Постанова № 36248905, 18.12.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2013
Номер справи
818/8634/13-а
Номер документу
36248905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2013 р. Справа № 818/8634/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - А.Г.Вольської,

представників позивача - В.К.Сердюк, А.В.Липової,

представника відповідача - І.С.Сіренко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Лебединського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Лебединський агролісгосп" до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач у своєму позові просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.12.2009 р. № 0001122301/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 194716,5 грн., із них 129811 грн. за основним платежем і 64905,5 грн. - штрафні (фінансові) санкції та визнати частково незаконним акт перевірки Сумської МДПІ від 27.11.2009 р. № 549/23/23637208 і свої вимоги мотивує тим, що за результатами перевірки, відповідачем було складено акт від 27.11.2009 р. № 549/23/23637208 "Про результати планової виїзної перевірки ДП "Лебединський агролісгосп" за період з 01.10.2007 р. по 30.06.2009 р. з питань дотримання вимог валютного та іншого законодавства" (далі - акт перевірки) на підставі якого і було винесено вищевказане податкове повідомлення-рішення.

Сумською МДПІ невірно зроблено висновки про неправильність визначення позивачем питомої ваги сільськогосподарських товарів (послуг) у поданих до податкового органу "Розрахунків питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг)" та про те, що позивачем безпідставно використовувався спеціальний режим оподаткування у сфері лісового господарства.

Підприємство позивача в основному здійснювало продаж вирубаних дерев у вигляді: половника, рудстрійки, технічної сировини, фансировини, жердин. Дана продукція була правомірно включена до обсягів реалізації сільськогосподарської продукції для подальшого визначення показників питомої ваги. Розрахунки питомої ваги, як підстава для користування спеціальним режимом оподаткування були надані позивачем у відповідності до норм визначених Постановою КМУ від 21.01.2009 р. № 23 "Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" зі змінами, внесеними згідно Постановами КМУ від 11.02.2009 р. № 87 та 01.07.2009 р. № 648, зокрема п.п. 9 та 10 Переліку видів діяльності, на які поширюються норми ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість".

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що оскаржуване рішення прийнято у відповідності до норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, оскільки відповідно до пункту 8-1.7. ст.8 Закону України "Про податок на додану вартість" сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником. Згідно з товарною номенклатурою, лісові ресурси не є окремою позицією в Українського класифікатору товарів зовнішньо економічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) і не можуть класифікуватися як сільськогосподарські товари. Окремі продукти, що отримуються внаслідок життєдіяльності лісових ресурсів та їх обробки та переробки класифікуються за окремими позиціями УКТ ЗЕД та відносяться як до груп 1-24 УКТ ЗЕД", так і до інших груп. Так, до групи 06 під кодом 0602904100 УКТ ЗЕД відносяться "дерева лісові" та "інші".

У Примітці до групи 06 визначено, що за умови дотримання винятків, зазначених у другій частині назви товарної пропозиції 0601, до цієї групи належать тільки живі дерева та рослини, включаючи розсаду овочів, що поставляються з парників, оранжерей чи розсадників для висадки чи для декоративних цілей.

Всі інші види діяльності та продукція, що одержуються суб'єктами спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загальному порядку. Позивач здійснював продаж вирублених дерев у вигляді колод, стовпів, жердин, паливної деревини, які відносяться до інших груп УКТ ЗЕД, в тому числі до групи 44 - "дерева і вироби з дерева", тому ці товари не можуть вважатися сільськогосподарськими товарами. Відповідно питома вага вартості сільськогосподарських товарів, тобто живих дерев та рослин, грибів, ягід та інше, що належить до груп 1-24 УКТ ЗЕД менше 75 %. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Лебединське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Лебединський агролісгосп" є юридичною особою, зареєстроване 26 липня 2000 р. Розпорядженням № 239 Лебединською районною державною адміністрацією, це підтверджується копією довідки ЄДРПОУ (т. 1 а.с.8).

