Постанова № 36189625, 11.12.2013, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.12.2013
Номер справи
686/10116/13-а
Номер документу
36189625
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/10116/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2013 року

Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

Головуючої - судді Сарбей В.Л.,

при секретарі Лоб І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Державної пенітенціарної служби України, третя особа: Хмельницьке училище підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

В травні 2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про перерахунок пенсії, вказавши, що в квітні 2013 року він звернувся до ГУПФУ в Хмельницькій області із клопотанням про перерахунок раніше встановленої пенсії, яку отримує у відповідності до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Також він звернувся до Державної пенітенціарної служби України з проханням про надання цією службою до ПФУ відомостей про підстави для перерахунку його пенсії, на що отримав повідомлення про відмову у задоволенні його клопотань. Відмова відповідачів була аргументована тим, що правових підстав для здійснення перерахунку раніше встановленої йому пенсії немає. У подальшому він змінив підстави та уточнив позовні вимоги свого адміністративного позову, вказавши, що він просить: визнати дії (бездіяльність та відмову) ГУПФУ в Хмельницькій області щодо перерахунку раніше призначеної йому пенсії, виплати недоплаченої йому пенсії з 01.07.2012 року по теперішній час - протиправними; визнати відмову Державної пенітенціарної служби України йому у наданні до ПФУ відомостей про підстави для перерахунку його пенсії в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою після змін штату Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України протиправною; визнати не чинною довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19.06.2012 року №387, видану Хмельницьким училищем підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, в частині встановлення розміру посадового окладу в сумі 1 200,00 грн.; зобовязати Державну пенітенціарну службу України надати до ПФУ у складі відомостей про підстави перерахунку його пенсії відомості про розмір посадового окладу за відповідною посадою начальника Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України після змін штату училища, проведених в 2011 році, у відповідності до наказу Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011 року №49; зобовязати Хмельницьке училище підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України надати у встановленому порядку до ГУПФУ в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, виходячи із розміру посадового окладу за відповідною посадою, встановленого наказом Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011 року №49; зобовязати ГУПФУ в Хмельницькій області провести перерахунок раніше встановленої йому пенсії з 01.07.2012 року відповідно до наданої довідки з виплатою перерахованих сум та стягнути з Державного бюджету України на його користь судові витрати у розмірі 114,70 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просить їх задовільнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, вказавши, що відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом або у зв*язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п*ятиденний строк ПФУ підстави перерахунку пенсії військовослужбовців, а ПФУ повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають списки та передають їх органу, які мають право видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії і подають їх ГПФУ. Згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2008 року його посадовий оклад становить 1 200,00 грн, інших довідок про змінений розмір посадового окладу ОСОБА_1 не надходило, а тому підстав для перерахунку пенсії виходячи із розміру посадового окладу в сумі 1 500,00 грн. немає.

Представник відповідача Державної пенітенціарної служби України вважає, що позов задоволенню не підлягає. Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 року №45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Оскільки після виходу ОСОБА_1 на пенсію 03.02.2005 року подібне рішення Кабінету Міністрів України не приймалось, тому немає правових підстав для надання відомостей в ПФУ для перерахування пенсії позивачу.

Представник третьої особи: Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 одержує довічну державну пенсію за вислугою років на підставі Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» призначеною йому ГУПФУ в Хмельницькій області. На ГУПФУ покладено обов*язки призначення (перерахунок) пенсії військовослужбовцям, особам рядового, начальницького складу та іншим особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього Закону. Зазначена стаття Закону не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведеною на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24 квітня 2012 року по справі №21-84а12.

Таким чином, Верховний Суд України вказаною постановою визнав протиправною відмову у перерахунку пенсії на підставі визнання лише Кабінету Міністрів України єдиним органом, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій.

