Справа № 758/13736/13-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Васильченка О. В.,
при секретарі - Дмитренко Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області за участю третьої особи - Київського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області за участю третьої особи - Київського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивач був звільнений з лав Збройних сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У відповідності до ч. 3 ст. 63 цього Закону пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
З 28.05.12р. Київським обласним військовим комісаріатом було проведено позивачеві перерахунок грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.12р. № 355. Довідка про новий розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
27.09.13р. Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області направило ОСОБА_1 лист про те, що пенсія нараховується та виплачується згідно чинного законодавства.
Оскільки, відповідачем було відмовлено у здійснені вказаного перерахунку, позивач і звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та просив суд: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не врахування йому нового розміру премії, протиправними та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2012 року на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Київським обласним військовим комісаріатом 28.05.12р.
Представник позивача до початку судового засідання звернувся до суду із заявою, в якій підтримав позовні вимоги та просив розглянути справу без його участі.
18.12.13р. представником відповідача подано до суду заперечення проти позову, згідно яких просив залишити позов ОСОБА_1 без задоволення посилаючись на його необґрунтованість, справу розглянути без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію у відповідності з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Із матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Київського обласного військового комісаріату із заявою про перерахунок йому пенсії (а.с. 15).
28.05.12р. Київським обласним військовим комісаріатом була надано позивачеві довідка, в якій вказано, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складає 3715 грн. 70 коп., де зокрема була вказана премія 90 відсотків посадового окладу та вказаний повний перелік видів грошового утримання.
У зв'язку з неотриманням належного грошового підвищення до пенсії, ОСОБА_1 17.09.13р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 10).
Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області 27.09.13р. направило позивачеві лист, в якому повідомлено, що пенсія нарахована та виплачується згідно чинного законодавства (а.с. 11). З доданого розрахунку пенсії позивача за вислугу років вбачається, що розмір пенсії включає: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років 40%, надбавку за особливо важливі завдання - 50%, надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10%, надбавку за кваліфікацію - 11%, особливі умови служби - 35%, , а також премію 10%.
Таким чином, згідно розрахунку пенсії позивача повний розмір премії 90 % не враховувався.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з вимогами ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячн6ихдодаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
П. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У відповідності до наказу Міністра оборони України від 25 червня 2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50», який застосовується з 1 червня 2011 року, внесено зміни до абзацу 5 наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» та встановлено грошове забезпечення виплачувати з розрахунку, серед іншого, премії окремим категоріям військовослужбовців, в т.ч. іншим військовослужбовцям - 90% посадового окладу.
Вищевказаний наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», згідно п. 5 якої надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Більш того, Міністром оборони України були видані наказ №165 від 26.03.2012 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік» та наказ№145 від 26.02.2013 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік», згідно з якими щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується у вигляді премій, серед інших, військовослужбовцям, до категорії яких відноситься і позивач, - 90% посадового окладу, тобто в тих же розмірах, як і з 1 червня 2011 року згідно з наказами Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року №50».
При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 7.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу». Цією Постановою Міністерство оборони України мало забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, встановленого цією Постановою.
Як вбачається з матеріалів справи в травня 2012 року Київським обласним військовим комісаріатом було надано позивачеві довідку про новий розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року, де, зокрема, з іншими видами грошового забезпечення вказувалась премія у розмірі 90% від окладу.
Проте, відповідачем дана довідка щодо розміру премії 90% від окладу при перерахунку пенсії ОСОБА_1 взята до уваги не була.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії згідно поданої ним довідки Київського міського військового комісаріату з зазначеною премією - 90%, діяв протиправно і не у відповідності вимогам чинного законодавства, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в перерахунку йому пенсії з урахуванням 90 % премії грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплати позивачу пенсії у відповідності з вимогами ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17, 159-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не врахування ОСОБА_1 нового розміру премії, протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) перерахунок пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Київським обласним військовим комісаріатом з 28 травня 2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. В. Васильченко