Рішення № 36237200, 16.12.2013, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.12.2013
Номер справи
901/3281/13
Номер документу
36237200
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.12.2013 Справа № 901/3281/13За позовом Фонду майна Автономної Республіки Крим

до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим

про визнання договору оренди укладеним.

Суддя Лагутіна Н.М.

Представники:

від позивача - Афанасьєва О.О., довіреність №58-Д від 19.12.2012, головний спеціаліст відділу нормативно-правового забезпечення,

від відповідача - Двинянінова В.Б., довіреність №7 від 22.09.2010, заступник начальника юридичного управління.

СУТЬ СПОРУ: Фонд майна Автономної Республіки Крим звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання договору оренди нерухомого майна, що належить Автономній Республіці Крим від 23.07.2013 - будівель літ. «В», «Г», «Д» загальною площею 605,4 кв. м з парканом, воротами, мощенням, що розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта (Долгоруковська), 3, будівель літ. «Ж», «Е» та нежитлових приміщень на другому поверсі будівлі літ. «Г» загальною площею 193,5 кв. м, розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. Рози Люксембург (О. Невського), 8, що знаходиться на балансі Фонду майна Автономної Республіки Крим, укладеним між Фондом майна Автономної Республіки Крим та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим у редакції наведеній у позовній заяві.

Згідно наявного у матеріалах справи доповнення до відзиву (а. с. 68) Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим погодилось з п. 5.11 договору, викладеним у редакції позивача: « 5.11. Орендар зобов'язується здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна.»

Таким чином відповідач проти позову заперечує в частині розміру орендної плати та порядку її нарахування, визначених у пункті 3.1 договору, пункти 3.2, 3.3 та 3.4 договору просить виключити, пункти 5.6, 6.1, 10.1 та 10.7 вважає необхідним викласти у своїй редакції згідно протоколу розбіжностей до договору оренди.

Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 12.11.2013 строк розгляду спору продовжено на 15 днів.

Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в межах строку, встановленого ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами у зв'язку з недосягненням згоди щодо укладення договору оренди нерухомого майна, є правовідносинами з оренди майна належного Автономної Республіки Крим, а тому підпадають під правове регулювання як загальних норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, так і спеціальних норм Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до частин 1 та 2 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, у тому числі, установлення, зміни і припинення господарських правовідносин. Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.

Згідно з частиною 2 статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Пунктом 2.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №12 визначено, що переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду у суді в разі, якщо це передбачено угодою сторін.

Розділ 9 Договору, щодо якого розбіжності між сторонами відсутні, регулює, зокрема, порядок вирішення спорів за договором. Так, п. 9.3. договору передбачено, що спори, які виникають за цим договором оренди або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються у судовому порядку.

Двостороннє прийняття п. 9.3 договору засвідчує узгодження та домовленість між сторонами щодо передачі спору та вирішення розбіжностей за договором у судовому порядку.

Пункт 2.6. Постанови Пленуму №12 передбачає можливість передачі розбіжностей, що виникають при укладанні договору оренди, на вирішення господарського суду. У такому випадку договір оренди вважається укладеним з моменту набрання законної сили відповідним рішенням господарського суду і на умовах, зазначених у цьому рішенні. Зазначене кореспондується з положеннями ч. 2 ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Частина 2 статті 187 Господарського кодексу України встановлює, що день вступу в силу рішення суду, яким розв'язане питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладання відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Статтею 179 Господарського кодексу України передбачено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені Президентом України міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Спеціальним нормативним актом, якій регламентує укладання договорів оренди державного та комунального майна є Закон України «Про оренду державного та комунального майна».

Статтею 10 цього Закону передбачено, що істотними умовами договору оренди є об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна. Укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування. За згодою сторін у договорі оренди можуть бути передбачені й інші умови.

Пунктом 2 статті 179 Господарського кодексу України встановлено, що Кабінет Міністрів України, уповноважені ним органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови

Пункт 3 статті 184 Господарського кодексу України визначає, що укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

25.07.2013 Фондом майна Автономної Республіки Крим було надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, шляхом вручення під розписку (а. с. 16) уповноваженому представнику, на підписання договір оренди нерухомого майна (а. с. 17-19), що належить Автономній Республіці Крим - будівель літ. «В», «Г», «Д» загальною площею 605,4 кв. м з парканом, воротами, мощенням, що розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта (Долгоруковька), 3, будівель літ. «Ж», «Е» та нежитлових приміщень на другому поверсі будівлі літ. «Г» загальною площею 193,5 кв. м, розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. Рози Люксембург (О. Невського), 8, що знаходяться на балансі Фонду майна Автономної Республіки Крим. Зазначений Договір датований « 23 липня 2013 року» та належним чином підписаний та скріплений печаткою з боку Фонду майна Автономної Республіки Крим.

Згідно п. 12 вказаного договору до нього додаються додатки: акт приймання-передачі майна в оренду (додаток 1), висновок суб'єкту оціночної діяльності про ринкову вартість об'єкту оцінки, що передається в оренду (додаток 2), розрахунок орендної плати (додаток 3). Додатки до цього договору є його невід'ємною і складовою частиною.