Як зазначено у ч. 1 статті 244-2 КАС України, що є нормою права, Рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Тому суд вважає незаконною відмову у перерахунку пенсійного забезпечення позивача з підстав, на які посилаються відповідачі у своїх запереченнях, а саме після 1 січня 2008 року рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб рядового і начальницького складу Кабінетом Міністрів України не приймалося, а тому відомчі накази Державної пенітенціарної служби України, якими змінювалися розміри грошового забезпечення осіб, які маю права на пенсію за Законом №2262-ХІІ, не є належною правовою підставою для перерахунку пенсії цим особам, а також щодо можливості перерахунку пенсії лише у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

Отже, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Голові Державної пенітенціарної служби України, визначати розміри посадових окладів. Тому наказ Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011р. №49 «Про затвердження штату Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України», яким у тому числі встановлено нові розміри посадових окладів начальницького та викладацького складу Училища, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Голові Державної пенітенціарної служби України надано право установлювати грошове забезпечення осіб начальницького складу у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, а отже відповідно із зміною розміру грошового забезпечення, усі раніше призначені пенсії відповідним категоріям осіб начальницького складу підлягають перерахунку.

Листом від 27.06.2007р. №162/06/187-07 «Щодо штатного розпису» Міністерством праці та соціальної політики України надано розяснення, що штатний розпис містить назви посад, чисельність персоналу та оклади за кожною посадою. Отже, умови грошового забезпечення за штатною посадою можуть встановлюватися також нормативно-правовими документами, якими затверджуються штати органу, установи.

Згідно до п.1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншим органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян, або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Наказ №49 в Міністерстві юстиції України реєстрацію не проходив, оскільки не потребує державної реєстрації. Так, відповідно до п. 5 «Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого» Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731, на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не містять нових правових норм.

Приписами п.3 мотивувальної частини рішення Конституційний Суд України від 3 жовтня 1997 року у справі №4-зп за наявності декількох нормативно-правових актів, норми яких по різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах необхідно застосовувати положення нормативно-правового акту з урахуванням його дії в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше та лишається діючою на момент протікання правовідносин. Тому, при вирішенні питання про застосування приписів однопредметних наказів, яким є наказ Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009р. №103, згідно якого розмір окладу за посадою начальника Училища визначено у сумі 1 200,00 грн., необхідно застосовувати норму наказу №49, якою встановлено збільшений розмір окладу 1 500,00 грн.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що наказ ДПтС України від 03.03.2011р. №49 надає позивачу право на перерахунок раніше встановленої пенсії, а дії відповідачів щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії слід визнати протиправними.

Приписами ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами не надано доказів того, що перерахунок розміру раніше встановленої позивачу пенсії повинен бути проведений виключно за умови наявності відповідного урядового акту, не надано доказів щодо правомірності застосування того з одно предметних нормативних документів Державної пенітенціарної служби України, який на думку відповідачів повинен бути застосований для вирішення даного спору по суті.

Позивачу про порушення його права на перерахунок пенсії стало відомо в грудні 2012 року, тому строки звернення до суду, передбачені ст. 99 КАС України ним не пропущені.

У відповідності до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України слід стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 114,70 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 71, 94, 105, 160, 161, 162, 256 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовільнити.

Визнати дії (бездіяльність та відмову) ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку раніше призначеної Позивачу пенсії, виплати недоплаченої йому пенсії з 01.07.2012 року по теперішній час, протиправними.

Визнати відмову Державної пенітенціарної служби України Позивачу у наданні до Пенсійного фонду України відомостей про підстави для перерахунку його пенсії в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою після змін штату Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, протиправною.

Визнати не чинною довідку про розмір грошового забезпечення Позивача для перерахунку пенсії від 19.06.2012 року №387, видану Хмельницьким училищем підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, в частині встановлення розміру посадового окладу в сумі 1 200, 00 гривень.

Зобовязати Державну пенітенціарну службу України надати до Пенсійного фонду України у складі відомостей про підстави перерахунку пенсії Позивача відомості про розмір посадового окладу за відповідною посадою начальника Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України після змін штату Училища, проведених в 2011 році, у відповідності до наказу Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011 року №49.

Зобовязати третю особу Хмельницьке училище підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України надати у встановленому порядку до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача, виходячи із розміру посадового окладу за відповідною посадою, встановленого наказом Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011 року №49.

3обовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок раніше встановленої Позивачу пенсії з 01.07.2012 року відповідно до наданої довідки з виплатою перерахованих сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 114,70 гривень.

Постанову суду звернути до негайного виконання в межах платежу за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.Л. Сарбей