Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13.08.2008 р. № 5/353
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Кочана В.М.,
секретаря судового засідання Стріхи В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРОБУД"
до Київської обласної державної адміністрації
прозобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В: ТОВ "Євробуд" звернулось до суду з позовом, в якому, після уточнення позовних вимог представником позивача, просило: визнати протиправним рішення Київської обласної державної адміністрації про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Євробуд" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6762 для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області за рахунок земель державної власності (запасу), зобов"язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6762 га на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області за рахунок земель державної власності (запасу) для розміщення виробничої бази Товариству з обмеженою відповідальністю "Євробуд" (Код ЄДРПОУ 31752439) та видати розпорядження, яким доручити уповноваженій на те особі укласти договір оренди зазначеної земельної ділянки на умовах, визначених у проекті землеустрою.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і пояснив, що позивач ще у 2004 році звернувся до Київської обласної державної адміністрації (відповідача) з листом про видання розпорядження про погодження місця розташування земельної ділянки. Відповідач надав позивачеві дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об'єкта листом від 26.01.2004р. №11-32-10290. Розпорядженням відповідача (Київської обласної Державної адміністрації) від 14.10.2004р. "Про погодження місця розташування об'єкта" було погоджено розміщення виробничої бази ТОВ "Євробуд" на земельній ділянці площею 2,0 га пісків за рахунок земель державної власності (запасу) на території Новопетрівської сільської ради Вишгородського району. Рішенням від 16.02.2006 р. № 290-25-ІV Вишгородської районної ради Київської області погоджено проект відведення земельної ділянки ТОВ "Євробуд" площею 1,6762 га та визнано за можливе передати в оренду терміном на 49 років під розміщення виробничої бази по виробництву будматеріалів за рахунок земель державної власності (запасу) на території Новопетрівської сільської ради. Рішенням тридцять другої сесії четвертого скликання Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 10.03.2006 р. № 321-ХХХ-IV позивачеві (ТОВ "Євробуд") погоджено проект землеустрою відведення земельної ділянки та вирішено вважати за можливе передати в довгострокову оренду на 49 років земельну ділянку площею 1,6762 га для розміщення виробничої бази, за рахунок земель державної власності (запасу). Відповідно до погодження Голови Київської обласної Держаної адміністрації від 04.05.2005р. №11-2-11989 позивачеві надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради Вишгородського району для розміщення виробничої бази.
14.04.2008 року позивач звернувся до відповідача по питанню затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області. Відповідач листом від 11.06.2008р. №11-32-14212 повідомив позивача про те, що земельна ділянка повинна передаватись в оренду шляхом проведення аукціону після встановлення законом порядку проведення земельних торгів. Із змісту вказаного листа відповідача слідує, що позивач отримав відмову у затвердженні проекту землеустрою та в укладенні договору оренди земельної ділянки для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області.
Відмова відповідача мотивована положеннями ст. 124 Земельного кодексу України, де зазначено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, а також - положеннями ст. 137 Земельного кодексу України, де зазначено, що земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.
Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив у затвердженні проекту землеустрою та в укладенні договору оренди земельної ділянки для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області, виходячи з наступного.
Відповідач відмовив позивачу в укладенні договору оренди земельної ділянки на підставі норми Земельного кодексу України, що набрала чинності із дня опублікування Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI, тобто з 01.01.2008 року. В свою чергу, позивач здійснив всі передбачені законом дії та отримав згоду безпосередньо відповідача на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до набрання чинності зазначеним Законом України, тобто до 01.01.2008 року. Враховуючи наведені обставини, відповідач застосував до відносин із позивачем норму закону, що була прийнята пізніше, ніж виникли відносин між відповідачем та позивачем щодо отримання прав користування земельною ділянкою на умовах оренди.
