Постанова № 36178185, 25.09.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2013
Номер справи
818/4263/13-а
Номер документу
36178185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2013 р. Справа № 818/4263/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Катунова В.В. , Рєзнікової С.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Охтирсільмаш" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.06.2013р. по справі № 818/4263/13-а

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Охтирсільмаш"

до Охтирської об`єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної служби

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

29.05.2013 року Відкрите акціонерне товариство "Охтирсільмаш" звернулось до суду із позовом, у якому просило скасувати податкове повідомлення рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області від 30 квітня 2013 р. №0000681501 про сплату орендної плати з юридичних осіб сумі 97450 грн. 58 коп.

Сумський окружний адміністративний суд постановою від 19.06.2013 року у задоволенні позову відмовив.

Приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції виходив з того, що донарахування ДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій є правомірним з огляду на зміну розміру земельного податку.

Відкрите акціонерне товариство "Охтирсільмаш" подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про задоволення позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, 17.04.2013 р. Охтирською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) ВАТ "Охтирсільмаш" за період з 01.01.2013 р. по 01.04.2013 р., за результатами якої складено акт перевірки №173/15-123/00238256 від 17.04.2013 р.

30.04.2013 р. на підставі зазначеного акту перевірки Охтирською ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000681501, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 97450,58 грн.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що що донарахування ДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій є правомірним з огляду на зміну розміру земельного податку.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.

Відповідно до частин першої та другої статті 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт «в» статті 12 ЗК).

Згідно зі статтею 206 ЗК використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За змістом Розділу XIII Податкового кодексу України (далі-ПК) плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України "Про оренду землі" (далі - Закон №161-ХІV) та пунктом 288.5 статті 288 ПК є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до частини першої статті 21 цього ж Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно пунктів 288.1 та 288.4 статті 288 ПК підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

У відповідності до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Як убачається з матеріалів справи, 17 березня 2004 року та 31 серпня 2006 року між Товариством та Охтирською міською радою були укладені договори оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення.

Пунктом 8 договору оренди від 31.08.2006 року передбачено, що розмір річної орендної плати складає 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Пунктом 2.3 договору оренди від 17.03.2004 року встановлений розмір орендної плати за місяць, який становить 5886,59 грн. Розмір орендної плати може бути переглянуто сторонами у випадках і з моменту зокрема збільшення розмірів ставки земельного податку. Будь-які зміни або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі.

Статтею 30 Закону №161-ХІV встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Ініціативою вносити зміни в договори оренди землі відповідно до статті 30 №161-ХІV наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є міська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

Отже, хоча зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної палати та, відповідно, донарахування ДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.

Таку правову позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 11 червня 2013 року по справі №21-443а12 за позовом закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» до державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення.

Судовим розглядом встановлено, що змін до договорів оренди земельних ділянок щодо збільшення розміру орендної плати за землю сторони не вносили, а отже податковий орган неправомірно визначив податкове зобов'язання з орендної плати.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає оскаржуване податкове повідомлення рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області від 30 квітня 2013 р. №0000681501 таким, що прийняте на підставі хибних висновків, необґрунтованість яких доведена у ході судового розгляду справи та підтверджена матеріалами справи, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Оскільки суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів на підставі пункту 4 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України приходить до висновку про наявність підстав для скасування судового рішення та ухвалення нового - про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Охтирсільмаш" задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.06.2013р. по справі № 818/4263/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Охтирсільмаш" - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області від 30 квітня 2013 р. № 0000681501.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Катунов В.В. Рєзнікова С.С.