05.08.2013 на адресу Фонду майна Автономної Республіки Крим надійшов вказаний договір оренди нерухомого майна (а. с. 25), проте з огляду на існування розбіжностей при його укладанні, підписаний з протоколом розбіжностей, про що зроблене відповідне зазначення. Також відповідачем був підписаний акт приймання-передачі об'єкту оренди, але не був підписаний розрахунок орендної плати, з огляду на існування розбіжностей, у тому числі в частині нарахування та суми орендної платні.

Фонд майна Автономної Республіки Крим, розглянувши наданий відповідачем протокол розбіжностей, 20.08.2012 надіслав на адресу відповідача із супровідним листом за вих. №08-23/5430 від 19.08.2013 протокол врегулювання розбіжностей від 16.08.2013. Факт отримання 22.08.2013 відповідачем протоколу врегулювання розбіжностей до договору оренди нерухомого майна підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та не заперечується відповідачем (а. с. 26-28).

Звернувшись до Господарського суду Автономної Республіки Крим із даним позовом, позивач зазначає, що відповідач, підписавши акт приймання-передачі, з 23.07.2013 вступив у строкове користування майном та отримав його в оренду. Однак позивач відповіді від відповідача, яка б свідчила про урегулювання розбіжностей між сторонами, до теперішнього часу не отримав, а тому між сторонами залишилися неврегульованими розбіжності щодо умов, які є істотними, як то, термін, на який укладається договір оренди, орендна плата з урахуванням її індексації, питання ремонту та поліпшень орендованого майна.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши представлені докази, суд вважає позовні вимоги Фонду майна Автономної Республіки Крим про укладення договору оренди нерухомого майна в редакції позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Запропонований до укладання позивачем договір оренди нерухомого майна у більшої частині відповідає типовому договору оренди нерухомого майна, орендодавцем якого виступає Фонд майна Автономної Республіки Крим, постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 №274-2/98.

Як вбачається з протоколу узгодження розбіжностей від 16.08.2013 до договору оренди від 23.07.2013 , сторони не досягли згоди з наступних позицій:

1. Пункт 3.1 договору позивач викладає у редакції: «Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим, затвердженої постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 за №274-2/98 (зі змінами та доповненнями), (надалі - Методика). Орендна плата (без ПДВ) становить за базовий місяць розрахунку орендної плати червень 2013 року 13722,84 грн, у тому числі: 70% до бюджету Автономної Республіки Крим - 9605,99 грн, 30% Орендодавцю - 4116,85 грн (додаток 3). Орендна плата за перший місяць оренди липень 2013 року розраховується шляхом коригування індексу інфляції за базовий місяць оренди червень 2013 року на індекс інфляції за липень 2013 року.»

Відповідач вважає, що пункт 3.1 договору має бути наступного змісту: «Орендна плата складає 1 грн на рік.»

2. Пункт 3.2 договору позивач пропонує укласти у редакції: «Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством». Відповідач вважає, що вказаний пункт має бути виключено з тексту договору.

3. Пункт 3.3 договору позивач викладає у такій редакції: «Сума орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, встановлений Державною службою статистики України.» Відповідач вважає, що вказаний пункт має бути виключено з тексту договору.

4. Пункт 3.4 договору позивач вказує з наступним змістом: «Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі внесення змін до діючої Методики, а також істотних змін стану об'єкта оренди та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України. Зазначені дії оформлюються додатковою угодою. Перерахунок орендної плати здійснюється відповідно до вимог розділу VII Методики.» Відповідач наполягає на виключенні вказаного пункту зі змісту договору.

5. Пункт 3.8 договору погоджено сторонами у редакції: «В орендну плату не включаються: оплата комунальних послуг, а також видатки на утримання орендованого майна. Оплата комунальних послуг, а також видатків на утримання орендованого майна здійснюється відповідно до договорів, укладених з постачальниками послуг.»

6. Пункт 5.6 договору позивач пропонує укласти у редакції: «Своєчасно здійснювати за рахунок власних коштів капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого Майна та не спричиняє зобов'язань Орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень.»

Відповідач вважає правомірним укласти пункт 5.6 договору у такій редакції: «Здійснювати за рахунок власних коштів капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого Майна та не спричиняє зобов'язань Орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень. Здійснювати за рахунок власних коштів капітальний ремонт. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого Майна та спричиняє зобов'язанню Орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень.»

7. Пункт 5.11 договору позивач викладає наступним чином: «Орендар зобов'язується здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна.» Відповідач вважає, що вказаний пункт має бути виключено з тексту договору.

8. Пункт 6.1 договору позивач виклав у наступній редакції: «З письмового дозволу Орендодавця Орендар має право вносити зміни до складу Майна, проводити його реконструкцію, технічне переобладнання, що зумовлює підвищення його вартості.»

Відповідач викладає даний пункт договору так: «З письмового дозволу Орендодавця Орендар має право вносити зміни до складу Майна, проводити його реконструкцію, технічне переобладнання, що зумовлює підвищення його вартості, з наступним відшкодуванням понесених витрат.»

9. Пункт 10.1 договору позивач вказує з наступним змістом: «Цей Договір укладено строком на 2 роки 364 дні, з 23.07.2013 до 21.07.2016.»

Відповідач вважає необхідним укладення даного пункту договору у такій редакції: «Цей Договір укладено строком на 10 років, з 22.07.2013 до 22.07.2023.»

10. Пункт 10.7 договору позивачем запропоновано укласти з наступним змістом: «У разі припинення або розірвання цього договору поліпшення орендованого Майна, що здійсненні Орендарем за рахунок власних коштів, які можливо відокремити від орендованого майна, не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невід'ємні поліпшення - майном, що належить Автономній Республіці Крим, які компенсуванню не підлягають.»

