ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2013 року № 826/19810/13-а
Об 11 годині 22 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Калайді К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрібьюшн"
про підтвердження обґрунтованості прийнятого рішення,
ВСТАНОВИВ:
Інспекція з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області звернулася до суду з позовом про підтвердження обгрунтованості прийнятого рішення від 26 листопада 2013 року № 249 до магазину "Фокстрот" Товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" про обмеження надання продукції шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку та рішення від 26 листопада 2013 року № 250 про обмеження надання продукції шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами, яка зазначена у акті перевірки № 0153 від 8 листопада 2013 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на закони України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", "Про загальну безпечність нехарчової продукції", Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, Правила застосування національного знака відповідності, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року № 1599, Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 785, та зазначає, що під час проведення перевірки Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області виявлено, що в магазині "Фокстрот" Товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" розповсюджується низьковольтне електричне обладнання на апаратурі або на табличці з технічними даними якого не нанесено національний знак відповідності, в зв’язку з чим Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області винесено рішення від 26 листопада 2013 року № 249 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, а саме: обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку та рішення від 26 листопада 2013 року № 250 про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, а саме: обмеження надання продукції шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 785, Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, Постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 № 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності" та зазначив, що національний знак відповідності нанесений на упаковку товарів та містився в супровідній документації.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області на підставі наказу від 7 листопада 2013 року № 248, направлення від 7 листопада 2013 року № 267, згоди Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів від 5 листопада 2013 року № 5090-2-7/6, відповідно до пункту 4 частини першої статті 11 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 11 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" проведено перевірку магазину "Фокстрот" Товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн".
За результатами проведеної перевірки Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області складено акт від 8 листопада 2013 року № 0153, яким встановлено порушення пунктів 17, 19 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 785, пункту 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, а саме: на апаратурі або на табличці товару з його технічними даними (пароварка Braun FS20, виробник Німеччина, тип 3216, 715-850 Ватт, мультиварка Moulinex R-13-B, виробник Китай, праска Tefal, FV5248, виробник Франція, праска з відпарюванням Philips, GS3720, виробник Індонезія, програвач СД дисків Philips, AZ385/12, виробник Китай, міксер Bosh, MFQ 3010, виробник Словенія, пилосос Electrolux, ZTF 7650, виробник Китай) не нанесений національний знак відповідності, згідно з Правилами застосування національного знаку відповідності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року № 1599.
13 листопада 2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області складено протокол № 0153 про виявлені порушенням вимог статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 15 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
13 листопада 2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області прийнято проект рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів № 117, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" обмежено надання продукції шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами; обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку./P>
Рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області від 26 листопада 2013 року № 249 про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів обмежено надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку.
Рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області від 26 листопада 2013 року № 250 про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів обмежено надання продукції шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Листом від 26 листопада 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" повідомило начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" на виконання вимог проекту рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів № 117 від 13 листопада 2013 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" безпосередньо нанесено на товари маркування Національним знаком відповідності.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності".
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності" (із змінами та доповненнями, далі – Закон № 877-V) виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначає Закон України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Згідно пункту 6 частини першої статті 11 Закону України від 02.12.2010 року № 2735-VІ "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (із змінами та доповненнями, далі – Закон № 2735-VІ) з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень.
Пунктом 2 частини першої статті 22 Закону № 2735-VІ встановлено, що заходами ринкового нагляду є: обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають:
- обмеження надання продукції на ринку;
- заборону надання продукції на ринку;
- вилучення продукції з обігу;
- відкликання продукції.
