10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 грудня 2013 року Справа № 812/10096/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі судового засідання: Барашко М.В.
за участю :
представника позивача: Зубарєва К.О.
відповідач: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям на загальну суму 2441,20 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
02 грудня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям на загальну суму 2441,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в УПФУ в Ст.-Луганському районі Луганської області зареєстровано фізичну особу - підприємця ОСОБА_2.
В порушення ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " 1058 відповідач не сплатив у встановлений законом термін страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління ПФУ в Станично-Луганському районі.
Звертає увагу, що у відповідності до п.п.4 п.2 ст.17 ЗУ №1058 страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом. Згідно до п.6 ст.21 відомості про фізичних осіб - підприємців до територіального органу Пенсійного фонду подаються безпосередньо цими особами. Термін формування та подання звіту для фізичних осіб - підприємців був встановлений один раз на рік до 01 квітня року, наступного за звітним.
В порушення зазначених вимог ФОП ОСОБА_2 не подав до УПФУ в Ст.-Луганському районі у встановлений термін звіти за формою «Індивідуальні відомості про застраховану особу» за 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 звітні роки.
У зв'язку з чим, начальником управління 02.08.2013 року були прийняті рішення № 387,386,385,384,383 про застосування фінансових санкцій за неподання звітності у розмірі 170,00 грн. за кожен рік.
Станом на 25.11.2013 року за відповідачем утворилась заборгованість у вигляді недоїмки по страховим внескам та фінансовим санкціям в сумі 2441,20 грн., що підтверджується карткою особового рахунку, рішеннями про застосування фінансових санкцій, вимогою про сплату боргу №Ф-147 від 07.10.2013 , а саме
- заборгованість по сплаті страхових внесків за 2010 рік складає -1591,20 грн.;
- заборгованість по фінансовим санкціям за неподання розрахунку сум страхових внесків за 2005,2006,2007,2008,2009 роки складає -850,00 грн.
Зазначені вимога та рішення не оскаржені та сума заборгованості не сплачена.
У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям на загальну суму 2441,20 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному в позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, які містять достатньо даних про права та обов'язки сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Як зазначено в п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративного суду публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів є публічно -правовими ,оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню "адміністративної справи ".
Відповідач - ОСОБА_2, і.н. НОМЕР_1, зареєстрований як фізична особа - підприємець Станично-Луганською районною державною адміністрацією Луганської області 23.02.2005, запис 2 376 000 0000 000238 ( а.с.9).
Перебуває на обліку в УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області як платник страхових внесків з 25.02.2005 року ( а.с.10).
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення " Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення " Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно із пунктом 3 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " ( ЗУ №1058, в редакції, що діяла до 01 січня 2011 року) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. До членів сімей фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, належать: дружина (чоловік), батьки, діти та інші утриманці, які досягли 15 років, не перебувають у трудових або цивільно-правових відносинах з такою фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, але разом з ним здійснюють підприємницьку діяльність і отримують частину доходу від заняття цією діяльністю.
Відповідно до пункту 5 статті 14 Закону України №1058-IV страхувальниками відповідно до цього Закону є застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
Страхувальники згідно із частиною 6 статті 20 Закону України №1058-IV зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 відповідно до статей 14, 15 Закону України №1058-IV ( на час виникнення спірних правовідносин) є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону України №1058-IV " фізична особа - підприємець ОСОБА_2 повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності у платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями зі сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У відповідності із частиною 6 статті 20 Закону України №1058-IV базовим звітним періодом для фізичної особи - підприємця є квартал.
Згідно з підпунктом 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону України від 08 липня 2010 року №2461-VІ "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом. Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Згідно із статтею 1 Закону України №1058-IV " мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).
Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 рік відповідачем до позивача надано не було.
Згідно повідомлення - розрахунку від 21.09.2012 ( а.с.13) та картки особового рахунку страхувальника ( а.с.7) сума заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків за період з липня по грудень 2010 року становить 1591, 20 грн.
02 серпня 2013 року позивачем складено акти про ненадання звітності відповідачем у встановлений чинним законодавством термін.( а.с.16,18,20,22,24).
Згідно п.5 ч.9 ст.106 ЗУ №1058 виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Згідноч.13 ст.106 вищезазначеного Закону України про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
02 серпня 2013 року позивачем відносно відповідача винесені рішення №383-387 про застосування фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн. за неподання звіту за 2005,2006,2007,2008,2009 роки у строки, визначені законодавством, на загальну суму 850,00 грн.(а.с.15,17,19,21,23).
Зазначені рішення направлені відповідачу , отримані ним особисто 08.08.2013 року(а.с.15) та у встановлений чинним законодавством строк не оскаржені.
Відповідно до вимог частини 3 статті 106 Закону України від 09 липня 2003 року №1058- позивачем на підставі облікових даних з картки особового рахунку страхувальника сформована вимога від 07.10.2013 року №Ф- 147 про сплату боргу на загальну суму 2441,20 грн. ( недоїмка -1591,20 грн., фінансові санкції - 850,00 грн.) (а.с. 11).
Зазначена вимога отримана відповідачем 31.10.2013 року, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення ( а.с.12).
Вимогу про сплату недоїмки з управлінням Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області не узгодив та у судовому порядку її не оскаржив.
Оскільки відповідач у добровільному порядку прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків за 2010 рік та фінансових санкцій на загальну суму 2441,20 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VІ "Про судовий збір" від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 16 грудня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 18 грудня 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям на загальну суму 2441,20 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( і.н. НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області ( 93600, Луганська обл., смт.Станиця Луганська , вул.1 Травня,20, р/р 25601301754 в ЛОУ "Ощадбанка", м.Луганськ, МФО 304665, і.к.21792637) заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям на загальну суму 2441,20 грн. ( дві тисячі чотириста сорок одна гривня 20 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 18 грудня 2013 року.
Суддя С.М. Чиркін