За результатами врегулювання розбіжностей та у ході судового розгляду справи сторони дійшли згоди щодо деяких спірних позицій, що знайшло своє відображення у наданих суду відповідних заявах, залучених до матеріалів справи.

Так, сторони дійшли згоди в частині пункту 3.8 договору та погодили його у такій редакції: «В орендну плату не включаються: оплата комунальних послуг, а також видатки на утримання орендованого майна. Оплата комунальних послуг, а також видатків на утримання орендованого майна здійснюється відповідно до договорів, укладених з постачальниками послуг.»

Крім того Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим погодилось з редакцією позивача пункту 5.11 договору: « 5.11. Орендар зобов'язується здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна.»

Таким чином, неузгодженими залишилися пункти 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 5.6, 6.1, 10.1 та 10.7 договору.

Як вбачається з матеріалів справи та зазначалось судом вище, позивач наполягає на викладенні пункту 3.1 договору у наступній редакції: «Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим, затвердженої постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 за №274-2/98 (зі змінами та доповненнями), (надалі - Методика). Орендна плата (без ПДВ) становить за базовий місяць розрахунку орендної плати червень 2013 року 13722,84 грн, у тому числі: 70% до бюджету Автономної Республіки Крим - 9605,99 грн, 30% Орендодавцю - 4116,85 грн (додаток 3). Орендна плата за перший місяць оренди липень 2013 року розраховується шляхом коригування індексу інфляції за базовий місяць оренди червень 2013 року на індекс інфляції за липень 2013 року.» Відповідач вважає, що пункт 3.1 договору має бути викладений так: «Орендна плата складає 1 грн на рік.»

Суд погоджується з позицією позивача, виходячи з наступного.

Як вже зазначалось, частина 2 ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлює, що укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 вказаної статті Закону серед істотних умов договору оренди визначено, зокрема, й орендну плату з урахуванням її індексації.

Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 №274-2/98 «Про Методику розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим» (надалі - Методика) затверджено типовий договір оренди окремого індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить Автономній Республіці Крим (Додаток 4 до вказаної Методики).

Матеріалами справи підтверджується, що майно, яке Фонд майна Автономної Республіки Крим надав в оренду Головному управлінню Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим є майном, що належить Автономній Республіці Крим, отже спірний договір оренди нерухомого майна повинен відповідати типовому договору оренди нерухомого майна, орендодавцем якого виступає Фонд майна Автономної Республіки Крим, затвердженому постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 №274-2/98. Але, умови, які не віднесені до істотних умов згідно зі статтею 10 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» можуть бути змінені сторонами.

У названому типовому договорі п. 3.1 викладено у такій редакції: «Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим, затвердженої постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 за №274-2/98 (зі змінами та доповненнями), (надалі - Методика) з урахуванням конкурсної пропозиції__ та складає без ПДВ за перший (базовий) місяць оренди ___ 20__ р. _____ грн.»

(месяц)

Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.

У додатку 2 до Методики встановлено орендні ставки за використання нерухомого майна, що належить Автономній Республіці Крим (у відсотках від вартості нерухомого майна, визначеної шляхом проведення незалежної оцінки). Так, п. 20 вказаного додатку встановлено, що ставка стартової орендної плати за розміщення бюджетних організацій, що фінансуються з Державного бюджету України та місцевих бюджетів складає 3%.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» бюджет Пенсійного фонду - план утворення і використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел, визначених цим Законом. Бюджет Пенсійного фонду затверджується правлінням Пенсійного фонду не пізніше 10 грудня року, що передує рокові, на який складено бюджет.

Згідно статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства. Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2013 №101 «Про бюджет Пенсійного фонду України на 2013 рік» затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2013 рік, у якому вказано серед іншого, видатки на керівництво та управління у сфері пенсійного забезпечення.

З наведеного виходить, що Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим є бюджетною організацією та фінансується з Державного бюджету України.

Те ж саме зазначено у п. 1.3 спірного договору: Майно передається в оренду з метою розміщення органу виконавчої влади, що фінансується з Державного бюджету України. Вказане положення договору не заперечується відповідачем.

Позивачем відповідно до Методики, виходячи з вартості об'єкту оренди, визначеної згідно з вимогами чинного законодавства шляхом проведення незалежної оцінки, був розрахований розмір орендної плати за базовий місяць - червень 2013 року, який склав 13722,84 грн. При цьому була застосована орендна ставка 3%, яка передбачена Методикою для розміщення бюджетних організацій, що фінансуються з Державного бюджету України, якою і є відповідач у справі.

Також слід зазначити, що згідно приписів законодавства умови типового договору можуть бути тільки конкретизовані сторонами без відступу від його змісту.

Отже редакція позивача п. 3.1 договору повністю відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає укладенню у наступній редакції: «Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим, затвердженої постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 за №274-2/98 (зі змінами та доповненнями), (надалі - Методика). Орендна плата (без ПДВ) становить за базовий місяць розрахунку орендної плати червень 2013 року 13722,84 грн, у тому числі: 70% до бюджету Автономної Республіки Крим - 9605,99 грн, 30% Орендодавцю - 4116,85 грн (додаток 3). Орендна плата за перший місяць оренди липень 2013 року розраховується шляхом коригування індексу інфляції за базовий місяць оренди червень 2013 року на індекс інфляції за липень 2013 року.»