09.02.2009 р. позивачем подано до Сумської МДПІ заяву про реєстрацію, як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, в якій самостійно визначено питому вагу вартості товарів, поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (за період з лютого 2008 року по січень 2008 р.) згідно даних первинного бухгалтерського та податкового обліку (т.1 а.с. 56-57), а 01.03.2009 р. видано Свідоцтво № 100195508 серії "НБ" № 048116 (т. 1 а.с. 55) про реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (т.1 а.с.55).

З розділу 3 Статуту Лебединського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Лебединський агролісгосп" вбачається, що предметом діяльності цього підприємства є спеціалізоване ведення лісового господарства у районі, основними видами господарської діяльності є лісовиробнича та лісопереробна, надання послуг, пов'язаних з лісовим господарством, сільськогосподарська та переробна та інша діяльність не заборонена законом (т. 1 а.с. 79-86).

Згідно копії довідкою № 61 ЄДРПОУ (т.1 а.с.8) Лебединське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Лебединський агролісгосп" здійснює наступні види діяльності за КВЕД: надання послуг у лісовому господарстві (02.02.0), лісівництво та лісозаготівлі (20.10.1), лісопильне та стругальне виробництво, просочування деревини (20.10.0), мисливство (01.50.0).

Сумською МДПІ на підставі направлення від 29.10.2009р. № 000259/01-016 була проведена планова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності "Лебединський агролісгосп" з питань дотримання вимог податкового, іншого законодавства за період з 01.10.2007 р. по 30.06.2009 р. та валютного законодавства за період з 01.10.2007 р. по 30.06.2009 р., за наслідками якої в акті перевірки від 27.11.2009 р. № 549/23/23637208 (т. 1 а.с. 12-61) було зазначено про порушення платником податків п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7, п.8-1.2, 8-1.3, 8-1.6, 8-1.7, 8-1.15.6 п.8-1.15 ст. 8 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено суму податку на додану вартість по декларації (загальна) на суму -129 811 грн., в тому числі за березень 2009 р. - 32 906 грн., за квітень 2009 р. - 52 747 грн., за травень 2009 р. - 34 492 грн., за червень 2009 р. - 9 666 грн. та завищено суму податку на додану вартість по декларації (спеціальна) на суму -129 811 грн., в тому числі за березень 2009 р. - 32 906 грн., за квітень 2009 р. -52 747 грн., за травень 2009 р. - 34 492 грн., за червень 2009 р. - 9 666 грн.

Із копії податкового повідомлення-рішення від 11.12.2009 р. № 0001122301/0 вбачається, що позивачу на підставі цього акту перевірки було визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 194716,5 грн., із них 129811 грн. за основним платежем і 64905,5 грн. - штрафні (фінансові) санкції (т.1 а.с. 7).

Для користування спеціальним режимом оподаткування "Лебединський агролісгосп" подано до позивача розрахунки питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг) (т.1 а.с.51-53), згідно яких відсоток сільськогосподарських товарів у загальних обсягах реалізації товарів (послуг) становив: за період з березня 2008 року по березень 2009 року - 83 відсотки; за період з квітня 2008 року по квітень 2009 року - 82 відсотки; за період з травня 2008 року по травень 2008 року - 82 відсотки; за період з червня 2008 року по червень 2008 року - 81 відсоток.

Згідно пункту 8-1.1. статті 8 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.

На підставі пункту 8-1.6. статті 8 Закону України "Про податок на додану вартість" сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Відповідно до пункту 8-1.7 статті 8 Закону України "Про податок на додану вартість" сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УТК ЗЕД згідно із Законом України "Про митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Виходячи з аналізу вказаних норм, суд приходить до висновку, що відповідно до пункту 8-1.7 ЗУ "Про податок на додану вартість" сільськогосподарськими вважаються товари, які вирощуються (заготовляються) суб'єктом спеціального режиму, а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку та зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД Закону України "Про Митний тариф України".

