Ухвала суду № 36260723, 17.12.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
569/15186/13-а
Номер документу
36260723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Доля В.А.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"17" грудня 2013 р. Справа № 569/15186/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "13" вересня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до Рівненського міського суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія для розгляду питань, пов"язаних з встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") просила:

- визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу гідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від "27.06.2008 року №655 щодо відмови їй у встановленні статусу інваліда війни, згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із становленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 25.07.2013 року №1132, яким, рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із становленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008 року №655 щодо відмови їй у встановленні статусу інваліда війни, згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", залишено в силі;

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із становленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") встановити їй статус інваліда війни;

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради видати їй - ОСОБА_3, посвідчення інваліда війни.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, що вона як працівник Чорнобильського сир заводу, приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Чорнобильського району в період з 28 по 30 квітня 1986 року. Згідно довідки №103574 від 02.06.2006 року Рівненської спеціалізованої онкорадіологічної МСЕК Рівненського обласного центру медико-соціальних експертиз їй встановлено третю групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 50 %. Окрім цього, згідно довідки до акта огляду МСЕК №215946 Рівненської обласної МСЕК №2 їй встановлено першу-Б групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 100%, що підтверджено довідкою №20864 цієї ж МСЕК. Вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1, та вкладкою НОМЕР_2 до посвідчення. Тобто вона має право на встановлення статусу інваліда війни, згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", однак рішенням №655 від 27 червня 2008 року та №1132 від 25 липня 2013 року відповідач їй у цьому відмовив.

Крім того, в рудні 2008 року вона звертався до Рівненського міського суду з позовом до управління праці а соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про зобов'язання чинити певні дії. Постановою Рівненського міського суду від 06.05.2009 року її позовні вимоги було задоволено. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісію з розгляду питань, пов'язаних із становленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") розглянути її заяву про встановлення статусу інваліда війни, відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та прийняти відповідне рішення щодо встановлення чи відмови у встановленні їй статусу інваліда війни. Вказане рішення за апеляційною та касаційною скаргою переглядалося відповідно Львівським апеляційним адміністративним судом та Вищим адміністративним судом України, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 липня 2013 року касаційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 06.05.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2011 року - залишено без змін.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 13 вересня 2013 року позов ОСОБА_3 - задоволено.

Визнано нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 27.06.2008 року №655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Визнано нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 25.07.2013 року №1132, яким, рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008 року №655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни, згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни" залишено в силі.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") встановити ОСОБА_3 статус інваліда війни.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради видати ОСОБА_3 посвідчення інваліда війни.

Не погодившись з прийнятою постановою, Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з такого.

Судом встановлено, що 29 липня 2013 року управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому на адресу позивача надіслало виписку з протоколу №132 від 25 липня 2013 року засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до змісту рішення, відповідач, керуючись вимогами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008р. №655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни, згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - залишив в силі.

З виписки з протоколу №1132 від 25 липня 2013 року убачається, що заява ОСОБА_3 про встановлення статусу інваліда війни, відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідачем уже розглядалася. За наслідками розгляду, прийнято рішення від 27.06.2008 №655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно довідки від 12 грудня 2007 року №01-08/1188, виданої Управлінням з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, ОСОБА_3, колишній працівник Чорнобильського сир заводу, приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування ЦО Чорнобильського району в період з 28 по 30 квітня 1986 року (а.с.10).

Згідно протоколу №30/2007 засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони від 12 грудня 2007 року, ОСОБА_3 дійсно приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків (Чорнобильської катастрофи) у складі формувань Цивільної Оборони служб та районів Київської області (а.с.11).

Згідно довідки №103574 від 02.06.2006 року Рівненської спеціалізованої онкорадіологічної МСЕК Рівненського обласного центру медико-соціальних експертиз позивачці встановлено третю групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 50 %, що підтверджено довідкою №020039 цієї ж МСЕК (а.с.12,13).

Згідно довідки до акта огляду МСЕК №0215946 Рівненської обласної МСЕК №2 позивачці встановлено першу-Б групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 100%, що підтверджено довідкою №020864 цієї ж МСЕК (а.с.14,15).

Отже, позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1, та вкладкою № НОМЕР_2 до посвідчення, за якою вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.16).

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов"язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою КПРС і Ради Міністрів ЗРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, ствердженого наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, формування ЦО, в тому числі - невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення. Завдання щодо виконання завдань виробничого характеру на них не покладалися та не покладаються.

Таким чином, обставини справи свідчать, що позивач була залучена до складу формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов"язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно п.7 Типового положення "Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року №458 підставою для встановлення районними, міськими, районними в містах, відомчими комісіями статусу учасника війни можуть бути довідки, що підтверджують факт роботи в період війни, особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати, висновки медико-соціальних експертних комісій; посвідчення, атестати, характеристики, евакуаційні листи, документи держав, з якими підписані міжнародні угоди; довідки органів внутрішніх справ, суду, органів прокуратури, дізнання та слідства; довідки партизанських загонів, підпільних груп; акти, довідки заготівельних організацій, кооперативних об'єднань, управлінь сільського господарства, відповідних місцевих та інших органів державної влади та громадських організацій; дані погосподарських книг, довідки архівів та інших органів; посвідчення про урядові нагороди, нагородні листи, почесні грамоти та інші документи.

Перелік документів, що є підставою для встановлення районними, міськими, районними у містах, відомчими комісіями статусу учасника війни, передбачених п.7 Типового положення, не є вичерпним.

Отже, посилання відповідача, що позивачем не надано належних документів на підтвердження її статусу інваліда війни - необгрунтовані, а тому суд першої інстанції правомірно визнав нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 27.06.2008 року № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та визнав нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 25.07.2013 року №1132, яким, рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008 року №655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" залишено в силі. Також, суд правомірно зобов'язав управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") встановити ОСОБА_3 статус інваліда війни.

Згідно п.2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 року №302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. У п.3 цього Положення зазначено, що відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни залежать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Відповідно до п.7 вказаного Положення "Посвідчення інваліда війни" видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина, а тому суд першої інстанції правомірно зобов'язав управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради видати ОСОБА_3 посвідчення інваліда війни.

Суд також вірно визначився щодо посилань відповідача, стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду. Дані доводи не знайшли свого підтвердження в судових засіданнях, оскільки судами різних інстанцій приймались рішення щодо встановлення чи відмови у встановленні ОСОБА_3 статусу інваліда війни.

Так, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 липня 2013 року касаційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 06.05.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2011 року, про зобов"язання вчинити певні дії, залишено без змін, тому позивач звернулася до суду із вказаним позовом в межах строку звернення до адміністративного суду.

Колегія вважає, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази обґрунтовано задовольнив позовні вимоги позивача.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи, наведені апелянтом в поданій ним апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "13" вересня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

З оригіналом згідно: суддя _______ М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33000

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33028