ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2013 року № 813/8706/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Межирічанська» про застосування заходів адміністративного примусу,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Межирічанська» про застосування заходів адміністративного примусу, а саме: зобов'язати невідкладно зупинити ведення гірничих робіт по 389 конвеєрному штреку, 389 «біс» оконтуруючому штреку ВП «Шахта Межирічанська» до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок проведеної перевірки відповідача, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, зокрема, не розроблена технологічно-проектна документація для проведення монтажних робіт, відсутня схема електропостачання, що є порушенням п.19 гл.1 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах», відсутній передпусковий застережний сигнал при проведенні канатної відкатки, що є порушенням п.6 гл. 2 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» та інші порушення, що можуть призвести до травмування та загибелі людей. Зазначив, що зупинення виконання робіт, відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленої за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
В період з 08:00 год. 11.11.2013 року по 17:00 год. 11.11.2013 року уповноваженою особою Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області Розалюком В.Т. на підставі наказу №753 від 18.10.2013р. та повідомлення від 18.10.2013р. №509/6.2 проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на дільниці МДГШО ВП «Шахта Межирічанська» по комплексу МДМ в лаві №389 ВП «Шахта Межирічанська» ДП «Львіввугілля».
За наслідками перевірки складено акт № 6.2-07/130 від 11.11.2013 року (далі - акт перевірки) (а.с.7-10).
В акті зазначено, що під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
Порушення загальних вимог безпеки:
- не розроблена технологічно-проектна документація для проведення монтажних робіт в лаві №389, не вказано детальний порядок монтажу конвеєрної лінії, відсутня схема електропостачання, схема розташування лебідок, працівники МДГШО не ознайомлені з порядком організації робіт по монтажу обладнання, що є порушенням п.19 гл.1 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- відсутній передпусковий застережний сигнал при проведенні канатної відкатки по 389 бартовому штреку, що є порушенням п.6 гл. 2 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- розпочато монтаж лави №389 при відсутності проекту на відпрацювання лави №389, що є порушенням п.11 гл. 1 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
По безпеці гірничих робіт встановлено порушення:
- допускається експлуатація рамного металевого податливого кріплення АКП-3/11,2 по 389 «біс» оконтурюючому штреку на протязі 180 м (з ПК-1 по ПК-9) при відсутності другої скоби в замках аркового кріплення, що є порушенням п.5 гл. 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- допускається експлуатація рамного металевого податливого кріплення АКП-3/11,2 по 389 «біс» оконтурюючому штреку на протязі 180 м (з ПК-1 по ПК-9) при відсутності верхньої міжрамної стяжної планки, що є порушенням п.5 гл. 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- допускається експлуатація рамного металевого податливого кріплення АКП-3/11,2 по 389 «біс» конвеєрному штреку ПК-7, ПК-9, ПК-12, ПК-14 при відсутності 2-ї скоби в замках аркового кріплення, що є порушенням п.5 гл. 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- допускається експлуатація рамного металевого податливого кріплення АКП-3/11,2 по 389 «біс» конвеєрному штреку ПК-8, ПК-10, ПК-13, ПК-14 при відсутності верхньої між рамної металевої стяжної планки, що є порушенням п.5 гл. 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- виробка 389 конвеєрного штреку не утримується в справному стані - не затягнуто суцільно дерев'яною затяжкою між рамний простір на ПК-7, ПК-9, що є п.1 гл.6 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- допущено утворення порожнеч за кріпленням по 389 конвеєрному штреку на ПК-11, ПК-12, ПК-14, ПК-16, що є п.11 гл. 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- на розгалужені виробок 389 конвеєрного штреку та 389 оконтурюючого штреку відсутні вказівні знаки з найменуванням виробок, показчиком напрямку і довжини шляху виходу на поверхню, що є порушенням п. 1 гл. 2 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
По шахтному транспорту та підйому встановлено порушення:
- експлуатація рейкової колії по 389 конвеєрного штреку здійснюється не у відповідності з вимогами чинного законодавства, а саме: на ПК-7, ПК-8, ПК-10, ПК-14, ПК-15 стики колії закріплені на 2, а не на 4 болти, що є порушенням п.1 гл. 3 розділу VІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- експлуатація рейкової колії по 389 конвеєрного штреку здійснюється не у відповідності з вимогами чинного законодавства, а саме: на ПК-6 пошкоджено канатом 8 дерев'яних шпал, на ПК-10 пошкоджено канатом 5 дерев'яних шпал, на ПК-12 пошкоджено канатом 8 дерев'яних шпал, що є порушенням п.1 гл. 3 розділу VІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- експлуатація рейкової колії по 389 конвеєрного штреку здійснюється не у відповідності з вимогами чинного законодавства, а саме: не забаластована рейкова колія з ПК-4 по ПК-6, з ПК-10 по ПК-12, що є порушенням п.1 гл. 3 розділу VІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах».
Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана із порушенням вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області з метою невідкладно зупинити виконання гірничих робіт по 389 конвеєрного штреку та по 389 «біс» оконтурюючому штреку, у порядку ст. 182-2 КАС України звернулося з даним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступними нормами законодавства:
ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказом «Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі - Положення ).
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі - Закон №2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Внаслідок проведеної у листопаді 2013 року планової перевірки відповідача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які можуть призвести до травмування та загибелі людей, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці» та «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.0110.
Відповідач зазначених вище обставин не заперечив, заперечень з приводу даного позову не подав.
Враховуючи наведені обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги ТУ Державгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, тому даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати здійснені позивачем (суб'єктом владних повноважень) з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Межирічанська» (80100, Львівська область, м. Червоноград, код ЄДРПОУ 26359901) невідкладно зупинити ведення гірничих робіт по 389 конвеєрному штреку, 389 «біс» оконтуруючому штреку ВП «Шахта Межирічанська» до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 20.12.2013 року.
Суддя Братичак У.В.