ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2013 р.
Справа № 821/2827/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Підприємства споживчої кооперації "Лада" Великолепетиського районного споживчого товариства до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Підприємство споживчої кооперації "Лада" Великолепетиського районного споживчого товариства (далі - позивач, ПСК "Лада") звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, Каховська ОДПІ), у якому просить визнати протиправними та скасування податкові-повідомлення рішення від 01.10.2012 року -
- №0000059999 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у сумі 680,00 грн.;
- №0000069999 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки у сумі 1213,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на відсутність підстав для проведення фактичної перевірки, а також на невідповідність висновків акту перевірки фактичним обставинам справи, оскільки факт своєчасного оприбуткування готівки підтверджується наявними фіскальними звітними чеками та відповідними записами в книзі ОРО, а фіскальні звітні чеки роздруковувались підприємством своєчасно, у відповідності до вимог чинного законодавства.
В судове засідання, призначене на 03 грудня 2013 року, представники сторін не з'явилися, при цьому від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач заперечень на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою про вручення 19 листопада 2013 року.
Частиною 4 ст.128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, та оцінивши їх у сукупності суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі ст.20, ст. 80 Податкового кодексу України та наказу ДПС у Херсонській області від 31.08.2012 року №280 «Про проведення фактичних перевірок» інспекторами ДПС у Херсонській області Прокопенко В.П. та Головаш О.В., згідно направлень №1691 та №1692 від 20.09.2012 року, 21.09.2012 року об 11:00 год., було здійснено перевірку об'єкту - магазину №13, що розташований за адресою Херсонська області, смт. В.Лепетиха, вул. Леніна 174, що належить Підприємству споживчої кооперації "Лада" Великолепетиського районного споживчого товариства, за результатами якої складено акт - реєстраційний номер в органі ДПС за місцем державної реєстрації платника податків № 004/21/07/22/36533773 від 24.09.2012 року.
На підставі зафіксованих в акті перевірки порушень Каховською ОДПІ були прийняті наступні рішення про застосування до позивача штрафних санкцій:
- податкове повідомлення рішення від 01.10.2012 року за №0000069999 на суму 1213,00 грн. за порушення пп. 2.6 п. 2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (далі - Положення № 637) щодо не оприбуткування та несвоєчасного оприбуткування в книзі ОРО готівкових коштів;
- податкове повідомлення рішення від 01.10.2012 року за №0000059999 на суму 680,00 грн. за порушення ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон України №265/95-ВР) щодо не забезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків.
Оцінюючи правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, суд виходить з встановлених в ході розгляду справи фактичних обставин та їх узгодженості з діючими положеннями податкового законодавства.
Щодо правомірності прийняття податкового повідомлення рішення від 01.10.2012 року за №0000069999 на суму 1213,00 грн., то суд зазначає про наступне.
Відповідно до акту перевірки та встановлених судом обставин справи, виявлені ревізорами порушення пп. 2.6 п. 2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України від 15.12.2004 року № 637 полягають у наступному:
- несвоєчасно (не у день надходження) обліковані (оприбутковані) в книзі ОРО готівкові кошти, які надійшли до каси (місце проведення розрахунків) згідно фіскальних звітних чеків №474 та №481 за 11.07.2011 року та 20.07.2011 року у сумі 81,20 грн. та 161,40 грн., відповідна готівка до каси фактично надійшла 10.07.2011 року та 19.07.2011 року, а оприбуткована в книзі ОРО на наступний день, тобто несвоєчасно.
Загальний розмір готівкових коштів, які були обліковані несвоєчасно складає 242,60 грн.
За вказане порушення до позивача, застосована штрафна санкції згідно абз. 3 ст. 1 Указу Президента України № 436/95-ВР «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у вигляді п'ятикратного розміру не оприбуткованої суми за неоприбуткування (неповне або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки (242,60*5=1213,00 грн.).
Абзацом першим пункту 2.6 Положення № 637 визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Згідно п. 1.2 Положення №637 оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Абзацом п'ятим пункту 2.6 Положення № 637 встановлено, що суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до пункту 1.1 даного Положення книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку прийнятих та виданих касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій; книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки.
Порядком реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, передбачено, що використання КОРО, зареєстрованої на господарську одиницю, передбачає: наявність КОРО в господарській одиниці, на яку ця книга зареєстрована, або на місці проведення розрахунків; здійснення записів про реквізити розрахункових квитанцій до початку використання розрахункової книжки та безпосередньо після закінчення її використання у межах робочого дня чи зміни; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Згідно з абзацом третім пункту 2.6 вказаного Положення у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).
Указ Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. № 436/95-ВР передбачає відповідальність за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Таким чином, для встановлення факту порушення позивачем пп. 2.6 п. 2 Положення №637, необхідно встановити факт надходження до такого підприємця готівкових коштів за реалізовані товари, роботи (послуги) та співставити цей факт із даними його книги обліку доходів та витрат.
В якості доказів щодо відсутності порушень несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів в книзі ОРО, позивачем до матеріалів справи було надано копії фіскальних звітних чеків за відповідні дати, а також копії сторінок з КОРО, якими підтверджується правильність внесення спірного запису.
