Постанова № 3615059, 21.04.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2009
Номер справи
2а-1437/09/2370
Номер документу
3615059
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

        

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

21 квітня 2009 року                                                                            Справа № 2а-1437/09/2370

09 год. 35 хв.                                                                                     м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд  у складі:

головуючого судді – Гараня С.М.,

при секретарі – Слуцькій Н.Ю.,

за участю:

представника позивача кредитної спілки «Кредит-Агро» Васецького В.Г. - за посадою

представника відповідача Державної податкової інспекції у місті Черкаси Білоуса В.Ю. – за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом кредитної спілки «Кредит-Агро» до Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

            Кредитною спілкою «Кредит-Агро» заявлено адміністративний позов до Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання дій нечинними, скасування акту перевірки та рішення про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

            В обґрунтування заявлених вимог представник позивачапосилалисяна те, що Державною податковою інспекцією у місті Черкаси була проведена перевірка фінансово-господарської діяльності позивача з питань дотримання податкового законодавства. Перевіркою встановлено несплату податку на доходи фізичних осіб - членів кредитної спілки, що нараховувалися на додаткові пайові внески. За результатами перевірки був складенй акт та винесене податкове повідомлення-рішення яким визначене податкове зобов’язання  та штрафні санкції що не відповідає положенням Законам України «Про кредитні спілки» та «Про податок на доходи фізичних осіб». А тому просив суд позов задовольнити повністю.

            Представник відповідача Державної податкової інспекції у місті Черкаси проти позову заперечував, та просив суд залишити його без задоволення пославшись на відповідність встановлених перевіркою фактів закону та обставинам справи.

            Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, вивчивши та оцінивши наявні у справі докази суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

            Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у місті Черкаси було проведено перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання кредитною спілкою «Кредит-Агро» вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р. По результатам вищезазначеної перевірки було складено Акт № 47/22-099/25947551 від 13.02.2009 р., в якому визначено, що кредитна спілка «Кредит-Агро» виплатила доходи фізичним особам, членам кредитної спілки у вигляді виплат, що нараховувалися на додаткові пайові внески в сумі 98060,64 грн. і на них не сплачений податок у сумі 14314,86 грн., що на думку відповідача є порушенням вимог пункту 2 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

            Нa підставі Акту перевірки було винесено податкове повідомлення - рішення № 34/17-2207/25947551 від 18.02.2009 р. в якому кредитній спілці «Кредит-Агро» визначена сума податкового зобов’язання за основним платежем 14314,86 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 28629,72 грн., а всього на загальну суму 42944,58 грн.

            З приводу винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення № 34/17-2207/25947551 від 18.02.2009 р. суд зазначає наступне.

            Відповідно до пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (із змінами  доповненнями) від 22.05.2003 № 889, ставка податку становить 5% від об’єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом, зокрема, як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону, що з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (щодо оподаткування відсотків з банківських вкладів)» від 21.12.2004 р. № 2273-IV, передбачає оподаткування  таких процентів  починаючи з 1 січня 2010 року. Разом з тим, підпунктом 9.2.3 пункту 9.2 статті 9 Закону № 2273 визначено, що оподаткування процентів (у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у підпункті 9.2.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону. Термін «проценти» не визначено у Законі № 889, тому згідно з пунктом 1.21 статті 1 цього Закону інші терміни використовуються у значеннях, визначених законами з питань оподаткування або іншими законами, що не суперечать таким законам та цьому Закону у частині визначення термінів. При цьому, відповідно до пункту 1.10 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що проценти - доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг) отриманих у кредит; платіж, за використання коштів або залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку. Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум. У разі коли залучення коштів здійснюється шляхом продажу облігацій, казначейських зобов’язань або ощадних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, сума процентів визначається шляхом нарахування відсотків на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії чи виграшу або шляхом визначення різниці між ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу. Платежі за іншими цивільно-правовими договорами, незалежно від того, чи встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах або у відсотках до суми договору або до іншої вартісної бази, не є процентами.

            Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 р. № 2908, який є спеціальним законом та визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об’єднань, права та обов’язки членів  кредитних спілок та їх об’єднань, визначено, що кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошей внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим законом. Дохід на пайовий внесок, який у вигляді відсотків нараховується кредитною спілкою з нерозподіленого  доходу пропорційно розміру пайових внесків, за своєю економічною суттю є винагородою інвестору, що має характерні ознаки дивідендів, оскільки розмір її залежить від досягнутого фінансового результату. Натомість нарахування і виплата процентів, що є такими в розумінні податкового законодавства та Цивільного кодексу України здійснюються безвідносно до отриманого фінансового результату від здійснення господарської діяльності та у наперед визначеному розмірі. Таким чином, проценти, нараховані на пайові внески до кредитної спілки, створеної відповідно до закону, хоча і визначаються платою (процентами) згідно із частиною 2 статті 21 Закону № 2908, але сплачуються (нараховуються) з інших підстав, ніж зазначені у підпункті  9.2.1 пункту 9.2. статті 9 Закону № 889, і не відповідають визначенню процентів, що міститься у пункті 1.10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та у статті 536 Цивільного кодексу України і були об’єктом оподаткування з доходів фізичних осіб за ставкою 15 % в 2007-2008 роках відповідно до підпункту 9.2.3 пункту 9.2 статті 9 Закону № 889.

            Аналізуючи викладене суд приходить до висновку, що підстав для донарахування позивачу податкових зобов’язань з прибуткового податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій у відповідача не було. Пунктом 17.1.9 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що штрафні санкції накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, за порушення податкового законодавства. Оскільки позивачем порушень податкового законодавства не допущено, тому застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій є неправомірними.

            На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

            Позов кредитної спілки «Кредит-Агро» до Державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити повністю.

            Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Черкаси № 34/17-2207/25947551 від 18.02.2009 р.

            Стягнути з Державного бюджету на користь кредитної спілки «Кредит-Агро» суму сплаченого державного мита в розмірі 3 грн. 40 коп.

            Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                                       С.М. Гарань.

Повний текст постанови виготовлений 27 квітня 2009 року.