Ухвала суду № 36240707, 17.12.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
2а/0570/6979/2012
Номер документу
36240707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Загацька Т.В.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2013 року справа №2а/0570/6979/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Шишова О.О., Сіваченка І.В., Жаботинської С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/6979/2012 за позовом державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької Державної податкової служби про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду задоволені позовні вимоги державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької Державної податкової служби про визнання неправомірними дії щодо нарахування в картці особового рахунку платника податків Державного підприємства "Добропіллявугілля" пені з податку на додану вартість у розмірі 353892,35 грн. та зобов'язання відповідача внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Добропіллявугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 353892,35 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості як неправомірно нарахованої.

Визнані неправомірними дії щодо нарахування в картці особового рахунку платника податків Державного підприємства "Добропіллявугілля" пені з податку на додану вартість у розмірі 353892,35 грн.

Зобов'язано відповідача внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Добропіллявугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з податку на додану вартість у розмірі 353892,35 грн. за несвоєчасне погашення податкової заборгованості як неправомірно нарахованої.

З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначив, що згідно картки особового рахунку Державного підприємства «Добропіллявугілля» станом на 02.07.2012 року заборгованість з податку на додану вартість відсутня, рахується переплата у розмірі 39883437,33 грн., тобто відсутні законні підстави списання податкової заборгованості. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстрований виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 11.03.2003року як юридична особа, свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 291209, ідентифікаційний код юридичної особи 32186934 (т.1 а.с. 30), перебуває з 01.04.2003 року на обліку в Добропільській Державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби згідно довідки про взяття на облік платника податків № 40 від 09.02.2006 року (т.1 а.с. 44).

Відповідач - Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України "Про державну податкову службу в Україні"повноваження.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.

Встановлено, що листами №976/8/19-013 від 18.01.2012 року та №1660/10/19-013 від 31.01.2012 року на запит позивача відповідач повідомив про нарахування пені з податку на додану вартість у сумі 27435,85 грн. та 326456,50 грн. за червень та за період з серпня по грудень 2011 року (т.1 а.с. 17, 19-20).

Як вбачається з наданого представником відповідача розрахунку пені за несвоєчасну сплату податку на додану вартість по Державному підприємству «Добропіллявугілля» спірна сума пені була нарахована за наданими на протязі 2011 року уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань з податку на додану вартість та за ухвалами Донецького окружного адміністративного суду про розстрочення та відстрочення виконання судових рішень.

Встановлено, що відповідачем була нарахована сума пені за наступними уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань з податку на додану вартість: уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9004414051 від 22.06.2011 року), сума пені - 0,86 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9004414429 від 22.06.2011 року), сума пені - 95,10 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9004414571 від 22.06.2011 року), сума пені - 85,58 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9009022570 від 17.10.2011 року), сума пені - 12,97 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9009076232 від 17.10.2011 року), сума пені - 9,54 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011810438 від 22.11.2011 року), сума пені - 18,26 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011811483 від 22.11.2011 року), сума пені - 214,34 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011812389 від 22.11.2011 року), сума пені - 549,30 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011815290 від 22.11.2011 року), сума пені - 468,50 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011816709 від 22.11.2011 року), сума пені - 385,05 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011817836 від 22.11.2011 року), сума пені - 89,73 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011818652 від 21.11.2011 року), сума пені - 635,42 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011810438 від 22.11.2011 року), сума пені - 0,17 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011811483 від 22.11.2011 року), сума пені - 0,85 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9011812389 від 22.11.2011 року), сума пені - 1,37 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012980043 від 20.12.2011 року), сума пені - 46021,87 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012980418 від 20.12.2011 року), сума пені - 12266,85 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012980692 від 20.12.2011 року), сума пені - 9473,18 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012981115 від 20.12.2011 року), сума пені - 5048,75 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012982258 від 20.12.2011 року), сума пені - 3231,89 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012983254 від 20.12.2011 року), сума пені - 1191,46 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012983516 від 20.12.2011 року), сума пені - 936,13 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012984846 від 20.12.2011 року), сума пені - 746,74 грн., уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість (вх. № 9012987804 від 20.12.2011 року), сума пені - 474,27 грн.

При цьому відповідач виходив з того, що при самостійному виявленні платником податків заниження суми податкового зобов'язання пеня нараховується на суму заниження та за весь період заниження (з дня настання строку погашення податкового зобов'язання по день фактичної сплати (включно) суми заниженого податкового зобов'язання) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діє на день заниження.

Проте суд першої інстанції не погодився з такими висновками з наступних підстав.

Відповідно до пп. 14.1.162 Податкового кодексу України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно з п. 31.1 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. При цьому момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п. 36.1 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.

Таким чином, виявлення помилки платником податку, без її декларування, ще не призводить до виникнення податкового обов'язку і, як наслідок, до його сплати.

При цьому згідно з п. 37.2 Податкового кодексу України податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс пов'язує сплату ним податку.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.46.1 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання.

