КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м .Кіровоград, вул. К. Маркса, 40
тел./факс: 24-06-22, E-mail: inbox@adm.kr.court.gov.ua
Справа № 2-а-1776/09/1170
Категорія статобліку 6.14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2009 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого : судді Ком'якович Г.М.
при секретарі : Господарікову М.О.
за участю представників:
прокурора - ОСОБА_1. (посвідчення № НОМЕР_1
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом : Прокурора Голованіського району, який діє в інтересах держави в особі Гайворонська міжрайонна державної податкової інспекції
до відповідача: фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, вулАДРЕСА_1
про стягнення заборгованості по податку на додану вартість та по податку з доходів фізичних осіб , суд -
ВСТАНОВИВ
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Голованівського району, який діє в інтересах держави в особі Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по податку на додану вартість в сумі 4182,09 грн., податку з доходів фізичних осіб 2353, 05грн..
Позовні вимоги мотивовані тим, що н есплата ФОП ОСОБА_2 податкового боргу порушує інтереси держави, спричиняє шкоду економічним інтересам держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу, що є підставою для звернення до суду прокурором, на якого відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 121 Конституції України покладено обов'язок щодо представництва інтересів держави в суді.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі та з урахуванням заяви поданої представником Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції до канцелярії суду 16.04.2009 року за вхідним № 12427 щодо зменшення суми заборгованості по податку на додану вартість в розмірі 3405,34 грн. та пені 206,42грн., та стягнення заборгованості зі сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 2353, 05грн. з урахуванням окремо пені в розмірі 42,99 грн. просив суд їх задовольнити.
Відповідач належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи 6.02.09 року та телефонограмою № НОМЕР_3до суду не з'явився. Водночас в адресованому до суду зверненні переданого через поштовий зв'язок від 5.02.2009 року вхідний 6313 зазначив, що позовні вимоги визнає частково, податковий борг частково ним сплачено у зв'язку із цим просить урахувати дану обставину.
Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду судової справи, отже суд здійснив всіх заходів для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Крім того, відповідно до ст.60 КАС України, у випадках встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу Україні» визначено, що головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших неподаткових платежів і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділ), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі: обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, інших платежів, а також здійснення реєстрації фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, в підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться Гайворонська МДПІ.
У відповідності до пункту 2.1.4 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові органи відносяться до категорії контролюючих.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до ст.ст.9,14,15 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати податки та інші обов'язкові платежі у строки, встановлені відповідними законами.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу Україні» передбачено право органів Державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок на додану вартість та податок з доходів фізичних осіб включені до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ч. 2 ст. 14 вищевказаного Закону загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України.
У відповідності до п.1.13 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок з доходів фізичних осіб - це плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок.
Відповідно до п. 1 ст. 19 зазначеного закону платники податку з доходів фізичних осіб зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань. За порушення норм цього Закону відповідно до п. 1 ст. 20 застосовуються штрафні (фінансові) санкції.
Згідно п. 1а ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники зазначеного податку відповідальні за своєчасне нарахування та сплату податку до бюджету.
Пунктом 4 ст. 10 даного закону передбачено, що контроль за правильністю нарахування та сплати податку на додану вартість до бюджету здійснюється відповідним податковим органом.
Згідно п.п.5.4.1 п. 5.4 ст.5 вищезазначеного Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до вимог ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення податкового боргу виключно за рішенням суду.
Несвоєчасна сплата податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджету порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду її економічним інтересам, загрожує виконанню загальнодержавних програм, що фінансуються з бюджету. Ці обставини обумовлюють необхідність їх захисту прокуратурою шляхом подання позовної заяви.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрований та перебуває на обліку в Голованівському відділенні Гайворонської міжрайонної податкової інспекції як платник податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №НОМЕР_1 виданогоІНФОРМАЦІЯ_1
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 зареєстровано Голованівською РДА ІНФОРМАЦІЯ_1
Дані обставини стверджені та досліджені в судовому засіданні доказами, а саме: копією свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №НОМЕР_1 від 2.10.2000року,
про державну реєстрацію відповідача, копією облікової картки даних платника податків, копією декларації про доходи, одержані з 1.01. по 31.12 2007 року, податковою декларацією з податку на додану вартість за 2008 рік.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особаОСОБА_2 зареєстрований Голованівською РДА ІНФОРМАЦІЯ_1
Крім того, згідно поданих ФОП - ОСОБА_2 декларацій по податку на додану вартість та про доходи, одержані з 1.01. по 31.12 2007 року до Голованівського відділення Гайворонської міжрайонної податкової інспекції встановлено, що станом на 14 квітня 2009 року за ним рахується заборгованість податкового боргу на загальну суму - 6007,80 грн.
Загальна сума заборгованості по податку на додану вартість становить 3405,34 грн. і пені 206,42грн. та податку з доходів фізичних осіб в сумі 2353, 05грн. з урахуванням окремо пені в розмірі 42,99 грн., що підтверджується розрахунком та витягом із облікової картки платника податків станом на 14.04.2009 року.
