Постанова № 36281443, 25.12.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
816/6818/13-а
Номер документу
36281443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/6818/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколенка Ф.Ф.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шулик Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

27 листопада 2013 року Київський міський центр зайнятості звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, витрачених на виплату матеріальної допомоги по безробіттю, в розмірі 3638,99 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачем було порушено вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ, а саме, не дотримано обов'язку безробітного своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Зазначав, що під час звірки з Державною податковою адміністрацією України було виявлено, що в період перебування на обліку в Дарницькому районному центрі зайнятості відповідач одночасно працював на КП "Баришівська тепломережа" та отримував дохід, чим порушив вимоги статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце його проведення повідомлявся належним чином. Заперечень суду не надав.

Суд, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив, що 26.10.2012 громадянин ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Дарницького районного центру зайнятості, де і був зареєстрована як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2 (а.с.7).

02.11.2012 ОСОБА_1 подав заяву з проханням до вирішенні питання про його працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття", в якій також зазначив, що в даний час не має постійного або тимчасового заробітку, в т. ч. за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно, йому не призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку (а.с.10).

02.11.2012 наказом Дарницького районного центру зайнятості № НТ 121102, ОСОБА_1 наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю (а.с.11).

25.04.2013 наказом Дарницького районного центру зайнятості № НТ 130425, ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до пп. 10 п.1 ст. 31 ЗУ"Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Фактично відповідач отримав допомогу по безробіттю з 02.11.2012 по 24.04.2013 в сумі 3638,99 грн, що підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком та не оспорюється відповідачем (а.с.19).

Згідно з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №7 від 12.07.2013, встановлено, що безробітний ОСОБА_1, який перебував на обліку в Дарницькому районному центрі зайнятості з 02.11.2012, у період з серпня 2012 року по травень 2013 року перебував у трудових відносинах з КП "Баришівська тепломережа", чим порушив умови перебування на обліку в службі зайнятості як безробітного та незаконно отримав допомогу по безробіттю (а.с.13-14).

25.07.2013 директором Дарницького районного центру зайнятості прийнято наказ №41 про вжиття заходів по поверненню коштів в сумі 3638,99 грн, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 (а.с.16).

Також, 26.07.2013 Дарницьким районним центром зайнятості направлено ОСОБА_1 письмове повідомлення про добровільне повернення суми виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 3638,99 грн, яке у відповідності до копії повідомлення про вручення поштового відправлення наявного в матеріалах справи, відповідач отримав 09.08.2013.

У зв'язку із тим, що ОСОБА_1 у добровільному порядку відмовився у поверненні коштів, Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з вимогою про стягнення даних коштів.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 № 5067-VІ (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон № 5067-VІ) безробітною визнається особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до частини першої статті 4Закону № 5067-VІ в Україні до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою. До зайнятого населення також належать: непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства; батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства; особа, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за ним відповідно до законодавства.

Згідно з пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", і не отримує пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до частини другої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів.

Згідно пункту 6 Порядку № 60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач на дату звернення та при взятті його на облік (26.10.2012; 02.11.2012) до Дарницького районного центру зайнятості як особи шукаючої роботу приховав факт перебування його у трудових відносинах з КП "Баришівська тепломережа", чим порушив вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Данні порушення вплинули на незаконне набуття ним статусу безробітного, а також на порушення порядку отримання ним грошової допомоги по безробіттю.

Отже, на момент звернення до центру зайнятості 26.10.2011, ОСОБА_1 відносився до зайнятого населення, що в свою чергу, виключає можливість вважати таку особу - безробітною.

Відповідач заперечень проти позову, а також доказів в спростування вищевикладеного чи сплати боргу суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, сума отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 3638,99 грн підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ-33, вул. Жилянська, 47-б; р/р 37179301900001 Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 03491091, одержувач - Київський міський центр зайнятості) кошти, витрачені на виплату матеріальної допомоги по безробіттю в розмірі 3638,99 грн (три тисячі шістсот тридцять вісім гривень дев'яносто дев'ять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 25 грудня 2013 року.

Суддя Ф.Ф. Соколенко