Заперечення відповідача щодо розміру орендної плати та порядку її визначення відповідно до затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу судом не приймаються у зв'язку з наступним.

Вказану Методику розроблено з метою створення єдиного організаційно-економічного механізму справляння плати за оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства, організації, їх структурних підрозділів (філії, цеху, дільниці) та окремого індивідуально визначеного майна державного підприємства, організації, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил, інших військових формувань, органами, підрозділами, закладами та установами Держспецзв'язку, рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки), а також майна, що не ввійшло до статутного фонду господарського товариства, створеного у процесі приватизації (корпоратизації).

В той же час, Методику розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим, затвердженої постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 за №274-2/98, розроблено у відповідності до частини 2 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» з метою створення єдиного організаційно-економічного механізму справляння плати за оренду майна, що належить Автономній Республіці Крим: цілісних майнових комплексів підприємств та організації, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), окремого індивідуально визначеного майна, в тому числі нерухомого, майна, що не ввійшло до статутного фонду господарських товариств, створених у процесі приватизації.

Таким чином Методика розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим, затверджена постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 за №274-2/98, містить спеціальні норми, які передбачають, зокрема, розрахунок орендної плати за майно, що належить безпосередньо Автономній Республіці Крим.

Крім того ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Також слід зазначити, що у п. 9 вказаної Методики визначено перелік підприємств, установ та організацій, для яких встановлено розмір орендної плати 1 гривня на рік. Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим у вказаному переліку відсутнє.

Також між сторонами існують розбіжності щодо пунктів 3.2, 3.3, 3.4 договору оренди, які по суті є похідними від п. 3.1 договору, яким безпосередньо визначено порядок нарахування та розмір орендної плати.

Пункт 3.2 договору позивач пропонує укласти у редакції: «Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством», пункт 3.3 договору - у редакції: «Сума орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, встановлений Державною службою статистики України», пункт 3.4 договору у редакції: «Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі внесення змін до діючої Методики, а також істотних змін стану об'єкта оренди та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України. Зазначені дії оформлюються додатковою угодою. Перерахунок орендної плати здійснюється відповідно до вимог розділу VII Методики.» Відповідач наполягає на виключенні вказаних пунктів із тексту договору.

Заперечення відповідача стосовно наведених пунктів договорів походять з заперечень проти укладення п. 3.1 договору у редакції позивача, яким визначається розмір орендної плати. Відповідач вважає, що оскільки орендна плата повинна складати 1 гривню на рік, то вона й не може визначатися шляхом коригування на індекс інфляції та переглядатися на вимогу однієї із сторін у разі внесення змін до діючої Методики.

Відносно укладення п. 3.2 договору у редакції позивача відповідач зазначає, що законодавством визначено вичерпний перелік платників податку на додану вартість, до якого орган, який здійснює діяльність у сфері обов'язкового соціального страхування, не входить.

Відповідно до п. 180.1 статті 180 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником податку на додану вартість, зокрема, є: будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Відповідно до пункту 183.13 статті 183 Податкового кодексу України для інформування інформування платників податку центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, щодекади оприлюднює на своєму веб-сайті: дані з реєстру платників податку із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника податку, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера, номера свідоцтва про реєстрацію платника податку, дати початку його дії; інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників податку за заявою платника податку, з ініціативи контролюючих органів чи за рішенням суду, а саме про анульовані свідоцтва про реєстрацію платника податку із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин анулювання та підстав для анулювання свідоцтв.

Таким чином, у переліку статті 180 Податкового кодексу України дійсно відсутнє визначення в якості платника податку на додану вартість орган, який здійснює діяльність у сфері обов'язкового соціального страхування. Крім того, у реєстрі платників ПДВ відсутні відомості про Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим як про платника ПДВ.

Разом з тим, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача в частині укладення п. 3.2 договору у його редакції з тієї підстави, що даний пункт у редакції позивача, жодним чином не порушує прав відповідача, оскільки передбачає, що нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється саме в порядку, визначеному чинним законодавством.

Отже викладення п. 3.2 договору оренди у редакції: «Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством» не порушує прав та інтересів ані позивача, ані відповідача у справі та не суперечить принципу законності.

Пункти 3.3 та 3.4 договору оренди також підлягають укладенню у редакції, запропонованій позивачем, оскільки є похідними від п. 3.1, який визнано судом правомірним та також затверджено судом у редакції Фонду майна Автономної Республіки Крим.

Отже, пункт 3.3 договору належить укласти у редакції: « 3.3 Сума орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, встановлений Державною службою статистики України», пункт 3.4 договору у редакції: «Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі внесення змін до діючої Методики, а також істотних змін стану об'єкта оренди та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України. Зазначені дії оформлюються додатковою угодою. Перерахунок орендної плати здійснюється відповідно до вимог розділу VII Методики.»

Що стосується редакції пунктів 5.6, 6.1 та 10.7 договору суд зазначає наступне.

Умови запропоновані позивачем у зазначених пунктах передбачають, зокрема, що Орендар зобов'язан своєчасно здійснювати за рахунок власних коштів капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. проводити його реконструкцію, технічне переобладнання, що зумовлює підвищення його вартості, а також що поліпшення орендованого Майна, що здійсненні Орендарем за рахунок власних коштів, які можливо відокремити від орендованого майна, не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невід'ємні поліпшення - майном, що належить Автономній Республіці Крим, які компенсуванню не підлягають.»