Заборгованість по податку на додану вартість виникла по самостійно поданих деклараціях за 2006 рік. 21.03.2007 року нараховано податку на додану вартість по поданих деклараціях за 2006 рік в сумі 1470,04 грн. ОСОБА_2 11.05.2007 р. сплачено 1300 грн. Після сплати 11.05.07 р. за період з 21.03.2007 р. по 11.05.2007 р. нарахована пеня в сумі 18,53 грн. Таким чином, станом на 01.06.07 р. заборгованість ПП ОСОБА_2по податку на додану вартість становила 168,63 грн. 27.06.07 р. сплачено борг в сумі 300,00 грн. та 27.06.07 р. нарахована пеня за період з 22.03.07 по 27.06.07 р. в сумі 4,62 грн.
По поданій декларації ОСОБА_2 за І півріччя 2007 р. 14.08.07 р. нараховано податку на додану вартість 377,85 грн. Вказана сума платником не погашена вчасно, а тому 21.09.07 р. донараховано штрафну санкцію в сумі 84.32 грн. Станом на 01.10.2007 р. заборгованість становила 353,95 грн. 08.10.07 р. нарахована штрафна санкція в сумі 260,00 грн. Станом на 01.11.07 р. заборгованість по податку на додану вартість становила 613,95 грн.
По поданій декларації ОСОБА_2 за 9 місяців 2007 р. нараховано 1342,65 грн. податку на додану вартість. 15.11.07 р. здійснена сплата в сумі 1500 грн. Після здійснення оплати 15.11.07 р. нараховано пеню в сумі :
6,60 грн. за період з 15.08.07 по 15.11.07 ;
1,80 грн. за період з 22.09.07 по 15.11.07;
- 0.20 грн. за період з 14.11.07 по 15.11.07
30.11.07 р. відбулося нарахування штрафної санкції в сумі 260,00 грн. та штрафної санкції в сумі 134,82 грн. Таким чином станом на 01.01.2008 р. заборгованість ОСОБА_2перед бюджетом по податку на додану вартість ста новила 851.42 гр н.
26.02.2008 року відповідачем сплачено 182.25 грн. Позивач підтверджує також сплату ОСОБА_2 в сумі 1982,25 грн., проте сплата здійснювалася несвоєчасно в зв'язку з чим нараховувались штрафні санкції та пеня. Відповідач для звірення до податкової не звертався, при цьому самостійно сплачував та продовжує сплачувати основні платежі, у той же час штрафні та фінансові санкції не погашаються.
Станом на 14.04.2009 року заборгованість ПП ОСОБА_2становить: по податку на додану вартість 3 405,34 грн. - основного податку та 206.42 грн. пе ні; по податку з доходів фізичних осіб 2353.05 грн. - основного податку та пені 42.99 грн.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України № 2181-Ш «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон № 2181-Ш) податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації відповідно до вимог пп.4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Законом вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Статтею 5 п. 5.3. п.п. 5 3.1. Закону № 2181-Ш передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 нього Закону для подання податкової декларації.
Таким чином, загальний податковий борг ФОП - ОСОБА_2 по сплаті податку на додану вартість становить 3 405,34 грн. - основного податку та 206.42 грн. пе ні та по податку з доходів фізичних осіб 2353.05 грн. - основного податку та пені 42.99 грн.
На адресу відповідача Голованівським відділенням Гайворонської МДПІ були направлені перша податкова вимога форми «НОМЕР_1№1/1, друга податкова вимога форми НОМЕР_2про отримання яких свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень та які отримані відповідачем 22.08.2008 і 27.09.2008 року однак заходів по погашенню заборгованості відповідачем не вжито. Рішення податкового органу відповідачем не оскаржено.
Відповідно до п.п.3.1.1, п.33.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000 року активи платника можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань за рішенням суду.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст. 94 КАС України).
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.121 Конституції України, п.6 ст.20 , ст-36-1 Закону України "Про прокуратуру", статтями ст.ст. 71, 86, 94, 159-163, 167, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ
1. Адміністративний позов - задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (вул.АДРЕСА_2; ід. код -НОМЕР_1) податок на додану вартість у розмірі 3611 (три тисячі шістсот одинадцять) грн. 76 коп., з них податок на додану вартість - 3405,34 грн. та пеня - 206,42 грн.; на р/р 31113029700111, код податку - 14010100, код одержувача - 23228680, одержувач - державний бюджет; МФО - 823016 в УДК в Кіровоградській області та податок з доходів фізичних осіб у розмірі 2396 (дві тисячі триста дев'яносто шість) грн.. 04 коп., з них - податок з доходів фізичних осіб - 2353,05 грн. та пені - 42,99 грн. на р/р - 33218801700113, код податку - 11010200, одержувач - Побузька селищна рада, МФО - 823016 в УДК в Кіровоградській області.
3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 21 квітня 2009 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Ком'якович