На думку представника позивача, дії відповідача суперечать змісту ст. 58 Конституції України, у відповідності до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Як вважає представник позивача, цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, хоча про день та час розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином. Крім того, від відповідача надійшла заява про розгляд справи у його відсутності.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
ТОВ "Євробуд" у 2004 році звернувся до Київської обласної державної адміністрації (відповідача) з листом про видання розпорядження про погодження місця розташування земельної ділянки. Відповідач надав позивачеві дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об'єкта листом від 26.01.2004 р. № 11-32-10290. Розпорядженням Київської обласної Державної адміністрації від 14.10.2004 р. "Про погодження місця розташування об'єкта" було погоджено розміщення виробничої бази ТОВ "Євробуд" на земельній ділянці площею 2,0 га пісків за рахунок земель державної власності (запасу) на території Новопетрівської сільської ради Вишгородського району. Рішенням від 16.02.2006 р. № 290-25-IV Вишгородської районної ради Київської області погоджено проект відведення земельної ділянки ТОВ "Євробуд" площею 1,6762 га та визнано за можливе передати в оренду терміном на 49 років під розміщення виробничої бази по виробництву будматеріалів за рахунок земель державної власності (запасу) на території Новопетрівської сільської ради. Рішенням тридцять другої сесії четвертого скликання Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 10.03.2006 р. № 321-ХХХ-IV позивачеві (ТОВ "Євробуд") погоджено проект землеустрою відведення земельної ділянки та вирішено вважати за можливе передати в довгострокову оренду на 49 років земельну ділянку площею 1,6762 га для розміщення виробничої бази, за рахунок земель державної власності (запасу). Відповідно до погодження Голови Київської обласної Держаної адміністрації від 04.05.2005 р. № 11-2-11989 позивачеві надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради Вишгородського району для розміщення виробничої бази.
14.04.2008 року позивач звернувся до відповідача по питанню затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області. Відповідач листом від 11.06.2008р. №11-32-14212 повідомив позивача про те, що земельна ділянка повинна передаватись в оренду шляхом проведення аукціону після встановлення законом порядку проведення земельних торгів. Таким чином, позивач отримав відмову у затвердженні проекту землеустрою та в укладенні договору оренди земельної ділянки для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області.
Відмова відповідача мотивована положеннями ст. 124 Земельного кодексу України, де зазначено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, а також - положеннями ст. 137 Земельного кодексу України, де зазначено, що земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.
Суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою та в укладенні договору оренди земельної ділянки для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області, виходячи з наступного.
Відповідач відмовив позивачу в укладенні договору оренди земельної ділянки на підставі норми Земельного кодексу України, що набрала чинності із дня опублікування Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI, тобто з 01.01.2008 року. Однак, починаючи з 2004 року, позивач здійснив всі передбачені законом дії та отримав згоду безпосередньо відповідача на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до набрання чинності змін зазначеним Законом України, тобто до 01.01.2008 року. Враховуючи наведені обставини, відповідач застосував до відносин із позивачем норму закону, що була прийнята пізніше, ніж виникли відносин між відповідачем та позивачем щодо отримання прав користування земельною ділянкою на умовах оренди.
На переконання суду, дії відповідача суперечать змісту ст. 58 Конституції України, у відповідності до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, до відносин щодо надання права користування земельною ділянкою на умовах оренди, що склалися між Відповідачем та Позивачем, застосування приписів Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI є протиправним, оскільки приписи цього закону не можуть поширюватись на відносини, що склалися до набрання чинності цим законом.
Звідси, позовні вимоги слід вважати законними та обгрунтованими.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Київської обласної державної адміністрації про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Євробуд" (Код ЄДРПОУ 31752439) у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6762 для розміщення виробничої бази на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області за рахунок земель державної власності (запасу).
Зобов"язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6762 га на території Вишгородської міської ради Вишгородського району Київської області за рахунок земель державної власності (запасу) для розміщення виробничої бази Товариству з обмеженою відповідальністю "Євробуд" (Код ЄДРПОУ 31752439) та видати розпорядження, яким доручити уповноваженій на те особі укласти договір оренди зазначеної земельної ділянки на умовах, визначених у проекті землеустрою.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кочан В.М.