхідні документи для отримання посвідчення відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1 були надані Управлінню праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області.

Суд не може взяти до уваги доводи представників Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області у судовому засіданні та Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації, які викладені у протоколі засідання Комісії від 30 травня 2013 року № 83, щодо втрати на підставі ч. 1 ст. 21 СК України ОСОБА_1 після укладення нового шлюбу, засвідченого відповідним свідоцтвом, права на користування пільгами, встановленими Законом, саме для дружини померлого громадянина, який був віднесений до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як визначено у ст. 27 СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

У ст. 21 СК України визначено поняття шлюбу, як сімейного союзу жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Лише шлюб є такою підставою відповідно до вимог ч. 1 ст. 36 СК України.

В той же час, згідно ч. 2 ст. 36 СК України шлюб не може бути підставою для надання особі пільг чи переваг, а також для обмеження її прав та свобод, які встановлені Конституцією і законами України.

Отже, суд приходить висновку, що на підставі норми ч. 1 ст. 21 СК України ОСОБА_1 не може бути позбавлена статусу вдови померлого чоловіка та їй припинена виплата щомісячної допомоги відповідно до рішення Нікопольської міської ради VI скликання від 28 грудня 2012 року за № 9-26/VI.

До того ж, рішенням Нікопольської міської ради VI скликання від 28 грудня 2012 року за № 9-26/VI „Про затвердження заходів на 2013 рік до Програми з поліпшення соціального захисту населення міста Нікополя на 2012-2015" передбачена щомісячна допомога саме вдовам ліквідаторів аварії на ЧАЕС у розмірі 1 000 грн. (а.с.16)

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1 і 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В той же час доказів, які б спростовували позовні вимоги позивача та доводили заперечення представників відповідача в цій частині, останніми суду не надано.

Таким чином, суд приходить висновку, що представники відповідача розпорядились своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

При таких обставинах, суд знаходить позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 30 травня 2013 року за № 83, дій Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.

В той же час, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання повернути їй посвідчення НОМЕР_1 від 25.05.2011 року „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" задоволенню не підлягають, оскільки дане посвідчення у неї не було вилучено, що вона підтвердила під час судового засідання.

Також не підлягають задоволенню її позовні вимоги щодо стягнення моральної шкоди з Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи задоволенню не підлягають, оскільки Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", Постановами Кабінету Міністрів України від 02.12.1992 № 674 „Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 20.01.1997 № 51 „Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" використання коштів на відшкодування моральної шкоди не передбачено.

До того ж, відповідно до п. 6.5. та 6.6. Положення про комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації 13.02.2008 за № Р-38/0/3-08, комісія має право перевіряти правильність раніше виданих посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та розглядає питання щодо необхідності вилучення посвідчення відповідної категорії, у разі встановлення факту його необґрунтованої видачі.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 9-15,17,69,71,94,159-163,167, п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, суд

постановив:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправним рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 30 травня 2013 року за № 83, щодо вилучення посвідчення НОМЕР_1 від 25 травня 2011 року „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" на ім'я ОСОБА_1.

3. Зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації відновити ОСОБА_1 статус „Дружини померлого громадянина смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою".

4. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області виплатити ОСОБА_1 недоотриману щомісячну допомогам вдовам ліквідаторів аварії на ЧАЕС за період з червня 2013 року по вересень 2013 року в сумі 4 000 грн. (чотири тисячі грн.), згідно рішення Нікопольської міської ради VI скликання від 28 грудня 2012 року за № 9-26/ VI „Про затвердження заходів на 2013 рік до Програми з поліпшення соціального захисту населення міста Нікополя на 2012-2015 роки".

5. В іншому в позові відмовити.

Постанова може були оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Суддя: З. С. Шестакова