У свою чергу відповідач наполягає на тому, що до його обов'язків може бути включено здійснення за рахунок власних коштів лише поточного ремонту орендованого майна та здійснення капітального ремонту за рахунок власних коштів капітального ремонту з подальшим зобов'язанням Орендодавця компенсувати вартість поліпшень Також відповідач вважає, що у разі проведення реконструкції, технічного переобладнання та іншого, що зумовлює підвищення вартості орендованого майна Орендодавець повинен відшкодовувати понесені витрати, невід'ємні поліпшення, що здійснені Орендарем за рахунок власних коштів також підлягають компенсуванню.

Вказані спірні пункти регламентують порядок здійснення капітального, поточного та інших видів ремонтів орендованого майна, порядок внесення змін до складу майна, проведення його реконструкції, тощо, що зумовлює підвищення його вартості, тобто поліпшень орендованого майна, а також питання щодо компенсування таких поліпшень Орендодавцем.

Ці умови не визначені ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» як істотні, а тому можуть відрізнятись від умов типового договору.

Відповідно до ст. 776 Цивільного кодексу України поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. Капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. Капітальний ремонт провадиться у строк, встановлений договором. Якщо строк не встановлений договором або ремонт викликаний невідкладною потребою, капітальний ремонт має бути проведений у розумний строк. Якщо наймодавець не провів капітального ремонту речі, що перешкоджає її використанню відповідно до призначення та умов договору, наймач має право: 1) відремонтувати річ, зарахувавши вартість ремонту в рахунок плати за користування річчю, або вимагати відшкодування вартості ремонту; 2) вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Статтею 778 Цивільного кодексу України передбачено, що наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця. Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право на їх вилучення. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування річчю. Якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо наймач без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для речі, він не має права на відшкодування їх вартості.

Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» поточний ремонт майна, переданого в оренду, проводиться орендарем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором. Капітальний ремонт майна, переданого в оренду, проводиться орендодавцем або іншим балансоутримувачем цього майна за його рахунок, якщо інше не встановлено договором. Якщо орендодавець або інший балансоутримувач майна, переданого в оренду, не здійснив капітального ремонту майна і це перешкоджає його використанню відповідно до призначення та умов договору, орендар має право: відремонтувати майно, зарахувавши вартість ремонту в рахунок орендної плати, або вимагати відшкодування вартості ремонту; вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Таким чином спірні пункти договору оренди 5.6, 6.1 та 10.7 відповідно до норм законодавства мають бути укладені у наступній редакції:

пункт 5.6 договору: «Своєчасно здійснювати за рахунок власних коштів капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого Майна та спричиняє зобов'язання Орендодавця щодо компенсації вартості капітального ремонту» - у редакції позивача з урахуванням ст. 776 Цивільного кодексу України;

пункт 6.1: «З письмового дозволу Орендодавця Орендар має право вносити зміни до складу Майна, проводити його реконструкцію, технічне переобладнання, що зумовлює підвищення його вартості, з наступним відшкодуванням понесених витрат» - у редакції відповідача;

пункт 10.7: «У разі припинення або розірвання цього договору поліпшення орендованого Майна, що здійсненні Орендарем за рахунок власних коштів, які можливо відокремити від орендованого майна, не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невід'ємні поліпшення - майном, що належить Автономній Республіці Крим підлягають компенсуванню» - у редакції відповідача.

Що стосується запропонованої позивачем редакції пункту 10.1 договору, зокрема, що цій договір укладено строком на 2 роки 364 дні з 23.07.2013 до 21.07.2016, суд вважає, що така редакція не у повній мірі відповідає вимогам діючого законодавства.

Так, відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.

Оскільки відповідач - Орендар за спірним договором оренди - не пропонує меншого терміну, а навпаки бажає укласти договір строком на 10 років, суд вважає правомірним укладення договору строком на 5 років.

Стаття 638 Цивільного кодексу України встановлює, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягай згоди з усіх істотних умов договору.

Частиною 2 статті 187 Господарського кодексу України передбачено, що день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Оскільки сторонами не було досягнуто згоди за деякими істотними умовами договору, що й стало причиною звернення Фонду із позовом до суду, а також враховуючи те, що майно вже передано за актом приймання-передачі від 23.07.2013 (а. с. 20) суд вважає за необхідне визначити днем укладення даного договору 23.07.2013, що частково відповідає редакції позивача.

Отже суд вважає за необхідне укласти п. 10.1 договору у такій редакції: «Цей договір укладено строком на 5 років з 23.07.2013 до 23.07.2018».

Враховуючи наведені обставини та викладені позиції, суд задовольняє позовні вимоги частково.

Судові витрати суд у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладає на сторін пропорційно задоволеним вимогам.

Вступна і резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні 16.12.2013.