Відповідно до частини третьої статті 29 Закону № 2735-VІ у разі, якщо органом ринкового нагляду встановлено, що неналежне застосовано Національний знак відповідності, не нанесено Національний знак відповідності, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, не складено декларацію про відповідність, якщо її складання передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, декларацію про відповідність складено з порушенням встановлених вимог або органу ринкового нагляду не надано чи надано технічну документацію на відповідну продукцію не в обсязі, передбаченому технічним регламентом, орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
У разі якщо органом ринкового нагляду за результатами аналізу повідомлення відповідного суб'єкта господарювання про виконання ним рішення про усунення невідповідності продукції встановленим вимогам та/або перевірки стану виконання суб'єктом господарювання цього рішення, проведених відповідно до статті 34 цього Закону, встановлено, що невідповідність продукції встановленим вимогам не усунено або усунено частково, орган ринкового нагляду відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів вживає таких обмежувальних (корегувальних) заходів: обмеження, заборона надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу, відкликання продукції (частина четверта статті 29 Закону № 2735-VІ).
Згідно положень частини першої статті 30 Закону № 2735-VІ обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом:
- приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і третьою статті 29 цього Закону);
- тимчасової заборони надання продукції на ринку.
Частиною другою статті 30 Закону № 2735-VІ встановлено, що обмеження надання продукції на ринку, визначені у пункті 1 частини першої цієї статті, застосовуються органами ринкового нагляду у випадках, передбачених цим Законом, якщо існує можливість приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами. Зазначені обмеження можуть застосовуватися до продукції, що надається на ринку, у тому числі тієї, що зберігається на складах виробників (імпортерів), та/або продукції, що перебуває у споживачів (користувачів).
Відповідно до частини п’ятої статті 30 Закону № 2735-VІ тимчасова заборона надання продукції на ринку застосовується органами ринкового нагляду у разі прийняття ними рішення про:
1) відбір зразків продукції для проведення їх експертизи (випробування) - на строк проведення експертизи (випробування);
2) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами - на строк дії відповідного обмеження.
Тимчасова заборона надання продукції на ринку запроваджується одночасно з прийняттям рішень, зазначених у цій частині.
Згідно частини четвертої статті 33 Закону № 2735-VІ рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, внесення змін до таких рішень чи їх скасування приймаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх повноважень, визначених законами України.
Частиною п’ятою статті 4 Закону № 877-V встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, – із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, Товариством з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрібьюшн" оскаржено до Івано-Франківського окружного адміністративного суду наказ Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області № 248 від 7 листопада 2013 року, дії Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області щодо проведення перевірки, рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів № 249 та № 250 від 26 листопада 2013 року та постанову про накладення штрафних санкцій № 112 від 26 листопада 2013 року.
На підтвердження надіслання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду адміністративного позову позивачем надано копію фіскального чеку УДППЗ "Укрпошта" та опис вкладення у конверт.
Враховуючи наведене суд зазначає про наявність спору щодо правомірності проведення перевірки та вжиття заходів реагування та відповідно щодо правових підстав для застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрібьюшн" заходів реагування.
З урахуванням наведеного та враховуючи, що Івано-Франківським окружним адміністративним судом будуть досліджуватися обставини щодо правомірності висновків Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" вимог Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 785, в частині розповсюдження низьковольтного електричного обладнання на апаратурі або на табличці з технічними даними якого не нанесено національний знак відповідності та з огляду на скорочені строки розгляду даної адміністративної справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для підтвердження обґрунтованості прийнятих рішень та вжиття відповідних заходів реагування.
При цьому, суд не надає оцінку обставинам щодо нанесення Товариством з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн" на товари маркування Національним знаком відповідності, оскільки вказані обставини є предметом доказування позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрибьюшн", яка подана до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
За таких обставин суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позову Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сав-Дістрібьюшн" про підтвердження обґрунтованості прийнятого рішення відмовити повністю.
2. Стягнути з Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області судовий збір в розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 84 коп. на рахунок 31218206784007, отримувач: УДКСУ у м. Києві, код отримувача: 38004897, банк отримувача: ГУ ДКСУ у місті Києві, код банку отримувача: 820019, код ЄДРПОУ 34414689.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом трьох днів з дня її ухвалення.
Суддя М.А. Бояринцева