Постанова № 36279107, 09.12.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.12.2013
Номер справи
801/10621/13-а
Номер документу
36279107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 грудня 2013 р. (10:29) Справа №801/10621/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Алекєєвої Т.В., при секретарі судового засідання Могильної А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель"

про стягнення

за участі:

представник позивача - не з'явився;

представник відповідача - не з'явився.

Обставини справи: Інспекція з питань захисту прав споживачів в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель" 4930,00 грн. штрафних санкцій, нарахованих за порушення вимог законодавства про рекламу на підставі рішення № 164 від 28.05.2013 року.

Представник позивача та відповідача до суду не з'явились, про час та місце судового засідання, яке відбулось 09.12.2013 року були повідомленні належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями (а.с. 25-26).

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у ній матеріалами.

Розглянув матеріали справи, дослідив зібрані докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України "Про захист прав споживачів" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Частиною 3 ст. 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші державні органи, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів.

На центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, статтею 26 Закону України "Про рекламу" також покладено повноваження щодо захисту прав споживачів реклами.

Таким центральним органом виконавчої є Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів.

Територіальними органами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів є інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п.1 Положення, затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 року № 206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.11.2011 року за № 1337/20075.

Враховуючи зазначене вище, позивач у даних спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу у м. Феодосії виявлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель" Закону України "Про рекламу", а саме: у м. Феодосії, смт. Щебетовка, вул. Леніна, буд. 29 відповідачем розповсюджена реклама з порушенням Закону України "Про рекламу": на території магазину з кафетерієм "№ 1" ТОВ "КД Коктебель" розміщена реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої з інформацією, спрямованої на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами до товару.

Вказана реклама розміщена з порушенням ч. 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу", згідно якої у змісті даної реклами алкогольної продукції повинен бути текст попереджувального напису про шкоду алкоголю при надмірному вживанні розміром не менше 15% від загальної площі реклами якій відсутній.

Також, вказана зовнішня реклама поширена з порушенням ч.8 ст.22 Закону України "Про рекламу" (рекламодавці алкогольних напоїв зобов'язані спрямовувати на виробництво та розповсюдження соціальної реклами про шкоду зловживання алкоголем не менше 5 відсотків коштів, витрачених ними на розповсюдження реклами алкогольних напоїв у межах України ).

Посадовою особою Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим був складений протокол № 878 від 12.04.2013 року, в якому зафіксовано розміщення зовнішньої реклами на території магазину з кафетерієм «№ 1» Товариства з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель", який розташовано за адресою м. Феодосія, смт. Щебетівка, вул. Леніна, 29 з ознаками порушення ч. 7, ч. 8 ст. 22 Закону України "Про рекламу" (а.с. 10).

Вимогою вих. № 02-03/878 від 12.04.2013 року (а.с. 9) позивачем зобов'язано відповідача в строк до 10.05.2013 року надати інформацію у вигляді засвідчених належним чином копій:

- документально підтверджену інформацію про вартість розповсюдженої (виготовленої та розповсюдженої) реклами, відповідно до п. 5 ст. 27 Закону України "Про рекламу" (акт виконаних робіт, рахунок, платіжне доручення тощо) або пояснення зі вказівкою причин неможливості надати таку інформацію;

- копію свідоцтво про державну реєстрацію ліцензії та дозволи на розміщення об'єкта торгівлі;

- пояснення по факту виявленого порушення та інформацію про усунення порушення.

Відповідач вказаною вимогою був повідомлений про дату та місце розгляду питання про накладення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу.

На адресу реєстрації ТОВ "КД Коктебель" (м. Феодосія, бул. Старшинова, д.8-А) та адресу знаходження магазину з кафетерієм "№ 1" ТОВ "КД Коктебель" (м. Феодосія, смт. Щебетівка, вул. Леніна , д.29) направлені вимоги про надання інформації (вих. № 02-03/878 від 12.04.13 р.) з установленим терміном надання інформації до 10.05.2013 р., які були отримані 15.04.2013г. і 16.04.2013г., що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 9 зворотній бік).

