Постанова № 36279172, 18.12.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2013
Номер справи
818/8828/13-а
Номер документу
36279172
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2013 р. 17:50 Справа № 818/8828/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Сахно М.В.,

представника позивача - Голуб А.В.,

представників відповідача: Ковень В.В., Приходька С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/8828/13-a за позовом Державна фінансова інспекція в Сумській області до Військова частина А1476 про надання дозволу на проведення ревізії,-

В С Т А Н О В И В:

Державна фінансова інспекція в Сумській області звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини А1476, в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить: надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності військової частини А 1476 (вул. Кірова, 165, м. Суми, 40021, Код ЄДРПОУ - 24983349) за період з 01.01.2009 по 30.11.2013 року, в рамках якої необхідно суцільно дослідити питання руху, металобрухту у період з 01.01.2009 по 30.11.2013 року (надходження, відображення в бухгалтерському обліку, законність його використання) та дослідити виготовлення/отримання, відображення в бухгалтерському обліку та фактичну наявність охоронної вишки, естакади для миття, обслуговування та ремонту машин, базового шасі з-під гаубиці 2 СЗ (об'єкт 303) або його макету, бази/базового шасі СУ-100 П або її макету (визначення їх фактичної ваги) за період з 01.01.2009 по 30.11.2013;

- визначити строк проведення позапланової виїзної ревізії 15 робочих днів з моменту набрання рішенням законної сили.

В обґрунтування позову позивач вказує на наявність підстав, передбачених пунктом 6 частини 5 статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" щодо необхідності надання судом допуску до проведення позапланової виїзної ревізії відповідача.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.

Представники відповідача щодо позову заперечили, стверджуючи про відсутність підстав для його задоволення.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши та оцінивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позову та відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

За змістом статті 11 Закону органами державного фінансового контролю можуть проводитись виїзні ревізії як в плановому, так і в позаплановому порядку.

Держфінінспекцією в Сумській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини А1476 за період з 01.01.2011 по 31.05.2013, результати якої відображені в акті ревізії від 17.07.2013 № 08-08-03/54 (а.с. 97-138).

Відповідно до наказу Державної фінансової інспекції в Сумській області від 28.10.2013 № 244-о в термін з 28.10.2013 по 25.12.2013 призначено службове розслідування стосовно державного службовця - головного державного фінансового інспектора відділу інспектування органів державної влади ОСОБА_1 (а.с. 6-7).

У зв'язку з можливими порушеннями, що за висновком позивача, мали місце під час проведення вищевказаної ревізії, позивач на підставі пункту 6 частини 5 статті 11 Закону звернувся до суду з позовом про призначення позапланової невиїзної ревізії.

Пунктом 6 частини 5 статті 11 Закону визначено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, зокрема, у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону встановлено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

При цьому, згідно ч.6 ст.11 Закону, позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості (ч.8 ст.11 Закону).

За результатом системного аналізу викладених законодавчих норм, суд дійшов висновку, що право ініціювати проведення перевірки надано лише вищестоящому органу державного фінансового контролю, делегування цього повноваження Законом не передбачено.

З урахуванням викладеного суд вважає, що обов'язковою передумовою для звернення позивача до суду щодо позапланової виїзної ревізії відповідача на підставі вищевказаних правових норми повинно бути:

- проведення ревізії відповідача нижчестоящим органом державного фінансового контролю;

- здійснення Держфінінспекцією України в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю перевірки акту ревізії, складеного нижчестоящим органом державного фінансового контролю та виявлення його невідповідності законодавству;

- проведення службового розслідування стосовно працівників нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили ревізію або повідомлення про вчинення цими працівниками кримінального правопорушення.

В той же час, як підтверджується матеріалами справи, будь-яким чином не встановлено факту здійснення Держфінінспекцією України в порядку контролю перевірки акту ревізії від 17.07.2013 № 08-08-03/54 та виявлення його невідповідності вимогам закону. Не зазначено цього, зокрема, і в листі Начальника Управління внутрішнього аудиту Держфінінспекції України від 24.10.2013 №24-18/550 (а.с. 145), що є єдиним наданим позивачем суду доказом, який мав би свідчити про наявність підстав для ініціювання позапланової ревізії відповідача.

Беручи до уваги наведене, суд не вбачає підстав, визначених пунктом 6 частини 5 статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", для надання позивачу дозволу для проведення позапланової виїзної ревізії Військової частини А1476.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Сумській області до Військової частини А1476 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності військової частини А 1476 за період з 01.01.2009 по 30.11.2013 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Постанова складена у повному обсязі та підписана 23.12.2013.