Постанова № 36198989, 17.12.2013, Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
106/8925/13-а
Номер документу
36198989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 106/8925/13-а

2а/106/284/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.2013 року Євпаторійській міський суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючої судді Кротової Л.В.

при секретарі Данелян А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Євпаторії АР Крим адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Заозерненської селищної ради про зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Заозерненської селищної ради про зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Свої вимоги мотивує тим, що рішенням сесії Заозерненської селищної ради від 25.07.2012р. № 6-31/6 йому було дано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1161 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. На підставі чого він уклав договір з ПП інститутом "Кримгиинтиз" і проект був розроблений. Рішенням сесії Заозерненської селищної ради від 26.12.2012р. розгляд питання про погодження проекту було відкладено у зв'язку з відсутністю узгодження проекту з суміжними землекористувачами та рекомендовано звернутися до комісії по вирішенню земельних споров. Відповідно до виписки з протоколу засідання комісії Заозерненської селищної ради з вирішення земельних питань щодо меж земельних ділянок від 24.01.2013р. встановлено, що фактично землекористувачем суміжного з ним ділянки є інша особа та йому необхідно було внести коригування в проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Також відповіддю від 01.02.2013р. йому було відмовлено в наданні правовстановлюючих документів суміжних землекористувачів тому що письмові пояснення суміжного землекористувача в матеріалах комісії відсутні. Рішенням сесії Заозерненської селищної ради від 24.04.2013р. йому було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з причин відсутності погодження меж запитуваної земельної ділянки суміжним землекористувачем. Дане рішення підтверджується також відповіддю від 25.04.2013р. № 381/02-14. Розробником проекту відведення земельної ділянки був складений акт про зміну П.І.Б. суміжного землекористувача ОСОБА_2 і про додавання суміжного землекористувача ОСОБА_3, але не дивлячись на внесення змін в проект відведення земельної ділянки дане питання не було вирішено .Згідно відповіді відповідача від 05.08.2013р. № 442/3/02-15 він був запрошений 10.09.2013р. на повторне засідання комісії з вирішення земельних спорів щодо меж земельної ділянки. Проте ні в серпні, ні у вересні 2013р. на засідання комісії суміжні землекористувачі не з'явилися, своїх пояснень не дали. В порушення чинного законодавства відповіддю Заозерненської селищної ради від 12.09.2013р. № 918/02-14 комісія визнала неможливим рекомендувати суміжному власнику земельної ділянки по АДРЕСА_2 ОСОБА_3 погодити проект землеустрою щодо відведення запитуваної ним земельної ділянки в зв'язку з тим, що на даній земельній ділянці розташований об'єкт нерухомості ОСОБА_3 Так на розгляд сесії Заозерненської селищної ради 49 сесії від 30.10.2013р. серед питань, що підлягають вирішенню, включено питання про видачу дозволу на розбирання проекту землеустрою ОСОБА_3 , яка є громадянкою РФ і не має право на приватизацію землі на території України. Вважає, що дії відповідача суперечать чинному законодавству. У зв'язку з чим, просить зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1161 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_1

Позивач та його представник підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили позов задовольнити. Позивач пояснив, що йому було дано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1161 га по АДРЕСА_1. На підставі чого, він затратив гроші у розмірі 8000 грн. на розробку даного проекту. Вважає, що відмова відповідача необґрунтована. Представника позивача зазначив, що дії Заозерненської селищної ради суперечать чинному законодавству.

Представник відповідача Заозернінської селищної ради у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, пояснив, що на момент розгляду проекту відведення земельної ділянки, за територіальною громадою смт. Заозерне, в особі Заозерненської селищної ради, не було зареєстровано право власності на запрошувану ОСОБА_1 земельну ділянку, таким чином Заозерненська селищна рада не являлась власником запрошуваної земельної ділянки та не мала законних повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою територіальної громади, для передачі її у власність позивачу, що стало підставою у відмові в затвердженні проекту відведення земельної ділянки. Просив в позові відмовити.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи суд вважає , що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, рішенням Заозерненської селищної ради від 24.04.2013р. №6-40/21 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з причин відсутності погодження меж запрошуваної земельної ділянки суміжним землекористувачем (а.с.8).