Відповідно до цього Закону, продукція лісогосподарських підприємств відноситься до групи 06 УКТ ЗЕД (живі дерева та інші рослини) розділу ІІ "Продукція рослинного походження".

Пунктом 8-1.15.6 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності платника податку у сфері сільського та лісового господарства і рибальства, вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства і рибальства за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовляється) безпосередньо платником податку (крім придбання їх в інших осіб).

Основним видом діяльності позивача за КВЕД є лісівництво та лісозаготівля (02.01.1).

Пунктом 8-1.15.7 зазначеного Закону передбачено, що виходячи з цього пункту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію".

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.09 р. № 23 "Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено перелік відповідно до кодів видів економічної діяльності (КВЕД), відповідно до п. 9 (лісівництво і лісозаготівлі - КВЕД 02.01.1) та відповідно до п. 15 (надання послуг у лісовому господарстві - КВЕД 02.02.0) яких, агролісогосподарські підприємства підпадають під дію ст.8-1 ЗУ "Про податок на додану вартість" .

Продукти обробки (переробки) таких товарів (групи 1 - 24) - поставлений товар "деревина і вироби з дерева" є продуктом переробки товару групи 06 "дерева лісові".

Позивач відповідно до пунктів 8-1.1 та 8-1.6 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" провадить підприємницьку діяльність у сфері лісового господарства і його діяльність відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті тому є всі підстави для обрання позивачем спеціального режиму оподаткування.

Аналізуючи вищезазначені нормативні акти, суд визнає, що товари групи 44 "деревина і вироби з дерева" є продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові", а отже є сільськогосподарськими товарами відповідно до вимог пункту 8-1.7 ст. 81 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки, як це передбачено згаданою нормою, товар "дерева лісові", вирощені безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування та ним же перероблені, в результаті чого створено новий продукт групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева". Крім цього, продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові" є товари які не можливо віднести до інших товарних груп окрім 44.

Вищезазначений Закон прямо не вказує, що сільськогосподарськими є продукти групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева", але називає їх, за умови поставки таких продуктів, саме виробником - лісокористувачем.

Згідно п. 2.15 ст. 2 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) - товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах).

Таким чином, група 44 УКТ ЗЕД належить до сільськогосподарських товарів у разі поставки її саме виробником - лісокористувачем.

На підставі викладеного суд визнає, що відповідачем не доведено існування як на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення так і на день розгляду судом справи обґрунтованих підстав для визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а також визнавати дії позивача порушенням податкового законодавства та нараховувати за них штрафні (фінансові) санкції.

Щодо вимоги позивача про визнання незаконним акту перевірки Сумської МДПІ від 27.11.2009 р. №549/23/23637208 в частині викладених обставин на сторінці 12, 13, 14, 15, що стосується спеціального режиму відповідно до Переліку видів діяльності на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", суд вважає їх необґрунтованими, оскільки акт про результати перевірки не є рішенням органу державної влади, нормативним актом чи актом індивідуальної дії та не створює, не припиняє права та обов'язки особи, а лише фіксує певні обставини, виявлені при проведенні перевірки. Жодних прав та обов'язків позивача складанням акту не порушується.

Таким чином, вимоги позивача в даній частині позову не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Лебединськ дочірнє агролісогосподарське підприємство "Лебединський агролісгосп" до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 0001122301/0 від 11 грудня 2009 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість Лебединському дочірньому агролісогосподарському підприємству "Лебединський агролісгосп" в загальній сумі 194716 (сто дев'яносто чотири тисячі сімсот шістнадцять) грн. 50 коп., із них 129811 грн. за основним платежем і 64905 грн. 50 коп. - штрафні (фінансові) санкції.

В іншій частині позовних вимог Лебединського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Лебединський агролісгосп" відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 23 грудня 2013 року.

Суддя М.М. Шаповал