Ухвала суду № 36205096, 17.12.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
1570/2129/2012
Номер документу
36205096
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2013 р.Справа № 1570/2129/2012

Категорія: 2.3 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.,

Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової служби України, Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

27.03.2012 року ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Любашівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби (з урахуванням уточнення позовних вимог) про зобов'язання ДПС України не вносити про неї інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків; зобов'язання ДПС України зберегти форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації - ст.ст. 28, 294, 296 ЦК України); зобов'язання Любашівської МДПІ здійснювати в подальшому облік позивача, як платника, податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платників податків без використання серії на номеру паспорту (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації); зобов'язання Любашівської МДПІ не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язання Любашівської МДПІ проставити у паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2012 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 02.10.2012 року ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу на вказану постанову суду.

Апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

ОСОБА_2 посилалась на те, що вона належним чином зверталась до податкового органу з приводу повідомлення про відмову від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, однак, на її думку, податковим органом неправомірно було відмовлено їй у наданні права на облік за прізвищем, ім'ям та по-батькові та не вилучено відомості щодо неї з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Крім того, позивачка посилалась на те, що дані, які містяться у Державного реєстру фізичних осіб - платників податків є конфіденційною інформацією, а тому її збирання є незаконним.

На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2012 року та ухвалення нової постанови, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 23.10.2011 року позивач звернулась до Любашівської МДПІ із заявою, в якій повідомила податковий орган про те, що вона відмовляється від користування індивідуальним номером облікової картки платника податків за своїми релігійними переконаннями та просила в подальшому здійснювати її облік, як платника податків за раніше встановленими формами обліку без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, ім'ям та по-батькові та за місцем проживання), не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, а також проставити у її паспорті (на стор. 7, 8 або 9) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без номера облікової картки та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою (а.с.18).

Позивачка також звернулась до Державної податкової адміністрації України із заявою, в якій зазначила про те, що вона за своїми релігійними переконаннями не може і не хоче користуватися електронним цифровим ім'ям - індивідуальним цифровим кодифікатором, відмовляється від цифрового кодифікатора та просить не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та зберегти за нею форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження), про що офіційно було повідомлено Любашівську МДПІ Одеської області (а.с.38).

Листом № 13680/9/31-018 від 02.12.2011 року Любашівська МДПІ Одеської області, а також листом № 2226/Т/18-8014 від 05.12.2011 року Державна податкова служба України повідомили позивачу про те, що Податковим кодексом України запроваджено облік всіх фізичних осіб-платників податків із використанням ідентифікаційних номерів, а тому фізична особа-платник податків, яка відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, для забезпечення її обліку як платника податків за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, має особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення про таку відмову, пред'явити паспорт та, у разі необхідності, інші документи (а.с. 28, 48).

03.03.2012 року позивач надав до Любашівської МДПІ Одеської області повідомлення за формою №1П про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання (а.с. 58), яке Любашівською МДПІ Одеської області залишено без задоволення.

Вважаючи бездіяльність відповідачів по справі щодо не здійснення обліку позивача як платника податків за раніше встановленою формою, не проставлення у паспорті відповідної відмітки про право здійснювати будь-які платежі без реєстраційного номеру та не виключення її з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків неправомірною, позивач звернувся до суду першої інстанції із зазначеним позовом.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, зважаючи на наступне:

Відповідно до п. 63.5 ст. 63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 63.6 ст. 63 Податкового кодексу України облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Платниками податків, відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. 70.5 ст. 70 Податкового кодексу України фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків, та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу.

Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт.

Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.

Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.

Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Згідно з п. 70.1 ст. 70 Податкового кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).

До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Про проведення державної реєстрації фізичної особи - платника податків у Державному реєстрі та внесення змін до даних, які містяться у Державному реєстрі, центральний орган

виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику інформує орган державної податкової служби: за місцем обліку фізичної особи; за місцем проживання фізичної особи; за місцем отримання доходів чи місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування фізичної особи (п. 70.8 ст. 70 Податкового кодексу України).

При цьому пунктом 70.11 статті 70 Податкового кодексу України визначено підставу для відмови фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, у внесенні відмітки до паспорта, а саме, виявлення недостовірних даних або помилок у поданому фізичною особою повідомленні.

Порядки та процедури реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі; обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби; формування та ведення Державного реєстру; подання повідомлення фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків; внесення відмітки до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта визначалось чинним на час виникнення спірних правовідносин Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України 17.12.2010 N 954.

Згідно з п. 8 розділу VIII зазначеного Положення за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Облік таких осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється у порядку, визначеному цим Положенням. Підставою для виключення відомостей про фізичну особу з Державного реєстру є її облік в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Враховуючи наведені положення діючого законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що механізм відмови особи від ідентифікаційного номеру є чітко регламентованим процесом, який передбачає подання заяви згідно з установленою формою, а також певних документів, що стосуються особи.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, в даному випадку позивачем не було дотримано встановленої Податковим кодексом України та Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків процедури. Так, у поданому повідомленні позивачем не було заповнено усі необхідні реквізити, а саме - рядки 25 -31 ("Місце роботи", "Телефон", "Паспорт фізичної особи"), а також у вказаному повідомленні, позивачем здійснено відмітку про те, що з дією ст. 63 та ст. 70 Податкового кодексу України він не згодний (а.с.16). Крім того, повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків за формою № 1П подається нею особисто з пред'явленням паспорту громадянина України, або надсилається поштовим зв'язком з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак у такому разі підпис фізичної особи повинен бути засвідчений нотаріально.

Таким чином, у зв'язку з недотриманням встановлених чинним законодавством вимог для реалізації фізичною особою-платником податків свого права на відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через свої релігійні переконання, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Любашівської МДПІ Одеської області здійснювати облік як платників податків за раніше встановленою формою обліку без застосування цифрового ідентифікатора, а також про зобов'язання

проставити у паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

В свою чергу, не підлягають задоволенню і позовні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання відповідачів не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.

Так, чинним податковим законодавством, зокрема, Податковим кодексом України, на відміну від норм Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" (який діяв раніше) не передбачено можливості вилучення інформації з реєстру чи заборони її внесення щодо осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та проставлення в паспортах зазначених осіб відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Натомість передбачено ведення обліку осіб, які відмовляються від прийняття реєстраційного номера та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки та проставлення в паспортах таких осіб відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Враховуючи все вищезазначене колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: А.В. Бойко

Суддя: Т.М. Танасогло

Суддя: О.В. Яковлєв