Постанова № 3615081, 23.03.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2009
Номер справи
2а-577/09/2370
Номер документу
3615081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

23 березня 2009 року                                                             Справа № 2а-577/09/2370

12 год. 45 хв.                                                                                     м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд  у складі:

головуючого судді – Гараня С.М.,

при секретарі – Слуцькій Н.Ю.,

за участю:

представників позивача приватного підприємства «Облагрохім-2000» Капінус В.І. за посадою, Фонрабе А.В. – за довіреністю

представників відповідача Державної податкової інспекції у місті Черкаси Павленко М.В., Савенко Ю.Н.. – за довіреностями

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Облагрохім-2000» до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області, Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання дій нечинними, визнання нечинними та скасування акту перевірки та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

            Приватним підприємством «Облагрохім-2000» заявлено адміністративний позов до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області, Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання дій нечинними, скасування акту перевірки та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

            В ході судового засідання позивач змінив позовні вимоги та просив суд визнати дії відповідача - Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області протичинними, скасувати акт № 21190185/2306 від 23.08.2008 р. та рішення про застосування штрафних санкцій № 0001932303 від 11.09.2008 р.

            В обґрунтування заявлених вимог представники позивачапосилалисяна те, що 23.08.2008 року державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій з готівкового та безготівкового обігу, бази відпочинку, що належить позивачу та розташованій в смт.Лазурне Скадовського району Херсонської області. У результаті перевірки встановлено факт непроведення розрахункової операції за послуги відпочинку через розрахунково-касовий облік, та не виданий розрахунковий документ (чек). На підставі результатів перевірки був складений акт про порушення вимог податкового законодавства, а до суб’єкта підприємницької діяльності були застосовані фінансові санкції, з чим позивач не погоджується, оскільки в акті перевірки не зазначений вид перевірки, в ньому відсутній запис про наказ відповідного органу на проведення перевірки, а також її проведення відбулося у відсутність посадових осіб позивача, а тому зазначені документи підлягають скасуванню. З цих підстав просили суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

            Представники відповідача Державної податкової інспекції у місті Черкаси проти позову заперечували, просили суд залишити його без задоволення пославшись на відсутність порушення порядку проведення перевірки та відповідність встановлених перевіркою фактів обставинам справи.

            Відповідач по справі Державна податкова інспекція у Скадовському районі Херсонської області належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з’явився, а тому суд вирішив провести розгляд справи у відсутність вказаного відповідача. В поданому ним запереченні на позов відповідач просив суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, вивчивши та оцінивши наявні у справі докази суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Позивач зареєстрований як суб’єкт підприємницької виконавчим комітетом Черкаської міської ради 10.12.2002 р., ідентифікаційний код 32268346, та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції міста Черкаси як платник податків і зборів передбачених Законом України «Про систему оподаткування».

23.08.2008 року ревізорами-інспекторами Державної податкової інспекції в Скадовському районі Херсонської області була проведена перевірка бази відпочинку «Фортуна» за адресою: смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області, ріг вулиць Набережна та Ювілейна, що належить позивачу, щодо дотримання ним законності розрахункових операцій при надані послуг відпочинку.

Перевірка проведена на підставі графіку перевірок суб’єктів підприємницької діяльності на серпень 2008 р., складеного Державною податковою інспекцією в Скадовському районі Херсонської області та затвердженого його її начальником, та виданих ревізорам-інспекторам направлень на перевірку приватного підприємства «Облагрохім-2000» №№ 528 та 529 від 19.08.2008 р.

За результатами перевірки був складений акт № 2190185/2306 від 23.08.2008 р. в якому зазначено, що база відпочинку «Фортуна» надає послуги відпочинку (проживання) громадянам за готівку. Розрахунки за послуги проводяться не у касі підприємства, касова книга та прибуткові касові ордери відсутні як і сама каса.  Розрахункову операцію за послугу проживання в сумі 2700 грн. проведено без застосування реєстратора розрахункових операцій, який на момент перевірки позивача був відсутній.

