Постанова № 36279186, 16.12.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2013
Номер справи
823/3767/13-а
Номер документу
36279186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2013 року справа № 823/3767/13-а

м. Черкаси

10 год. 43 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Паламар П.Г.,

при секретарі - Овсієнко О.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, представника відповідача Семко Я.А. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Держземагенства у Смілянському районі Черкаської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Держземагенства у Смілянському районі Черкаської області (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у наданні висновку щодо відведення ОСОБА_3 земельних ділянок загальною площею 66.0736га для ведення фермерського господарства в адмінмежах Голов'ятинської сільської ради Смілянського району та зобов'язати управління Держземагенства у Смілянському районі Черкаської області розглянути в межах своїх повноважень матеріали проекту землеустрою про відведення ОСОБА_3 земельних ділянок загальною площею 66.0736га для ведення фермерського господарства в адмінмежах Голов'ятинської сільської ради Смілянського району, розробленого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 та прийняти рішення.

Представник позивача зазначені вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначивши, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації та вважає відмову управління Держземагенства у Смілянському районі Черкаської області правомірною, тому що проект землеустрою позивача не відповідає вимогам чинного законодавства, в зв'язку з тим, що розпорядження райдержадміністрації містить пункт, відповідно до якого дозвіл дійсний 1 рік.

Заслухавши пояснення і доводи позивача, дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

02 лютого 2012 року головою Смілянської РДА було видано розпорядження, відповідно до якого надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування на умовах оренди для створення фермерського господарства гр. ОСОБА_3 за рахунок земель державної власності в адміністративних межах Голов'ятинської сільської ради.

06 лютого 2012 року між ОСОБА_3 (замовник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 (виконавець) укладений договір на виготовлення проекту землеустрою №9п та виконавцем виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 66.0736 га на умовах оренди гр. ОСОБА_3 для відведення фермерського господарства в адмінмежах Голов'ятинської сільської ради Смілянського району Черкаської області.

Державним кадастровим реєстратором здійснена державна реєстрація земельних ділянок, внесено відомості до автоматизованої системи, як це передбачено нормами Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.

15.06.2012р. Службою охорони культурної спадщини винесено висновок по погодженню проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 66,0736 га в адмінмежах Голов'ятинської с/р Смілянського району, в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності (запасу).

На підставі ст. 186 1 Земельного кодексу України, за нормами якого проект землеустрою підлягає обов'язковому погодженню з міськрайонним управлінням Держкомзему у Смілянському районі, виконавцем проекту 25.02.2013р. передано до управління Держземагенства у Смілянському районі Черкаської області виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність чи в оренду для надання висновків.

08.07.2013р. управлінням Держкомзему у Смілянському районі відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування на умовах оренди ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства, на підставі, що встановлено термін 1 рік на виготовлення проекту, тобто до 02.02.2013р.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що ст. 186 1 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Статтею 186 1 Земельного кодексу України визначено, що органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у наданні висновку щодо відведення ОСОБА_3 земельних ділянок загальною площею 66.0736га для ведення фермерського господарства в адмінмежах Голов'ятинської сільської ради Смілянського району є протиправною, безпідставною та необґрунтованою.

Крім того, відповідачем не надано до суду доказів щодо правомірності дій при відмові у наданні висновку з посиланням на закони, нормативні акти, що регламентують порядок затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 66.0736 га на умовах оренди гр. ОСОБА_3 для відведення фермерського господарства в адмінмежах Голов'ятинської сільської ради Смілянського району Черкаської області та наданні висновків відповідним державним органом.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 94, 143, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову управління Держземагенства у Смілянському районі Черкаської області щодо відведення ОСОБА_3 земельних ділянок загальною площею 66.0736га для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Голов'ятинської сільської ради Смілянського району.

Зобов'язати управління Держземагенства у Смілянському районі Черкаської області розглянути матеріали проекту землеустрою про відведення ОСОБА_3 земельних ділянок загальною площею 66.0736 га для ведення фермерського господарства в адміністративних межах Голов'ятинської сільської ради Смілянського району, розробленого фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 та прийняти рішення відповідно до вимог діючого законодавства .

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України у Черкаській області на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 69 (шістдесят дев'ять) грн. сплачених за квитанцією №6137866.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст постанови виготовлено 23 грудня 2013 року.