ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Коробов С.О.
Суддя-доповідач: Шидловський В.Б.
УХВАЛА
іменем України
28 листопада 2013 року Справа № 570/4513/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Рівненського районного суду Рівненської області від 01 жовтня 2013 року про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії у справі за позовом ОСОБА_3 до Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
30 вересня 2013 року ОСОБА_3 звернулася до Рівненського районного суду з позовом до Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Рівненського районного суду Рівненської області від 01 жовтня 2013 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3.
Не погоджуючись з постановленою ухвалою ОСОБА_3 звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану ухвалу і направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
ОСОБА_3 просила розгляд справи проводити за її відсутності.
Відповідач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в засідання суду не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення судової повістки.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності представника відповідача та позивача, в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відмовляючи у відкритті провадження у адміністративній справі, суд першої інстанції прийшов до висновку, що в даному випадку у позивача є приватний інтерес, спір не носить публічний характер, а тому підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Зокрема, суд першої інстанції допустив неправильну правову оцінку обставин у справі, оскільки залишив поза увагою, що позивач звернувся до суду із позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - Шпанівської сільської ради через реалізацію останнім саме владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За п.1 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Крім того, колегія суддів зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 № 10-рп/2010 надане офіційне тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу та пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу. Згідно вказаного рішення Конституційний суд визначив, що положення частини першої статті 143 Конституції України, згідно з якими територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень; положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень; положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Враховуючи наведене земельні спори з суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень дій чи бездіяльності відносяться до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Враховуючи суб'єктний склад та характер правовідносин, що виникли між сторонами, даний спір являється публічно-правовим в частині визначення повноважень відповідача, тому дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку щодо відсутності публічно-правових відносин у вказаному спорі, посилаючись на спір про право.
Згідно ст. 199 КАС України, апеляційний суд встановивши невідповідність ухвали суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження вимогам закону та дійшовши висновку про необхідність її скасування, наділений повноваженням направити справу для продовження її розгляду.
За таких обставин колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, ухвалу суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження скасувати та у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 199 КАС України направити справу до суду першої інстанції для продовження її розгляду зі стадії прийняття.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 199, 204, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Ухвалу Рівненського районного суду Рівненської області від 01 жовтня 2013 року про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії скасувати.
Справу направити до Рівненського районного суду Рівненської області для продовження розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає, як така, що не перешкоджає подальшому провадженню в справі.
Головуючий суддя (підпис) В.Б. Шидловський
судді: (підпис) В.В. Євпак
(підпис) М.М. Капустинський
З оригіналом згідно: суддя _______ В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Шпанівська сільська рада Рівненського району Рівненської області вул. Шкільна, 1,с.Шпанів,Рівненський район, Рівненська область,35301