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю фізичних та юридичних осіб гарантується у конституційному порядку. Це право набувається і реалізується громадянами та юридичними особами виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.

У відповідності із статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно статті 12 Земельного Кодексу України, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

У відповідності зі статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до вимог статті 152 Земельного Кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

У свою чергу, статтею 25 цього ж Закону передбачено, що місцеві ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією, цим та іншими законами до їх відання.

За змістом наведених правових норм, надання органам місцевого самоврядування повноважень щодо отримання земельних ділянок у власність чи користування громадянам, дає право Заозерненської селищної Раді приймати положення щодо визначення порядку обліку громадян та порядку надання земельних ділянок у власність у порядку безоплатної передачі земель комунальної власності або у користування на умовах оренди.

Згідно вимог ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього кодексу, у двотижневий строк з дна я отримання погодженого проекту щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Судом встановлено, що 24.04.2013р. Заозерненська селищна рада прийняла рішення №6-40/21, щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність саме з причин відсутності погодження меж запрошуваної земельної ділянки суміжним землекористувачем (а.с.8).

Відповідно до п. 9 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності « від 06.09.2012р. №5245, який визначив, що право власності на земельні ділянки державної та комунальної власності, зазначені у п.п.3,4 цього розділу, реалізується після державної реєстрації права власності на відповідну земельну ділянку.

Згідно вимог ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права є обов'язковою. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до вимог ст. 5 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у «Державному реєстрі прав реєструється речові права та їх обтяження на земельні ділянки…».

Як вбачається з матеріалів справи на момент розгляду проекту відведення наданого позивачем за територіальною громадою п. Заозерне, в особі Заозерненської селищної ради , не було зареєстроване право власності на запрошувану ОСОБА_1 земельну ділянку у Державному реєстрі прав, таким чином, Заозерненська селищна рада не являлась власником запрошуваної земельної ділянки та не мала законних повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою територіальної громади, для передачі її у власність позивачу.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що Заозерненська селищна рада приймаючи рішення про відмову позивачу в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1161 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку , господарських будівель і споруд діяла в межах повноважень та спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.

Те саме підтверджується листом Генеральної прокуратури України з якого вбачається, що рішення Заозерненської селищної ради від 30.01.2013р. за №№ 6-37/19,6-37/20 про затвердження землевпорядної документації щодо передачі у власність земельних ділянок громадянам на території п. Заозерне були винесені подання прокурора м. Євпаторії, щодо їх прийняття без наявності правових підстав, без державної реєстрації права власності на земельні ділянки за територіальною громадою п. Заозерне, тобто в супереч вимог ст.ст. 12.122 Земельного кодексу України та вимог ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , а тому за результатами розгляду прокурорського реагування зазначені рішення Заозерненської селищної ради були скасовані відповідним рішенням від 27.02.2013р. №№6-38/3,6-38/4 (а.с.25-26).

Доводи позивача та його представника, про те, що ОСОБА_1 тривалий час користується земельною ділянкою, а тому вважає себе її власником та рішенням Заозерненської селищної ради йому надали дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1161 га по АДРЕСА_1, спростовуються відповіддю від 11.02.2013р. №1249/01-14 з якої вбачається , що управління архітектури та містобудування департаменту з розвитку території Євпаторійської міської ради відкликає раніше виданий висновок від 20.07.2012р. № 1249/01-14 про можливість відведення земельної ділянки, площею 0,1161 га по вул. Курортна, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд видане стосовно ОСОБА_1, у зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих його право власності на об'єкти, що розташовані на зазначеній земельній ділянці (а.с.27).

За таких обставин суд прийшов до висновку, що Заозерненською селищною радою прийнято рішення з врахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття.

Таким чином, дії відповідача можуть вважатися такими, що здійснені на підставі закону в межах повноважень, у зв'язку з чим вимоги позивача про зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не підлягають задоволенню.

На підставі ст. ст. 12,121,152,181 Земельного кодексу України, ст. ст. 7 - 12, 71, 86, 94, 159, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

В позові ОСОБА_1 до Заозерненської селищної ради про зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,1161 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Євпаторійський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів.

Під час судового засідання, яке відбулося 17.12. 2013 р., були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 19.12.2013 р.

СУДДЯ Л.В.КРОТОВА