Проте, відповідачем будь-яка інформація про вартість розповсюдженої реклами відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про рекламу" не надана.

Листом Інспекції ( вих.. № 02-03/1045 від 13.05.2013 року) ТОВ « КД Коктебель» було сповіщено, що питання про накладання штрафних санкцій відповідно до ст.27 Закону України "Про рекламу" буде розглянуто 28.05.2013 року (а.с. 11).

На засіданні комісії Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим 28.05.2013 року прийнято рішення № 164, згідно якого до Товариства з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель" було застосовано штрафні санкції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 року "Про порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу" за порушення вимог ч. 6 ст. 27, ч.ч.7,8 ст.22 Закону України "Про рекламу" у зв'язку з не наданням інформації стосовно вартості розповсюдженої реклами спеціально уповноваженому територіальному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, необхідної для здійснення передбачених законом України "Про рекламу" повноважень у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає ( 100 н. м. д. - 17 грн.= 1700 грн. 00 коп.), згідно ч.7 ст.27 Закона України «Про рекламу» на Товариство з обмеженою відповідальністю «КД «Коктебель», як на розповсюджувача, який розповсюдив рекламу самостійно і винного в недотриманні встановлених законом вимог порядку розміщення реклами, у зв'язку з неможливістю встановлення вартості розповсюдженої реклами з порушеннями вимог Закону України "Про рекламу", в розмірі 190 н.м.д.г., що складає (190 н.м.д.г. х 17 грн = 3230 грн. 00 коп.). Загальний розмір штрафу складає 4930,00 грн.

Товариству з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель" було запропоновано у триденний строк після оплати штрафу письмово повідомити державний орган у справах захисту прав споживачів.

Крім того, відповідач повідомлений про те, що у разі невиконання рішення сума штрафу стягується у судовому порядку.

Враховуючи несплату відповідачем у визначені законодавством строки суми штрафу, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 4930,00 грн. штрафних санкцій.

Під час розгляду справи судом перевірено обґрунтованість заявлених позивачем вимог та встановлено наступне.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу" від 03.07.1996, № 270/96-ВР (далі - Закон № 270).

Відповідно до ст. 1 Закону № 270 під зовнішньою рекламою слід розуміти рекламу, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу» реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.

Відповідно до ч. 8 ст. 22 Закону України «Про рекламу» рекламодавці алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов'язані у порядку, передбаченому законами України, спрямовувати на виробництво та розповсюдження соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем не менше 5 відсотків коштів, витрачених ними на розповсюдження реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв у межах України.

Проте, при розміщенні зовнішньої реклами відповідачем не було дотримано вимог зазначених статей.

Згідно з ч.1 ст. 27 Закону № 270 особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Згідно з п.1 ч.2 Закону № 270 відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці, винні, зокрема у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами.

У разі порушення вимог ч. 6 ст. 27 ЗУ " Про рекламу" за ненадання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, спеціально уповноваженому територіальному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, необхідної для здійснення передбачених Законом України "Про рекламу" повноважень застосовуються штрафні санкції у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

З огляду на зазначене вище, враховуючи порушення законодавства про рекламу, виявлені з боку відповідача, суд вважає правомірними застосування до нього штрафних санкцій у загальному розмірі 4930,00 грн.

Рішення позивача № 164 від 28.05.2013 року у встановленому законом порядку оскаржено не було, та доказів сплати суми штрафних санкцій, визначена у ньому, не надано.

Приймаючи до уваги зазначене вище, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача 4930,00 грн. штрафних санкцій.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КД Коктебель" (98112, АР Крим, м. Феодосія, вул. Старшинова, 8-А, ЄДРПОУ 36517196) на користь державного бюджету м. Феодосія (р/р 311112106700024 в ГУ ДКСУ в м. Сімферополь АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 37986011) суму штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу у розмірі 4930,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Алексєєва Т.В.