Постанова № 36281372, 16.12.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2013
Номер справи
809/3856/13-а
Номер документу
36281372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" грудня 2013 р. Справа № 809/3856/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя: Остап'юк С.В.,

за участю секретаря: Руміша В.Я.,

представника позивачів: ОСОБА_1,

представника відповідача: Лучин О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення за №7/9/02-12/2797 від 26.11.2013 року та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.12.2013 року ОСОБА_3, ОСОБА_4 (далі - позивач) звернулися в суд з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення за №7/9/02-12/2797 від 26.11.2013 року про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 та зобов'язання зареєструвати подану позивачем декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_2 та повернення одного примірника зареєстрованої декларації.

В подальшому представник позивачів уточнив пункт другий позовних вимог та просив зобов'язати зареєструвати подану декларацію про готовність об'єкта до експлуатації прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 та повернути один примірник декларації.

Позовні вимоги, з врахуванням їх уточнення, мотивовано тим, що відповідач протиправно в порушення вимог статті 39, пункту 9 прикінцевих положень Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності'', пунктів 3.1, 3.2, 3.5 і 3.6 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 95 від 19.03.2013 року, рішенням за №7/9/02-12/2797 від 26.11.2013 року повернув декларацію про готовність об'єкта до експлуатації - прибудову до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1. Вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а відповідач зобов'язаний зареєструвати таку декларацію.

В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав з підстав, викладений у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог. Суду пояснив, що відповідачем безпідставно прийнято рішення про повернення позивачу декларації про готовність об'єкта до експлуатації - прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1. Зазначив, що посилання відповідача у оскаржуваному рішенні на не заповнення ОСОБА_3, ОСОБА_4 пункту (розділу) 6 декларації, як на підставу для його прийняття, суперечать вимогам пункту 3.2 Порядку, згідно якого замовник подає звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно). Оскільки прибудова до індивідуального житлового будинку, яку просить ввести у експлуатацію позивач має загальну площу 61,7 м. кв., що підтверджується технічним паспортом на вказаний будинок, то у позивача відсутній обов'язок заповнення пункту 6 декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Однак, дана обставина не була взята відповідачем до уваги. Також суду пояснив, що рішення про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації відповідачем прийнято та направлено позивачу з порушенням строків, встановлених пунктами 3.1 та 3.6 Порядку.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні, яке мотивоване тим, що 26.11.2013 року відповідачем за результатами розгляду заяви ОСОБА_3, ОСОБА_4 та доданих до неї документів прийнято рішення про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Підставою для його прийняття є недотримання замовником вимог пункту 3.2 Порядку, а саме відсутність повноти даних в пункті 6 декларації щодо інформації про звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта. У зв'язку із вказаним порушенням Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області на підставі пункту 3.5 Порядку було повернено позивачу декларацію про готовність об'єкта до експлуатації - прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 із усіма поданими документами. Просила у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд прийшов висновку, що даний адміністративний позов підставний та підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 14.11.2013 року позивачами подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області, з описом вкладення, заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта - прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1; декларацію про готовність об'єкта до експлуатації у 2-ох примірниках; заяву про згоду на обробку персональних даних; засвідчену ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації" копію технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок по АДРЕСА_1; засвідчену нотаріально копію державного акту на право власності на земельну ділянку.

26.11.2013 року відповідачем, за результатами розгляду заяви ОСОБА_3, ОСОБА_4 про прийняття в експлуатацію об'єкта - прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 та доданих до неї документів, прийнято рішення за № 7/9/02-12/2797 про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності врегульовано Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

У відповідності до вимог пункту 9 Прикінцевих положень Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності'' інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2013 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж приймають в експлуатацію: індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; збудовані до 12 березня 2011 року: громадські будинки I і II категорій складності; будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Згідно частини 1 статті 39 Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності'' питання щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 статті 39 даного Закону встановлено, що прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.

Згідно частини 6 статті 39 Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності' Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Процедура та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року, збудованих до 12 березня 2011 року громадських будинків I і II категорій складності, а також будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності, врегульовано Порядком, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 95 від 19.03.2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2013 року за № 612/23144 (надалі - Порядок).