Повне рішення складено 20.12.2013.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати Договір оренди нерухомого майна, що належить Автономній Республіці Крим від 23.07.2013 - будівель літ. «В», «Г», «Д» загальною площею 605,4 кв. м з парканом, воротами, мощенням, що розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта (Долгоруковська), 3, будівель літ. «Ж», «Е» та нежитлових приміщень на другому поверсі будівлі літ. «Г» загальною площею 193,5 кв. м, розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. Рози Люксембург (О. Невського), 8, що знаходяться на балансі Фонду майна Автономної Республіки Крим, укладеним між Фондом майна Автономної Республіки Крим та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим у наступній редакції:

«Договір оренди нерухомого майна, що належить Автономній Республіці Крим

м. Сімферополь « 23» липня 2013 року

Ми, що нижче підписалися, Фонд майна Автономної Республіки Крим, код ЄДРПОУ 00036860, юридична адреса: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17 (надалі - Орендодавець), в особі заступника начальника відділу оренди нерухомого майна Северіної Ольги Олексіївни, яка діє на підставі довіреності від 01.02.2013 №06-Д, виданої Головою Фонду Герасимовим Юрієм Олександровичем, який діє на підставі Положення про Фонд майна Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 01.03.2011 №82 (зі змінами), з однієї сторони, та Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, код ЄДРПОУ 19003828, юридична адреса: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Долгоруковська, З, (надалі - Орендар), в особі заступника керівника Щербіни Марини Віталіївни, яка діє на підставі Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.07.2002 за №581/6869, з іншої сторони, надалі іменовані Сторонами, уклали цей Договір про нижчевикладене.

1. Предмет договору

1.1. Орендодавець на підставі наказу Фонду майна Автономної Республіки Крим від 27.06.2013 №227 «Про передачу в оренду нерухомого майна, що належить Автономній Республіці Крим - будівель літ. «В», «Г», «Д» загальною площею 605,4 кв. м з парканом, воротами, мощенням, розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта (Долгоруковська), 3, будівель літ. «Ж» «Е» та нежитлових приміщень на другому поверсі будівлі літ. «Г» загальною площею 193,5 кв. м, розташованих за адресою: м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург (О. Невського), 8», передає нерухоме майно, що належить Автономній Республіці Крим - будівлі літ. «В», «Г», «Д» загальною площею 605,4 кв. м з парканом, воротами, мощенням, розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. К. Лібкнехта (Долгоруковська), 3, будівлі літ. «Ж» «Е» та нежитлові приміщення на другому поверсі будівлі літ. «Г» загальною площею 193,5 кв. м, розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург (О. Невського), 8, що знаходяться на балансі Фонду майна Автономної Республіки Крим (надалі - Майно), а Орендар приймає його у строкове платне користування за актом приймання-передачі (додаток 1).

1.2. Ринкова вартість об'єкта визначена згідно з висновком суб'єкта оціночної діяльності про ринкову вартість об'єкта оцінки, складеним на підставі вимог Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.95 №629 (зі змінами і доповненнями), та за станом на 31.01.2013 (без ПДВ) складає 5 478 179,0 (п'ять мільйонів чотириста сімдесят вісім тисяч сто сімдесят дев'ять) (додаток 2).

1.3. Майно передається в оренду з метою розміщення органу виконавчої влади, що фінансується з Державного бюджету України.

2. Умови передачі орендованого Майна

2.1. Орендар вступає у строкове користування Майном з моменту підписання акту приймання-передачі.

2.2. Передача Майна в оренду не тягне за собою передачу Орендарю права власності на це Майно. Власником Майна залишається Автономна Республіка Крим, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

2.3. Передача Майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у висновку суб'єкту оціночної діяльності про ринкову вартість об'єкта оцінки.

Обов'язок щодо складання акта приймання-передачі покладається на Орендодавця.

2.4. Згідно з п. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», враховуючи що Орендодавець є органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, Майно передається в оренду без права викупу Орендарем та передачі в суборенду.

3. Орендна плата

3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку, розподілу та порядку використання плати за оренду (суборенду) майна, що належить Автономній Республіці Крим, затвердженої постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 19.11.1998 за №274-2/98 (зі змінами та доповненнями), (надалі - Методика).

Орендна плата (без ПДВ) становить за базовий місяць розрахунку орендної плати червень 2013 року 13722,84 грн, у тому числі: 70% до бюджету Автономної Республіки Крим - 9605,99 грн, 30% Орендодавцю - 4116,85 грн (додаток 3).

Орендна плата за перший місяць оренди липень 2013 року розраховується шляхом коригування індексу інфляції за базовий місяць оренди червень 2013 року на індекс інфляції за липень 2013 року.

3.2. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством.

3.3. Сума орендної плати за кожний наступний місяць визначається Орендарем самостійно шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, встановлений Державною службою статистики України.

3.4. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі внесення змін до діючої Методики, а також істотних змін стану об'єкта оренди та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України. Зазначені дії оформлюються додатковою угодою. Перерахунок орендної плати здійснюється відповідно до вимог розділу VII Методики.

3.5. Орендна плата перераховується Орендарем щомісяця, не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним, у розмірі:

30% та податок на додану вартість (ПДВ) на повну суму орендної плати Орендодавцю: Фонду майна Автономної Республіці Крим, код ЄДРПОУ 00036860, банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, р/р 35426006000884, МФО 824026.

70% орендної плати - до місцевого бюджету м. Сімферополь, код ЄДРПОУ 38040558, банк отримувача - Управління Державної казначейської служби України у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим, р/р 33219870700002, МФО 824026, код платежу 22080400 (призначення платежу: орендна плата від Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, за договором оренди від 23.07.2013).

