Постанова № 36266740, 20.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.12.2013
Номер справи
826/17347/13-а
Номер документу
36266740
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 грудня 2013 року № 826/17347/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арістей Компані» до відповідачаУправління Укртрансінспекції у м.Києві про скасування постанови від 21 жовтня 2013 року №005169,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить скасувати постанову управління Укртрансінспекції у м.Києві від 21 жовтня 2013 року № 005169 про накладення на позивача штрафу в розмірі 1 700,00 грн.

Позов вмотивовано тим, що всупереч Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, перевірку позивача, а саме зважування належного йому автомобіля, проведено працівниками філії «Дніпропетровська дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього товариства «Дніпропетровський облавтодор», які не мають на те відповідних повноважень. Крім того, у осіб, що проводили перевірку позивача були відсутні направлення на перевірку та графік проведення рейдових перевірок, що є доказом безпідставного проведення згаданої перевірки.

У судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених у позові.

Відповідач свого представника до суду не направив, письмових пояснень щодо заявлених до нього позовних вимог не надав, хоча належним чином повідомлений про судовий розгляд справи. Водночас відповідач надав суду копії документів, що стосуються винесення ним оскаржуваної постанови.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на таке.

Позивач (ідентифікаційний номер 25402024) є суб'єктом підприємницької діяльності, що надає послуги з автотранспортних перевезень, місцезнаходження якого - м.Київ, вул.Якутська, 10.

Постановою управління Укртрансінспекції у м.Києві від 21 жовтня 2013 року №005169 про застосування адміністративно-господарського штрафу на ТОВ «Арістей компані» накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн., на підставі встановленого актом від 22 серпня 2013 року № 093233 порушення відсутності дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень.

Суд не погоджується з доводами позивача щодо протиправності оскаржуваної постанови з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, графіком проведення рейдових перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, затвердженого наказом управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області від 15 серпня 2013 року № 14, передбачено проведення рейдових перевірок у період з 19 по 23 серпня 2013 року, місце проведення яких - А/Д - М-04 152 км «Знам`янка- Луганськ-Ізварино», м.Дніпродзержинськ, А/Д Н-08 352 км.

З урахуванням викладеного уповноваженій посадовій особі управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області - головному спеціалісту управління Васильковському О.Г., особа якого підтверджується службовим посвідченням від 17 вересня 2012 року НОМЕР_3, видано направлення на перевірку від 15 серпня 2013 року № 026536 із зазначенням періоду перевірки з 16 по 22 серпня 2013 року.

22 серпня 2013 року головний спеціаліст Васильковський О.Г. в присутності старшого інспектора ДАІ Мальованого С.І. та старшого лейтенанта міліції Сороки В.В. провели перевірку транспортного засобу марки ДАF 95 XF 430 номерний знак АА 9831 НК, причіп МАЗ номерний знак 22043 КА, що належить ТОВ «Арістей компані» (м.Київ, вул.Якутська, 10). Під час перевірки виявлено такі порушення: водій не передав для перевірки уповноваженій на те посадовій особі документи, передбачені законодавством для здійснення вантажних перевезень, чим порушив вимоги статті 49 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Крім того, виявлено порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», - надання послуг з вантажних перевезень без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлено дозвіл на перевищення вагових обмежень, який дає право на рух автомобільними дорогами України. Вантажовідправник ТОВ «Сандора», вантажоотримувач ТОВ «Сандора», маса брутто 39 500 кг.

Згідно з актом від 22 серпня 2013 року № 238 про перевищення транспортним засобом нормативно-допустимих вагових параметрів на автомобільній дорозі М-04 «Знам`янка-Луганськ-Ізварине», 152 км, складеним дочірнім товариством «Дніпропетровський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», вага вищевказаного автомобіля, замість 38 т, складає 39,500 т, що перевищує встановлені законодавством нормативні вагові параметри.

Довідкою пересувного вагового комплексу «Дніпропетровська область» від 22 серпня 2013 року також підтверджується, що вага автомобіля марки ДАF державний знак АА9831НК складає 39,500 т.

Підписи водія згаданого автомобіля у вищевказаних документах відсутні.

При вирішенні цієї справи судом враховано наступне.

За змістом статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.

Згідно з пунктом 4 Порядку державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Планові, позапланові та рейдові перевірки можуть проводитися із залученням спеціалістів органів внутрішніх справ і науково-дослідних установ (за погодженням з їх керівниками) з питань, що належать до їх компетенції.

У відповідності до пункту 13 Порядку графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14 Порядку).

Згідно з пунктом 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Так, частиною 1 статті 39 Закону встановлено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Статтею 48 Закону визначено перелік документів, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Зокрема, зазначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень необхідним є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пункту 16 Порядку рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансінспекція", та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 затверджено Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (далі - Правила № 30).

Пунктом 3 Правил № 30 визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

У відповідності до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транс портних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40

Згідно з пунктом 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункту 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Дозвіл видається на одноразовий проїзд великогабаритного та великовагового транспортного засобу. У разі здійснення постійних проїздів по одному маршруту тим самим транспортним засобом дозвіл може видаватися на кілька проїздів, але не більше ніж на три місяці (пункт 7 Правил № 30).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху (пункт 3 Порядку № 879).

Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку (пункт 4 Порядку № 879).

Укравтодор здійснює фінансування робіт з утримання, обслуговування та забезпечення функціонування пунктів габаритно-вагового контролю на підставі кошторису, який щороку складається та затверджується Укравтодором, за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, передбачених для будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування (пункт 5 Порядку № 879).

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (пункт 6 Порядку № 879).

За змістом пунктів 15-18 Порядку № 879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансінспекції, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.

У разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль.

За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Аналіз наведених приписів законодавства дає підстави суду прийти до висновку, що рейдова перевірка позивача здійснювалась відповідачем на підставі та в порядку, встановленому законодавством, що підтверджується наданими відповідачем графіком проведення рейдових перевірок, направленням на перевірку та копією службового посвідчення особи, яка здійснювала перевірку, актом перевірки, складеним уповноваженою особою позивача за участі працівників органів ДАІ, актом про перевищення транспортним засобом нормативно-допустимих вагових параметрів, складеним підприємством Укравтодору - дочірнім товариством «Дніпропетровський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомбільні дороги України», яке наділене для цього відповідними повноваженнями.

Результати габаритно-вагового контролю та відсутність дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданого перевізникові Державтоінспекцією, позивачем не оспорюються.

Листом від 12 вересня 2013 року № 3077/7/138-13 управління Укртрансінспекції у м.Києві повідомило ТОВ «Арістей компані» про розгляд 24 вересня 2013 року справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом відбудеться за відповідною адресою в м.Києві, на який запрошено його представника.

Докази направлення цього листа на адресу позивача, а також докази щодо його повідомлення про відкладення розгляду справи на 21 жовтня 2013 року, за результатами якої прийнято оскаржувану постанову, суду не надано.

Проте, зазначене порушення відповідача щодо процедури прийняття оскаржуваної постанови за умови вірно встановленого ним вищевказаного порушення законодавства про автомобільний транспорт, не є підставою для визнання цієї постанови протиправною та її скасування.

У відповідності до приписів статті 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На час винесення оскаржуваної постанови 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян складав 1 700,00 грн. Таким чином, відповідачем вірно обраховано розмір штрафу, накладеного на позивача.

Ураховуючи викладене, підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки. Встановлені статтями 185-187 КАС України.

Суддя О.О. Власенкова