Відповідно до пункту 3.1 розділу ІІІ даного Порядку, прийняття в експлуатацію об'єктів, зазначених у пункті 1.1 розділу I цього Порядку, здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України (далі по тексту - Інспекція) протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі по тексту - декларація), яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.

Згідно пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, до якої додаються:

- два примірники заповненої декларації;

- звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно);

- засвідчені в установленому порядку копії: а) документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; б) технічного паспорта.

Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності).

Відповідно до пункту 3.3 розділу ІІІ Порядку Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу, та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення у строк, передбачений пунктом 3.1 цього розділу.

Пунктом 3.4. розділу ІІІ Порядку встановлено, що дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею.

Замовник відповідно до Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності'' несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Порядок повернення декларації визначено пунктом 3.5. розділу ІІІ Порядку, згідно якого Інспекція повертає замовнику декларацію, якщо вона подана чи оформлена з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства та виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.

Як встановлено судом, єдиною підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення за №7/9/02-12/2797 від 26.11.2013 року є відсутність повноти даних в пункті 6 Декларації щодо інформації про звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта - прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1.

Суд зазначає, що оскільки об'єкт, який позивач просить прийняти в експлуатацію, являється прибудовою до господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею 61,7 м. кв., тобто не більше 100 м. кв., що підтверджується технічним паспортом на даний будинок, то у позивача відсутній обов'язок заповнювати пункт 6 Декларації про готовність об'єкта до експлуатації в силу вимог абзацу 3 пункту 3.2 розділу ІІІ Порядку, яким визначено, що замовник не подає звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта, якщо індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, прибудови до них мають загальну площу до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно).

Посилання відповідача у рішенні про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 26.11.2013 року за № 7/9/02-12/2797, на необхідність забезпечення позивачем здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності вимогам надійності і безпечної експлуатації з посиланням на пункт 2.7 згаданого Порядку, суд вважає безпідставними та необґрунтованими з огляду на наступне.

Так, абзацом 8 пункту 1.2 вказаного Порядку встановлено, що технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів - комплекс заходів, спрямованих на встановлення технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів з метою визначення можливості або неможливості їх безпечної експлуатації.

Відповідно до вимог пункту 2.7 Порядку технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта.

У судовому засіданні встановлено, що уповноваженими особами ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації" проведено технічну інвентаризацію індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1, збудованого позивачами без дозволу на виконання будівельних робіт (інвентарний номер 6098), за результатами якої позивачу видано технічний паспорт на вказаний садибний (індивідуальний) житловий будинок.

Таким чином, сам факт видачі позивачу технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок по АДРЕСА_1 свідчить про те, що даний будинок відповідає вимогам надійності і є безпечним для експлуатації.

За таких обставин, суд приходь висновку, що підстави відмови ОСОБА_3, ОСОБА_4 у прийнятті в експлуатацію прибудови до індивідуального житлового будинку, збудованого без дозволу на виконання будівельних робіт, які викладені у рішенні про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 26.11.2013 року за № 7/9/02-12/2797, є необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.

Як наслідок, є протиправним та підлягає скасуванню рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 26.11.2013 року за № 7/9/02-12/2797.

Враховуючи, що єдиною підставою для відмови ОСОБА_3, ОСОБА_4 у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації прибудови до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 була відсутність висновку про відповідність об'єкта вимогам надійності і безпечної експлуатації і можливості його безпечної експлуатації, відповідачем не встановлено будь-яких інших підстав для повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації, то позовні вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації Прибудову до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1, є підставними та підлягають задоволенню.

Відповідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Суд, на виконання вимог частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України приходить висновку про необхідність стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір в розмірі 34, 41 гривень та на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в розмірі 34, 41 гривень та понесені витрати на правову допомогу в розмірі 1500 гривень.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області за №7/9/02-12/2797 від 26.11.2013 року.

Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації Прибудову до індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка та понесені витрати на правову допомогу в розмірі 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 23.12.2013 року.