3.6. Орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації та стягується на користь Орендодавця та бюджету Автономної Республіки Крим, у визначеному пункті 3.5. співвідношенні, відповідно до чинного законодавства, з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми заборгованості з орендної плати за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

У разі наявності несплаченої пені на момент отримання Орендодавцем та бюджетом Автономної Республіки Крим чергового платежу зі сплати орендної плати, за умови недостатності суми проведеного орендарем платежу для виконання грошового зобов'язання зі сплати орендної плати у повному обсязі, отримані Орендодавцем та бюджетом Автономної Республіки Крим кошти, без повідомлення Орендаря, у першу чергу спрямовуються на погашення нарахованої пені, а залишок цих коштів зараховується в рахунок орендної плати.

3.7. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до Орендодавця та бюджету Автономної Республіки Крим, підлягає зарахуванню в рахунок наступних платежів.

3.8. В орендну плату не включаються: оплата комунальних послуг, а також видатки на утримання орендованого майна. Оплата комунальних послуг, а також видатків на утримання орендованого майна, здійснюється відповідно до договорів, укладених з постачальниками послуг.

3.9. У разі припинення договору оренди, Орендар, на термін виконання зобов'язання передбаченого п. 10.8 цього Договору, сплачує орендну плату. При перевищені терміну встановленого п. 10.8 цього Договору орендар сплачує неустойку в розмірі подвійної орендної плати до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно.

Акт приймання-передачі надається Орендодавцю у місячний термін після його підписання, в іншому випадку Орендар сплачує неустойку у розмірі подвійної орендної плати до моменту надання Орендодавцю акта приймання-передачі.

Закінчення строку дії цього договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до бюджету Автономної Республіки Крим та Орендодавцю.

4. Використання амортизаційних відрахувань і відновлення орендованого майна.

4.1. Амортизаційні відрахування бюджетними установами не нараховуються, Орендодавцем нараховується знос.

4.2. Відновлення орендованого Майна здійснюється орендарем згідно до пунктів 5.3, 5.6, 6.1 цього договору.

4.3. Для отримання згоди Орендодавця на здійснення поліпшень Орендар надає заяву та матеріали згідно з Порядком надання орендарю згоди орендодавця майна, що належить Автономній Республіці Крим, на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна, що належить Автономній Республіці Крим, затвердженим постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 16.06.2010 №1815-5/10.

5. Обов'язки Орендаря

Орендар зобов'язується:

5.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього договору.

5.2. З метою забезпечення виконання зобов'язань Орендар зобов'язується надати Орендодавцю гарантійний лист протягом місяця з дати укладення цього договору щодо сплати орендної плати Орендарем у встановлений термін та у повному обсязі.

5.3. Забезпечувати збереження та охорону орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати орендоване Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати Майно у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи з протипожежної безпеки.

5.4. Забезпечувати доступ до орендованого майна представників Орендодавця для перевірки його стану та відповідності мети використання орендованого майна відповідно до умов даного Договору.

5.5. У разі виникнення загрози чи настання надзвичайних ситуацій природного характеру (ураган, землетрус, рясні сніжні опади, ожеледь та інше), надати своїх робітників для їх попередження та ліквідації наслідків.

5.6. Своєчасно здійснювати за рахунок власних коштів капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого Майна та спричиняє зобов'язання Орендодавця щодо компенсації вартості капітального ремонту.

5.7. Протягом місяця після укладення цього договору застрахувати орендоване Майно на суму не меншу за його ринкову вартість, визначену звітом про незалежну оцінку на свою користь, як сторони, яка несе ризик випадкової загибелі або пошкодження об'єкта оренди, в порядку, визначеному чинним законодавством та надати Орендодавцю завірену печаткою Орендаря копію договору страхування і копію платіжного доручення страхового внеску в п'ятиденний термін з моменту одержання договору страхування. Постійно відновлювати договір страхування таким чином, щоб протягом всього терміну оренди майно було застраховане.

5.8. Орендар зобов'язується своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату.

5.9. Щомісяця, до 15 числа, наступного за звітним, надавати Орендодавцю інформацію (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку) про перерахування орендної плати, за вимогою Орендодавця проводити звірення взаєморозрахунків з орендних платежів з оформленням відповідного акту звірення. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на керівника та головного бухгалтера Орендаря.

5.10. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язується повернути Орендодавцю орендоване майно у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу. У разі погіршення стану чи втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини Орендаря - відновити майно або компенсувати Орендодавцю збитки, розмір яких встановлюється згідно з чинним законодавством.

5.11. Орендар зобов'язується здійснювати витрати, пов'язані з утримуванням орендованого майна.

5.12. Орендар зобов'язується відповідати за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки та санітарних норм відповідно до законодавства.

5.13. У випадках зміни розрахункового рахунку, найменування, телефону, юридичної адреси Орендар зобов'язується повідомляти про це Орендодавця в тижневий строк.

5.14. Забезпечувати доступ до орендованого майна представників Орендодавця, відповідальних за дотримання режиму, правил пожежної безпеки, за роботу виробничо-технічних служб і охорони праці.

5.15. На вимогу Орендодавця Орендар зобов'язується надавати необхідні матеріали, відомості, документи, що підтверджують виконання умов даного Договору. Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на Орендаря.

5.16. Орендар зобов'язується оплатити послуги з проведення незалежної оцінки об'єкта оренди, у випадках передбачених законодавством.

5.17. У разі прийняття рішення про ліквідацію Орендаря повідомити про це Орендодавця у 3-денний термін з дати прийняття такого рішення.

