Справа №442/6149/13-ц
Провадження №2/442/2093/2013
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2013 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Крамара О.В.
при секретарі - Малик О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дрогобича цивільну справу за позовом Державного комунального підприємства «Стебниктеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за теплопостачання,-
в с т а н о в и в :
12.09.2013 року позивач - Державне комунальне підприємство «Стебниктеплокомуненерго» звернулося в суд із вказаним вище позовом, в якому просять: стягнути з ОСОБА_1 в користь ДКП «Стебниктеплокомуненерго» р/р 26036300152699 у філії Львівське ОУ АТ «Ощадбанк», МФО 325796, код ЄДРПОУ 22407995 заборгованість за постачання теплової енергії в розмірі 3889,38 грн. та 229,40 грн. судового збору.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ДКП "Стебниктеплокомуненерго" зверталося до Дрогобицького міськрайонного суду із заявою на видачу судового наказу про стягнення заборгованості 3889,38 грн. за теплову енергію з ОСОБА_1. Судом було розглянуто заяву та видано судовий наказ №442/2433/13-ц 2-н/442/84/2013 від 30.12.2011 року. Відповідачем було подано заяву про скасування даного судового наказу. Ухвалою суду від 22.04.2013р за № 442/2807/13-ц 2-с/442/5/2013 дану заяву задоволено та роз'яснено права підприємству про те, що заявлені вимоги можуть бути розглянуті в позовному проваджені
Державне комунальне підприємство "Стебниктеплокомуненерго" відповідно до основної діяльності підприємства визначеної в Статуті підприємства є виробником комунальних послуг із забезпеченням теплової енергії для потреб опалення та гарячого водопостачання житлового фонду міста Стебника.
Відповідач, зареєстрований та проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, в даному будинку закладений засіб теплопостачання централізована система опалення і гарячого водопостачання.
У заяві про скасування судового наказу відповідач стверджував про те, що його квартира від'єднана від системи централізованого опалення та встановлено індивідуальне опалення, що підтверджується актом комісії від 22.01.2010 року, затвердженого начальником КП "МВУЖКГ" ОСОБА_2 Суд при розгляді даної заяви встановив, що існуючі між сторонами відносини припускають виникнення спору про право, однак, підприємство не погоджується з висновками суду.
Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.205р. № 630, із внесеними змінами до Правил, затвердженими постановою №1268 від З1.10.2007р. та Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Мінбуду від 22.11.2005р. № 4, із змінами № 169 від 06.11.2007р. затвердженими наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства.
Внесені зміни до постанови № 630 та наказу № 4 унеможливлюють відключення від системи централізованого опалення окремих квартир у багатоповерховому будинку і передбачають можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників приміщень у житловому будинку.
При цьому відповідно до п.25 вказаних вище Правил самовільне відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання забороняється.
Відповідно до умов зазначених у Порядку дозволи на відключення від мереж централізованого опалення житлового будинку надаються комісією органу місцевого самоврядування. Комісія при вирішенні питання про надання дозволу на проведення відключення від системи централізованого теплопостачання має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.
Відключення може здійснюватись виключно за рішенням міжвідомчої комісії з наданням дозволу на влаштування індивідуальної системи теплопостачання у житлових будинках, після виготовлення проекту та виконання робіт, передбачених проектом індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення. Після виконання всіх вимог Порядку, за участю представника власника будинку, представника монтажної організації, яка реалізовує проект, представника виконавця послуг з теплопостачання, складається акт про відключення встановленої форми, який є підставою для припинення нарахування плати за теплопостачання.
Враховуючи те, що у ОСОБА_1 відсутня технічна документація на від?єднання від системи централізованого опалення (далі СЦО), відсутній дозвіл на виконання робіт по від?єднанню від СЦО та встановлення індивідуального опалення, який видає міжвідомча комісія створена органом місцевого самоврядування та з огляду на акт від 22.01.2010р. про відсутність батарей централізованого опалення у ОСОБА_1, тобто останній здійснив самовільне від?єднання від СЦО, що забороняється вищезазначеними нормативними актами та не є підставою для припинення нарахувань за централізоване опалення.
Згідно з Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 року № 76, переобладнання улаштування індивідуального опалення.
Пунктом 1.4.6 зазначених Правил, власник, наймач жилого будинку, жилого чи не жилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання та перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов??язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану, а тому в них виникла необхідність звернутися з даним позовом в суд.
