ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слободенюк Н.Є.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
УХВАЛА
іменем України
"17" грудня 2013 р. Справа № 293/1550/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області на постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від "28" жовтня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до Черняхівскього районного суду Житомирської області з позовом, в якому просив суд зобов'язати відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області, призначити йому пенсію як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 року із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності із Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 19.02.2013 року.
Постановою Черняхівського районного суду Житомирської області від 28 жовтня 2013 року позов ОСОБА_4 задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі щодо відмови призначення ОСОБА_4 пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі нарахувати та виплачувати ОСОБА_4, починаючи з 19.02.2013 року пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
З урахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають чоловіки після досягнення 60 років, за умови наявності у них страхового стажу не менше п'яти років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Згідно з вимогами зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про періоди перебування в зоні відчуження за ф.122.
Відповідно до п.п."ґ" п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 14.05.1993 року отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1987 році. Вказане посвідчення було перереєстровано позивачем у 1997 році, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року.
Однак, Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області за №3586/02 від 16.08.2013 року (а.с.7) ОСОБА_4 відмовило у призначенні пенсії з 19.02.2013 року зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону, так як в наданій архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 30.05.2011 року №56685(а.с.8) та довідці хімічних військ Прикарпатського військового округу від 23.03.1993 року №24/9383(а.с.9) не вказано періоди та пункти виїзду в зону відчуження. Відповідно до умов та порядку призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, особи, що були призвані на військові збори мають підтвердити виконання робіт в зоні архівними документами Міністерства оборони, в яких повинно бути відображено періоди та пункти виїзду..
Статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується правомірно виданим посвідченням ( а.с.6).
Разом з цим, факт відсутності частини первинних документів у фонді, на підставі яких було видано довідку ф.122, - не є підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку.
06.06.1997 року позивачу була проведена перереєстрація посвідчення від 14.05.1993 року, яке відповідає всім вимогам, встановленим пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №51 від 20.01.1997 року.
Тобто, при проставленні відповідного штампу "Перереєстровано" на зазначеному посвідченні Житомирською облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.
Окрім того, в наявності є й інші первинні документи, що підтверджують період та факт перебування позивача у зоні відчуження, зокрема, архівної довідки виданої управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу від 23.03.1993 року №24/9383 вбачається, що ОСОБА_4 в складі військової частини 43187 н.п. Димарка, виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 23.11.1986 року по 01.05.1987 року в м. Прип'ять (променева зона ( а.с. 9), а також копією трудової книжки ( а.с.11).
Відповідно до довідок, виданих Галузевим державним архівом Міністерства оборони України від 30.05.2011 року №56685 та від 19.06.2013 року №24926 також встановлено, що ОСОБА_4 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 23.11.1986 року по 01.05.1987 року, проте в них не зазначено днів виїздів, оскільки всі документи військової частини 43187 були вилучені військовою прокуратурою м.Москви в жовтні 1989 року (а.с 8,10).
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла до висновку, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України ОСОБА_4 набув права на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подані ним документи не викликають сумнівів його перебування у зоні відчуження, а тому рішення управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку є необґрунтованим.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від "28" жовтня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано: р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області майдан Рад, 2, смт.Черняхів, Житомирська область, Черняхівський район, 12301