6. Права Орендаря

Орендар має право:

6.1. З письмового дозволу Орендодавця Орендар має право вносити зміни до складу Майна, проводити його реконструкцію, технічне переобладнання, що зумовлює підвищення його вартості, з наступним відшкодуванням понесених витрат.

6.2. Орендар має право самостійно розподіляти доходи, отримані в результаті використання орендованого майна, створювати спеціальні фонди, здійснювати господарську діяльність у межах, визначених чинним законодавством та цим Договором.

7. Обов'язки Орендодавця

Орендодавець зобов'язується:

7.1. Передати Орендарю в оренду Майно, що належить Автономній Республіці Крим, згідно пункту 1.1. цього договору.

7.2. Не здійснювати дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим майном на умовах даного Договору.

7.3. У разі реорганізації Орендаря до припинення дії цього договору переукласти цей Договір на тих самих умовах з одним із правонаступників Орендаря, якщо останній згоден стати Орендарем.

8. Права Орендодавця

Орендодавець має право:

8.1. Контролювати наявність, стан, напрямки та ефективність використання Майна, переданого в оренду за цим договором.

8.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого Майна, внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього договору Орендарем, не внесення Орендарем орендної плати протягом трьох місяців, а також при невиконанні інших умов цього Договору.

8.3. Здійснювати контроль за наявністю та станом переданого в оренду Майна шляхом візуального обстеження зі складанням акта обстеження.

8.4. Проводити перевірки виконання Орендарем умов цього Договору з оформленням відповідних актів перевірки.

9. Відповідальність та вирішення спорів за договором

9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

9.2. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим Договором. Орендар відповідає за своїми зобов'язаннями і зобов'язаннями, за якими він є правонаступником, винятково власним майном. Стягнення за зобов'язаннями Орендаря не може бути звернено на орендоване майно.

9.3. Спори, які виникають за цим договором оренди або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

9.4. У випадку невнесення Орендарем орендної плати протягом трьох місяців, Договір вважається розірванням з моменту отримання Орендарем листа Орендодавця про відмову від договору. Повернення майна здійснюється відповідно до п. 3.9, 5.10, 10.8, 10.9. даного Договору.

10. Строк дії, умови зміни та розірвання договору

10.1. Цей Договір укладено строком на 5 років, з 23.07.2013 до 23.07.2018.

10.2. Умови цього договору зберігають чинність протягом усього терміну дії, а також у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

10.3. Зміни до умов цього Договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди Сторін. Зміни, що пропонується внести, розглядаються протягом 20 днів з дати їх подання до розгляду іншою Стороною і оформляються додатковою угодою. Якщо згода не буде досягнута, спори вирішуються в судовому порядку.

10.4. У разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом одного місяця Договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором з урахуванням змін у законодавстві на дату поновлення даного Договору.

10.5. У разі реорганізації Орендодавця чи зміни власника майна, переданого в оренду, до нового власника переходять права і обов'язки за договором оренди і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого майна (його правонаступників).

10.6. Дія цього Договору припиняється у випадках:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- загибелі орендованого майна;

- дострокового розірвання договору за взаємною згодою сторін або за рішенням суду;

- ліквідації Орендаря;

- припинення діяльності Орендаря;

- в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

10.7. У разі припинення або розірвання цього договору поліпшення орендованого Майна, що здійсненні Орендарем за рахунок власних коштів, які можливо відокремити від орендованого майна, не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невід'ємні поліпшення - майном, що належить Автономній Республіці Крим підлягають компенсуванню.

10.8. У разі припинення або розірвання цього договору Майно протягом 10-х робочих днів повертається Орендарем Орендодавцю.

У разі, якщо Орендар затримав повернення Майна, він несе ризик його випадкової загибелі або випадкового пошкодження до фактичної передачі за актом приймання-передачі.

10.9. Майно вважається повернутим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі. Обов'язок щодо складання акта приймання-передачі про повернення Майна покладається на Орендаря.

10.10. Дострокове розірвання цього договору за згодою сторін здійснюється шляхом підписання угоди про дострокове розірвання договору оренди.

Про дострокове розірвання Договору Орендар письмово повідомляє Орендодавця за один місяць до передбаченої дати розірвання.

10.11. Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України.

10.12. Цей Договір укладено у двох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, та видається сторонам.

11. Реквізити сторін

Орендодавець: Фонд майна Автономної Республіки Крим, 95015, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПОУ 00036860, МФО 824026, р/р 35418003000884 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим.

Орендар: Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, 95000, м. Сімферополь, вул. Долгоруковська, 3, код ЄДРПОУ 19003828, МФО 324805, р/р 25606701025 в ПАТ «Державний ощадний банк України».

12. Додатки

Додатки до цього договору є його невід'ємною і складовою частиною. До цього договору додаються:

- акт приймання-передачі майна в оренду (додаток 1);

- висновок суб'єкта оціночної діяльності про ринкову вартість об'єкта оцінки, що передається в оренду (додаток 2);

- розрахунок орендної плати (додаток 3).

ОРЕНДОДАВЕЦЬ: ОРЕНДАР:

____ О. Северіна ____М. Щербіна»

(за довіреністю)

3. В іншій частині позовних вимог Фонду майна Автономної Республіки Крим відмовити.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Долгоруковська, 3, код ЄДРПОУ 19003828) на користь Фонду майна Автономної Республіки Крим (95015, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПОУ 00036860) 573,50 грн судового збору.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Н.М. Лагутіна