Постанова № 36184164, 19.12.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2013
Номер справи
812/9179/13-а
Номер документу
36184164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 грудня 2013 року Справа № 812/9179/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,

за участю :

від позивача - Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській

області - не прибув,

представника відповідача - ПП «ОСОБА_1» - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області до ПП «ОСОБА_1» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

04 листопада 2013 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області до ПП «ОСОБА_1» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу № 1308 від 28.10.2013 та направлення на перевірку № 90/10 від 30.10.2013 у період з 30.10.2013 року по 30.10.2013 року посадовими особами територіального управління проведено позапланову перевірку ведення робіт підвищеної небезпеки ПП «ОСОБА_1», код ЄДРПОУ 31823504, КВЕД 05.10, АДРЕСА_1.

Під час перевірки виявлено 15 порушень нормативно - правових актів з охорони праці (охорони надр), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

На підставі викладеного та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПП «ОСОБА_1», код ЄДРПОУ 31823504, КВЕД 05.10, АДРЕСА_1, шляхом повного зупинення проведення робіт, а саме ведення гірничих робіт в гірничих виробках шахти «Кухарівка» по пласту h8.

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув до суду, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

Представник відповідача у судовому засіданні не визнав позовні вимоги в повному обсязі, зазначивши, що підприємством усунуто усі порушення, які створювали загрозу життю та здоров'ю людей відповідно до акту перевірки від 30.10.2013 року № ВК 11/10, ЗВ 10/10, тому у задоволенні позовних вимог просив суд відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу № 1308 від 28.10.2013 та направлення на перевірку № 90/10 від 30.10.2013 у період з 30.10.2013 року по 30.10.2013 року посадовими особами Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області проведено позапланову перевірку ведення робіт підвищеної небезпеки ПП «ОСОБА_1», код ЄДРПОУ 31823504, КВЕД 05.10, АДРЕСА_1 (а.с.8,9).

За результатами перевірки складено акт перевірки виробничого об'єкта від 30.10.2013 року № ВК 11/10, ЗВ 10/10 (а.с.10-13).

Згідно розділу 5 Акту перевірки виробничого об'єкта від 30.10.2013 року № ВК 11/10, ЗВ 10/10 зафіксовані порушення ст.13,14 Закону України № 2694, а саме :

- підземні виробки шахти «Кухорівка» не провітрюються за допомогою безперервно працюючою головною вентиляторною установкою;

- відсутній план ліквідації аварії на друге півріччя 2013р.;

- відсутня програма розвитку гірничих робіт на 2013 рік узгоджена с територіальним органом Держгірпромнагляду;

- кінцева відкатка на шахті «Кухорівка» пл. Ь8:

- не в робочому стані стримуючі стопори на верхньому приймально-відправному майданчику;

- в неробочому стані дистанційне керування бар'єром на верхньому приймально-відправному майданчику;

- на верхній приймально-відправній площадці відсутні засоби для постановки на рейки вагонеток, що зійшли з рейок;

- в неробочому стані світлове табло в усті виробки;

- в несправному стані попереджувальна сигналізація;

- в несправному стані кінцевий вимикач від перепідйому на верхній приймально-відправній площадці;

- ходове відділення західної вентиляційної збійки № 1 пл. п8 (колишня шахта Кухорівка) не оснащене трапами та перилами;

- шахта «Кухорівка» пл. п8:

- відсутня ТПД на підтримку та перекріплення гірничих виробок;

- відсутня інформація від маркшейдерської служби про проведений 2013р. Контролю за технічним станом гірничих виробок;

- не розроблені заходи щодо життєзабезпечення шахти, в частині не допущення завалу гірничих виробок та контролю за їхнім технічним станом;

- відсутній проект встановлення границь небезпечних зон проведення гірничих робіт поблизу старих «гірничих виробок»;

- відсутній проект по безпечному веденню гірничих робіт у небезпечній зоні по прориву води, газу, нестійкої покрівлі та опорного гірничого тиску.

Листом № 69 від 08 листопада 2013 року відповідач повідомив Краснолуцьку державну регіональну гірничотехнічну інспекцію про усунення порушень ПП «ОСОБА_1», а саме, що відповідачем усунуто усі порушення визначені у розділу 5 Акту перевірки виробничого об'єкта від 30.10.2013 року № ВК 11/10, ЗВ 10/1, окрім п. 4.7, яке буде усунуто до 29.11.2013 року (а.с.34,35).

04 грудня 2013 року посадовими особами позивача на підставі вищевказаного листа проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) за результатами якої складено акт від 04.12.2013 року № ЗВ-3/12, у якому зазначено, що порушення визначені у п.1, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 акта перевірки від 30.10.2013 року № ВК 11/10, ЗВ 10/1 відповідачем усунуто крім пунктів 2 та 3 вказаного акта (а.с.36-43).

Підприємством відповідача розроблений План гірничих виробок на 2014 рік, який узгоджений з керівництвом ВП «шахта Пратизанська» ДП «Антрацит» (а.с.44-46).

25 листопада 2013 року затверджено план ліквідації аварії на період з 01.12.2013 року по 01.06.2014 року (а.с.59-80).

Отже, з вищенаведеного вбачається, що порушення ст.13,14 Закону України № 2694, зафіксовані у акті перевірки виробничого об'єкта від 30.10.2013 року № ВК 11/10, ЗВ 10/10 , - відповідачем усунені повністю.

Згідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Основними завданнями Держгірпромнагляду є реалізація державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр, промислової безпеки у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного ринкового нагляду у межах своєї відповідальності, а також внесення пропозицій щодо її формування, організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів, зокрема, з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю (п.3 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011).

Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на нього завдань, окрім іншого, здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю (п.п.6 п.4 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408/2011).

Відповідно до п. 6 даного Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 № 186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Луганській області, згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та йому підпорядковується (а.с.7).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Луганській області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, а також Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За визначенням статті 1 Закону, державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Статтею 7 Закону закріплено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Відповідно до частини шостої статті 7 Закону, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Частиною сьомою статті 7 Закону унормовано, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

В свою чергу процедура проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів, у тому числі з питань безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини, визначається Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 (далі - Порядок).

Означений Порядок розроблено відповідно до Конвенцій Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованої Законом України від 08.09.2004 року №1985-IV та №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованої Законом України від 08.09.2004 року №1986-IV, Законів України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", " Про охорону праці", підпункту 41 пункту 4 Положення про Міністерство надзвичайних ситуацій України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №402, Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №408, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.04.2009 року №413 "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)" та з метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами.

Положення встановлює процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів, у тому числі, з питань безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини (п.1.2 Порядку).

Вказаний Порядок, відповідно до пункту 1.3, безпосередньо поширюється на посадових осіб Держгірпромнагляду України та його територіальні органи.

Державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Порядком перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю, у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів. Перевірки поділяються на планові та позапланові (п.2.1 та п.2.2 Порядку).

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці", визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що підстав для задоволення адміністративного позову не вбачається, оскільки відповідачем фактично усунуті порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тобто з приводу яких подано позовну заяву.

Оскільки у задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити, то судовий збір не підлягає поверненню, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Луганській області до ПП «ОСОБА_1» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Т.І. Ковальова