Рішенням Державної податкової інспекцієї у місті Черкаси № 0001932303 від 11.09.2008 року до позивача були застосовані  штрафні (фінансові) санкції в сумі 13500 грн., яке було оскаржене в апеляційному порядку до Державної податкової інспекції у місті Черкаси та Державної податкової адміністрації в Черкаській області 08.10.2008 р. та 14.10.2008 р. відповідно. За наслідками розгляду скарг позивачеві в їх задоволенні було відмовлено.

Відповідно до вимог пунктів 1, 2, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6.07.1995 року № 265 (далі – Закон), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Таким чином суд приходить до висновку про необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій при наданні позивачем послуг відпочинку.

Згідно пункту 1 статті 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Відповідно до статті 25 Закону суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до відповідного місцевого бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

            З огляду на вимоги пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

            Твердження представника відповідача про те, що позивач не надавав послуги відпочинку стороннім особам, а лише працівникам приватного підприємства «Облагрохім-2000», на думку суду не відповідає обставинам прави, оскільки під час проведення перевірки бази відпочинку, що належить позивачеві, сума коштів була прийнята працівником бази Тихонча Л.Н., про що свідчить відповідна розписка про отримання ним коштів в сумі 2700 грн.

            Щодо відсутності правових підстав проведення позапланової перевірки, як зазначає позивач в своєму позові, суд зазначає наступне.

  Перевірка проводилася контролюючим органом на підставі графіку перевірок суб`єктів підприємницької дляльності на серпень 2008 р., затвердженого начальником Державної податковоїінспекції у Скадовському районі Херсонської області. При розгляді цього питання необхідно керуватися Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6.07.1995 року № 265, відповідно до вимог статті 15 якого, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок. Таким чином суд приходить до висновку про наявність у податкового органу права на проведення планової чи позапланової перевірки платника податків щодо виконання ним вимог законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні ним господарської діяльності.

Крім того слід зазначити, що відповідно до статті 2 вказаного Закону розрахункова операція це приймання від покупця готівковихкоштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Таким чином суд приходить до висновку, що порядок проведення контрольної функції щодо перевірки дотримання вимог законодавства при застосуванні реєстраторів розрахункових операцій передбачає в тому числі і проведення розрахункової операції за товари та послуги, а тому вказаний порядок виключає надіслання платнику податків та зборів за десять днів повідомлення про проведення планової перевірки контролю за застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. На це вказує також норма статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платникаподатків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов’язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.Але слід відмітити, що Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є спеціальним по відношенню до Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а тому дії відповідача є правомірними.

            Стосовно обгрунтуваня позову з мотивів невідповідного об`єкту перевірки, який відображений в акті контролюючого органу, а саме не бази відпочинку“Фортуна», а притулку, суд зазначає наступне.

            Відповідно до договору оренди землі від 03.10.2007 р. укладеного між Лазурненською селищною радою та приватним підприємством «Облагрохім-2000» об`єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 0,1415 га яка використовується для відпочинку та оздоровлення. (п.п.2, 15 Договору). Вказаним договором Орендарю забороняється зміна нецільовогого використання земельної ділянки (п. 19 Договору). Згідно рішення сесії Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 26.12.2007 р. № 332, приватному підприємству «Обагрохім-2000» виділена земельна ділянка в смт.Лазурне, на розі вулиць Набережної та Ювілейної. Таким чином мова йде про один  і той самий об`єкт перевірки і обгрунтування позовних вимог зазначеною обставиною  є безпідставними.

Щодо визнання нечинним та скасування акту превірки № 021349 від 27.11.2008 р., суд зазначає наступне.

            Відповідно до вимог частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Суд вважає, що акт перевірки податкового органу не є нормативно-правовим актом індивідуальної дії, тобто не є офіційним письмовим документом, який породжує правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і не має обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.

Спірний акт превірки, що був складений службовими особами відповідача, по суті не є актом в розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позов в цій частині не підлягає задоволенню.

            На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

            У задоволенні позовних вимог приватного підприємства «Облагрохім-2000» до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області, Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання дій нечинними, визнання нечинними та скасування акту перевірки № 21190185/2306 від 23.08.2008 р. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001932303 від 11.09.2009 р. – відмовити повністю.        Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                                       С.М. Гарань.

Повний текст постанови виготовлений 28 березня 2009 року.