Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 612/847/12
Провадження № 2-а/281/32/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2013 року смт.Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі: головуючої - судді - Бичківської К.Г.
при секретарі - Стужук Н.Г.
за участю позивачки - ОСОБА_1
представників відповідачів - Лукиші О.М., Гвоздя І.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, Лугинського районного центру зайнятості про визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії відповідно направлення Лугинського центру зайнятості на достроковий вихід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
ВСТАНОВИВ:
03.10.2012 ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до УПФУ в Лугинському районі, Лугинського районного центру зайнятості про визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії відповідно направлення Лугинського районного центру зайнятості на достроковий вихід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи це тим, що 31.05.2011 її було звільнено з посади редактора Лугинської редакції районного радіомовлення в зв'язку з ліквідацією даної установи. 02.06.2011 вона звернулась за допомогою у працевлаштуванні до Лугинського районного центру зайнятості. Так як їй центром зайнятості не було запропоновано підходящу роботу, вона звернулась з клопотанням про видачу їй направлення до Пенсійного фонду на достроковий вихід на пенсію, але центр зайнятості їй відмовив у видачі такого направлення. Після звернення до суду і на підстав рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2012, центром зайнятості їй було видано направлення на достроковий вихід на пенсію, але Пенсійний фонд відмовив їй у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 16.06.2011.
Так як позивач є потерпілою 3 категорії від аварії на ЧАЕС, має право на зниження пенсійного віку на 6 років, має достатньо трудового стажу, то вона вважає, що мала право на призначення їй пенсії державного службовця.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник УПФУ в Лугинському районі Лукіша О.М. позов не визнала, суду показала, що так як позивач звернулась з заявою до УПФУ в Лугинському районі в серпні 2012 року про призначення їй пенсії на підставі направлення від 16.06.2011, яке було видане Лугинським районним центром зайнятості, але фактично дане направлення було видане 14.06.2012. На день звернення позивача до управління позивачу виповнилось 49 років, вона мала страховий стаж 28 років 9 місяців 10 днів, з них 20 років 10 місяців 9 днів стажу державної служби. Так як для призначення пенсії державного службовця позивач не досягла пенсійного віку 60 років, а також в неї не достатньо страхового стажу 30 років, а днем звернення за пенсією вважається день прийняття заяви про призначення пенсії, то підстав для призначення позивачу пенсії державного службовця вважає в управлінні не має.
Представник Лугинського центру зайнятості Гвоздь І.Б. вважає, що позов задоволенню не підлягає, так як на момент звернення вона не мала підстав для одержання пенсії державного службовця.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Позивач є потерпілою від аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 (а.с.3).
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи але не більше 6 років.
Отже позивач має право на отримання пенсії в 49 років.
31.05.2011 позивач була звільнена з посади редактора Лугинської редакції районного радіомовлення за скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України. З 02.06.2011 перебувала на обліку в Лугинському районному центрі зайнятості, як особа, що шукає роботу. На час реєстрації в центрі зайнятості позивач досягла віку 48 років 3 місяців та мала страховий стаж 28 років, із яких 21 рік державної служби.
Так як Лугинським районним центром зайнятості не було запропоновано підходящої роботи, то вона звернулась про видачу їй направлення для дострокового виходу на пенсію.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», чинного на час виникнення спірних правовідносин, працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується, зокрема, право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб перед пенсійного віку, які мають страховий стаж для жінок - 20 років.
Лугинський районний центр зайнятості відмовив позивачу у видачі направлення.
14.08.2012 позивачу було видане направлення на підставі постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2012 та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2012 (а.с. 15, 11 - 13, 14).
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь та самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно із постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2012 та ухвалою цього ж суду від 31.05.2012, які набрали законної сили, встановлено, що дії Лугинського районного центру зайнятості у відмові позивачу видати направлення на достроковий вихід на пенсію протиправні. Зобов'язано Лугинський районний центр зайнятості видати ОСОБА_1 з 16.06.2011 направлення до УПФУ в Лугинському районі на достроковий вихід на пенсію у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення».
Таким чином, позивач мала законні права на отримання направлення для призначення пенсії за півтора року до встановленого законом строку з моменту подачі (реєстрації) заяви в Лугинському районному центрі зайнятості про видачу її направлення для дострокового виходу на пенсію, а саме з 16.06.2011.
16.08.2012 УПФУ в Лугинському район своїм листом за № 5 повідомив позивача про відмову в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На час звернення позивач досягла 49 років, її страховий стаж становить 28років 9 місяців10 днів, а поскільки вона не досягла віку 60 років та 30 років страхового стажу, а тому права на призначення пенсії не має.
Так як направлення Лугинським районним центром зайнятості позивачу було видане тільки 14.08.2012, то надати документи раніше до УПФУ в Лугинському районі для призначення їй пенсії державного службовця, вона не мала можливості у зв'язку з такими діями Лугинського районного центру зайнятості, які судом визнані протиправними.
Суд вважає, що відмовляючи позивачу у призначенні пенсії державного службовця УПФУ в Лугинському районі слід було керуватись законодавством, яке діяло на момент, коли у позивача виникло право на призначення пенсії, станом на 16.06.2011, а не станом на 14.08.2012, коли по рішенню суду позивачу було видано направлення на достроковий вихід на пенсію.
На момент виникнення права на достроковий вихід на пенсію - 16.06.2011 позивач мала право на призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», направлення державної служби зайнятості до органу ПФУ на достроковий вихід на пенсію від 14 серпня 2012 року згідно з положеннями ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» та рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року, а тому її заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 99, 100, 160, 161,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення», ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 26, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Лугинському районі Житомирської області, Лугинського районного центру зайнятості про визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язанням вчинити дії щодо призначення пенсії відповідно направлення Лугинського центру зайнятості на достроковий вихід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задовольнити.
Визнати дії управління пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про відмову у призначенні ОСОБА_1 з 16 червня 2011 року дострокової державної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно заяви від 14 серпня 2012 року та направлення державної служби зайнятості до органу Пенсійного фонду України на достроковий вихід на пенсію від 14 серпня 2012 року згідно з положеннями ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» та рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року по справі № 2а/0612/4666/11 протиправними.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 з 16 червня 2011 року достроково державну пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до направлення державної служби зайнятості до органу Пенсійного фонду України на достроковий вихід на пенсію від 14 серпня 2012 року згідно з положеннями ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про зайнятість населення» та рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року.
З повною постановою суду сторони можуть ознайомитись 20 грудня 2013 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд протягом десяти днів з дня оголошення постанови.
Суддя: К.Г. Бичківська