З наданих до матеріалів справи письмових доказів судом встановлено наступне:
1) щодо несвоєчасного оприбуткування готівки у сумі 81,20 грн. 10.07.2011 року -
- копією нефіскального звітного чеку підтверджується початок роботи касового апарату 11.07.2011 року о 07:23:20 год., при цьому сума готівки складає 370,24 грн., останній звітний чек №2334, відповідає номеру останнього звітного чеку, зазначеному у попередньому Z-звіті №473;
- згідно фіскального звітного чеку від 11.07.2011 року за №474 станом на 15:23:40 год. в касі 11 липня 2011 року було оприбутковано денну суму готівки 81,20 грн., яка відповідає денній сумі продажу, при цьому в звіті зазначено - "готівкою 370,24 грн.", "в сейфі 451,44 грн.";
- з наданої фотокопії сторінки з КОРО вбачається, що запис щодо оприбуткування готівкових коштів за 11.07.2011 року на підставі Z-звіту №474 у загальній сумі 451,44 грн. було здійснено 11.07.2011 року, тобто в день надходження готівкових коштів.
Таким чином, з матеріалів справи судом встановлено своєчасне оприбуткування готівки у книзі ОРО у сумі 81,20 грн. 11 липня 2011 року на підставі фіскального звітного чеку №474.
2) щодо несвоєчасного оприбуткування готівки у сумі 161,40 грн. 19.07.2011 року -
- копією нефіскального звітного чеку підтверджується початок роботи касового апарату 19.07.2011 року о 07:30:18 год., при цьому сума готівки складає 1193,00 грн., останній звітний чек №2366, відповідає номеру останнього звітного чеку, зазначеному у попередньому Z-звіті №480;
- згідно фіскального звітного чеку від 20.07.2011 року за №481 станом на 07:17:46 год. в касі 19 липня 2011 року було оприбутковано денну суму готівки 161,40 грн., яка відповідає денній сумі продажу, при цьому в звіті зазначено - "готівкою 1193,00 грн.", "в сейфі 1354,40 грн.";
- з наданої фотокопії сторінки з КОРО вбачається, що запис щодо оприбуткування готівкових коштів за 19.07.2011 року на підставі Z-звіту №481 від 20.07.2011 року у загальній сумі 1354,40 грн. було здійснено 19.07.2011 року, тобто в день надходження готівкових коштів до каси.
Таким чином, з матеріалів справи судом встановлено своєчасне оприбуткування готівки у книзі ОРО у сумі 161,40 грн. 19 липня 2011 року на підставі фіскального звітного чеку №481.
Враховуючи, що позивачем доведено відсутність порушення щодо несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів за Z-звітом № 474 на суму 81,20 грн. та Z-звітом №481 на суму 161,40 грн. згідно наданих до матеріалів справи документів, тому суд приходить до висновку про неправомірне застосування до ПСК "Лада" штрафної санкції у сумі 1213,00 грн. відповідно до податкового повідомлення - рішення №0000069999 від 01.10.2012 року.
Щодо правомірності податкового повідомлення - рішення №0000059999 від 01.10.2012 року про застосування штрафної санкції у сумі 680,00 грн., то суд зазначає про наступне.
Пунктом 9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За порушення вимог п. 9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР пунктом 4 ст. 17 зазначеного закону передбачено, що за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО).
Статтею 2 Закону України № 265/95-ВР визначені терміни, які вживаються у такому значенні :
- фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;
- фіскальний звітний чек - це документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
- реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг);
Згідно зі ст. 13 вищезазначеного Закону вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 р. № 199 затверджені Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування ( надалі - Вимоги № 199). Відповідно до пункту 2 Вимог № 199 та додатку до нього визначено, що зміна це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z – звіту до виконання наступного Z – звіту. Виходячи з припису вказаної норми, суд вважає, що максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години, при цьому відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z – звіту.
Як зазначається в акті перевірки, позивачем не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків (Z - звітів) у двох випадках - 19.07.2011 року та 10.07.2012 року (за вказані дати фіскальні звітні чеки роздруковані не були, згідно контрольних стрічок за вказані дати велась реалізація товарів через РРО).
З метою спростування факту вказаного порушення позивачем до матеріалів справи були надані копії відповідних Z - звітів.
Дослідивши надані ПСК "Лада" письмові докази, суд встановив наступне -
- після виконання Z-звіту №480 за 18.07.2011 року з останнім фіскальним чеком №2366, робота РРО почалась 19.07.2011 року о 07:30:18 год. згідно відповідного не фіскального звітного чеку, тобто першу розрахункову операцію здійснено 19.07.2011 року після 07 год. 30 хв. Наступний Z-звіт №481 було роздруковано 20.07.2011 року о 07:17:46 год. Тобто від початку роботи РРО та реєстрації першої розрахункової операції за 19.07.2011 року до виконання Z-звіту №481 минуло не більше 24 годин.
- після виконання Z-звіту №734 за 09.07.2012 року з останнім фіскальним чеком №3449, робота РРО почалась 11.07.2012 року о 08:35:08 год. згідно відповідного не фіскального звітного чеку, тобто першу розрахункову операцію здійснено 11.07.2011 року після 08 год. 35 хв. Наступний Z-звіт №735 було роздруковано 11.07.2012 року о 15:50:21 год. Тобто від початку роботи РРО та реєстрації першої розрахункової операції за 11.07.2012 року до виконання Z-звіту №735 минуло не більше 24 годин.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем здійснювалось друкування фіскальних звітних чеків у відповідності до вимог законодавства, а тому суд приходить до висновку про неправомірність застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 680,00 грн. згідно податкового повідомлення - рішення від 01.10.2012 року №0000059999.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи, що позивачем доведено протиправність висновків податкового органу щодо встановлених під час проведення фактичної перевірки порушень, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Підприємства споживчої кооперації "Лада" Великолепетиського районного споживчого товариства.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення від 01.10.2012 року №0000059999 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у сумі 680,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення від 01.10.2012 року №0000069999 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки у сумі 1213,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 9.2.1