Згідно з п. 54.1 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Таким чином, дата подання такої декларації (уточнюючого розрахунку) є датою узгодження такої суми помилки, і саме з цієї дати потрібно вести відлік виникнення податкового зобов'язання (обов'язку) відносно такої суми. У разу подання уточнюючого розрахунку, податковий обов'язок відносно суми помилки виникає на попередній день подання розрахунку (пп. «а» п. 50.1 Податкового кодексу України).

Згідно з пп. «а» пп. 129.1.1 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. При цьому відлік пені повинен починатися не раніше граничних строків сплати грошового зобов'язання.

Крім того, відповідно до пп. 129.1.1 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу, тобто після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання.

Але початок нарахування пені не може бути раніше узгодження (п. 54.1 Податкового кодексу України) податкових зобов'язань. А базою для нарахування пені є сума податкового боргу. При цьому відповідно до пп. 14.1.175 ПКУ податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Отже нарахування пені починається у разі, коли підприємство у встановлені строки не сплатить зазначену в деклараціях суму помилки.

Встановлено в судовому засіданні та підтверджено даними зворотнього боку облікової картки платника податків за позивачем з 01 червня 2011 року до кінця року обліковується переплата з податку на додану вартість.

Таким чином, аналіз викладених норм в їх сукупності свідчать про наявність неправомірних дії податкового органу щодо нарахування пені при самостійному виявленні платником податків заниження суми податкового зобов'язання на суму заниження та за весь період заниження.

Стосовно дій податкового органу щодо нарахування пені за платежами на виконання ухвал Донецького окружного адміністративного суду про розстрочення та відстрочення виконання судових рішень суд першої інстанції зазначив наступне.

Відповідно до ухвал Донецького окружного адміністративного суду по справам №2а/0570/1641/2011, № 2а/0570/216/2011, № 2а/0570/27470/2011, (а.с. 85, 78-80, 82) позивачу надані розстрочення та відстрочення виконання судових рішень про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість. Зазначені ухвали суду були відображені відповідачем в обліковій картці платника податків, у зв'язку з чим, при настанні терміну сплати нараховувався черговий платіж за рішенням суду.

Позивач надав до матеріалів справи платіжні доручення № 3148 від 15.06.2011 року, №3147 від 15.06.2012 року, №3145 від 15.06.2011 року, №657 від 15.08.2011 року, №656, від 15.08.2011 року, №654 від 15.08.2011 року, №1447 від 15.09.2011 року, №1446 від 15.09.2011 року, №1444 від 15.09.2011 року, №2278 від 14.10.2011 року, №2277 від 14.10.2011 року, №2275 від 14.10.2011 року, №3025 від 15.11.2011 року, №3024 від 15.11.2011 року, №3022 від 15.11.2011 року, №3965 від 15.12.2011 року, №3955 від 15.12.2011 року, № 3952 від 15.12.2011 року. Графа "Призначення платежу" даних платіжних доручень містить посилання на оплату податкових зобов'язань за рішеннями Донецького окружного адміністративного суду по справам №2а/0570/1641/2011, № 2а/0570/216/2011, № 2а/0570/27470/2011.

В п.31.1 ст. 31 Податкового кодексу України зазначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Крім того, п.32.1 ст. 32 Податкового кодексу України передбачена зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.

А саме, в п.32.2 ст. 32 цього кодексу зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки; податкового кредиту.

Крім того, згідно ст. 125 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов?язковими до виконання на всій території України. Згідно з ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов?язковими на всій території України.

Відповідно до ч.1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова та ухвала суду, які набрали законної сили, обов'язкові для осіб, які беруть участь у справі і підлягають виконанню на всій території України.

Отже у даному випадку позивач правомірно здійснював сплату податкових зобов'язань у строки, визначені в ухвалах суду про розстрочення їх сплати. Відповідач, в свою чергу, необґрунтовано вважав, що позивачем порушені строки сплати узгодженої суми податкових зобов'язань, оскільки він не врахував наявність обов'язкових платежів для виконання ухвал суду, що набрали законної сили.

Таким чином, відповідач неправомірно здійснив нарахування в картці особового рахунку платника податків Державного підприємства "Добропіллявугілля" пеню з податку на додану вартість у розмірі 353892,35 грн.

Встановлено, що протягом 2011 року позивачем своєчасно перераховувалися грошові кошти в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість на виконання ухвал Донецького окружного адміністративного суду.

У ході судового розгляду судом першої інстанції було досліджено зворотній бік облікової картки платника податків з податку на додану вартість ДП «Добропіллявугілля» станом на 31.12.2011 року (а.с.45-199).

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В процесі розгляду справи відповідачем доказів крім тих, що містяться у матеріалах справи, до суду не надано, відомостей про наявність інших доказів, які могли б бути витребувані судом, позивачем не надавалося.

Таким чином, за недоведеністю правомірності своїх дій в порядку ч.2 ст. 71 КАС України, суд першої інстанції вважав за необхідне визнати дії відповідача протиправними та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

З вказаними висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/6979/2012 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року у справі № 2а/0570/6979/2012 - залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

Колегія суддів: О.О.Шишов

І.В.Сіваченко

С.В.Жаботинська