Представник Державного комунального підприємства «Стебниктеплоенерго» - ОСОБА_3, позовні вимоги підтримала з підстав викладених в позовній заяві, просить позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_1 позову не визнав та пояснив, що послуг із теплопостачання від ДКП «Стебниктеплокомуненерго» не одержує, а гаряче водопостачання відсутнє взагалі. Ще влітку 2007 року почав оформляти документи на встановлення індивідуального опалення, але довго довелося чекати на рішення міської ради: то вони не змогли зібрати членів міжвідомчої комісії (літній період), то переносили засідання комісії: 07.09.2007 року рішення міжвідомчої комісії виконкому Стебницької міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту індивідуального теплопостачання, він звернувся до відповідних організацій для отримання технічних умов, зокрема, такі умови були ним погоджені у ФДУЕГГ, отримано згоду сусідів, виготовлено проекту документацію на відключення. Звертаючись неодноразово до позивача з проханням виготовити технічні умови, отримував усні відмови. Просив представника позивача прибути для складання акту про відключення його квартири від теплопостачання, однак такий представник так і не з'явився, а тому відключення квартири від теплопостачання, було проведено у відсутності позивача. Зазначає, що із 2007 року по 2010 рік він повністю оплачував за теплову енергію, хоч послуг ДКП «Стебниктеплокомуненерго» не отримував. На підтвердження цього є акт про відключення від ЦО від 22.01.2010 року складений комісією КП «МВУЖКГ».
Послугами позивача не користується, однак за стояки оплачує щомісячно 80 грн, останній свідомо та безпідставно не видавав йому технічних умов на відключення його квартири від теплопостачання, не направляв представника для складання відповідного акту, а тому просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є безпідставним та задоволенню не підлягає, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Пунктом 6 частини 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено в судовому засіданні і сторонами не оспорюється, ОСОБА_1 є власником квартири №44 на вул. Грушевського, 111 в м. Стебнику Львівської області і за його квартирою станом на 27.08.2013 року рахується заборгованість за послуги з теплопостачання в сумі 3889,38 грн.
Згідно з рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо встановлення індивідуального опалення виконавчого комітету Стебницької міської ради від 07.09.2007 року, за результатом розгляду заяви відповідача, останньому надано дозвіл на розробку проекту індивідуального теплопостачання, який став підставою для отримання технічних умов, зокрема, у позивача, ФДУЕГГ та санепідемстанції. Також відповідач повинен був отримати згоду сусідів та технічне заключення від власника будинку на встановлення автономного опалення.
Крім цього встановлено та неоспорено сторонами, що відповідач отримав зазначені вище техумови в ФДУЕГГ, згоду сусідів, виготовив проект на відключення, який було погоджено ФДУЕГГ. Однак, технічних умов на відключення у ДКП "Стебниктеплокомуненерго" відповідач не отримав, відключення своєї квартири провів ліцензованою монтажною організацією та у відсутності уповноваженого представника позивача. Акту про відключення міжвідомчій комісії не подав, оскільки такий не було підписано представником позивача.
Відповідно до п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року №1268), відключення споживачів від мереж централізованого опалення здійснюється у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Згідно з Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затвердженого наказом Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 року №4 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 року за №1478/11758 (зі змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 06.11.2007 року №169), таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
При відмові споживача від централізованого теплопостачання, при позитивному рішенні комісії заявнику надається перелік організації для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Згідно з п. 2.5 та п. 2.6 Порядку, відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця таких послуг та власника квартири або уповноваженої ним особи. Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження відповідного акта про відключення власник має право на припинення нарахувань за послуги теплопостачання з підстав їх неотримання.
Однак, в порушення вищезазначених вимог закону, при наявності рішення міжвідомчої комісії про надання відповідачу дозволу на виготовлення проектної документації для встановлення індивідуального опалення, яке було підставою для отримання технічних умов на відключення квартири від теплопостачання, позивач відмовився погодити ці технічні умови, проти чого представник позивача не заперечила, вказавши, що технічні умови відповідачу на таке відключення не були погоджені через внесення змін до Порядку відключення квартир від мереж теплопостачання, якими заборонено проводити відключення окремих квартир від теплопостачання, а тому підстав погоджувати акт про відключення у позивача також не було.
Разом з тим, відповідно до вимог ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
З огляду на вказане суд вважає, що прийняті 06.11.2007 року зміни до відповідного Порядку відключення, після отримання відповідачем згоди міжвідомчої комісії на виготовлення проектної документації, не мали зворотної дії в часі, а тому суд знаходить безпідставним вказане вище твердження представника позивача.
Отже, суд приходить до переконання, що у позивача, за наявності рішення у відповідача на виготовлення проектної документації на відключення його квартири від теплопостачання та необхідності отримання у звязку з цим технічних умов, не було правових підстав не погоджувати відповідачу цих технічних умов та акт про відключення, а тому вини відповідача у проведенні такого відключення без цих умов немає, як і немає вини у проведенні такого відключення у відсутності уповноваженого представника позивача. При таких обставинах суд вважає, що оскільки саме з вини позивача відключення квартири відповідача від мереж централізованого теплопостачання було здійснено без дотримання відповідного Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, а тому таке відключення не слід вважати самовільним.
При таких обставинах підстав для нарахування заборгованості за послуги, які відповідач не отримував, у позивача не було, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст.ст. 67-68 ЖК України, Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення суд
в и р і ш и в :
В задоволені позову Державного комунального підприємства «Стебниктеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за теплопостачання відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Дрогобицький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя ____ Крамар О.В