Ухвала суду № 36150424, 13.12.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2013
Номер справи
1601/2а-12070/11
Номер документу
36150424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2013 р.Справа № 1601/2а-12070/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Водолажської Н.С.

Суддів: Філатова Ю.М. , Тацій Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 29.06.2011р. по справі № 1601/2а-12070/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести виплату недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області з позовом, в якому просив визнати неправомірною бездіяльність УПСЗН виконкому Автозаводської районної ради м. Кременчука, яка полягає в невиплаті йому в 2011 р. щорічної разової допомоги до 5-го травня у встановленому законом розмірі та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука на його користь невиплачену частину щорічної разової грошової допомоги за 2011 р. в сумі 3360,0 грн.

Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 29.06.11 р. позовні вимоги були задоволені частково: визнані неправомірними дії УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука, Центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій. щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2011 р. у меншому розмірі, ніж це визначено ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов'язано УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області вчинити дії щодо виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій. різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2011 р. виходячи з п'яти розмірів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідач, УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука, не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідач, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, також не погодився з рішенням з суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 29.06.11 р. та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог посилаючись на обставини, викладені в апеляційній скарзі.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.12.13 р. апеляційна скарга УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука повернута заявнику.

Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції встановив, що позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.98 р. № 367-Х1У ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" доповнено частиною п'ятою такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07 р. № 107-VI ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладена в новій редакції, - "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".

Зміни, внесені підпунктом "б" п.п 4 п. 20 розд. II Закону України від 28.12.07 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 р. N 10-рп/2008.

Положеннями ч. 1 ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.

Відповідно до ч. 4 цієї статті, - особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

За матеріалами справи вбачається, що на момент звернення позивача до суду, виплата щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2011 р. здійснюється в меншому розмірі, ніж передбачено ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України, - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституцією України передбачено (ч. 2 ст. 95), що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про державний бюджет України.

Згідно зі ст. 75 Конституції України, Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас, Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03.10.97 р. № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному».

Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Однак колегія суддів зазначає, що з 12.01.05 р. мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"від 09.07.03 р. № 1058-IV).

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією та законами України основних соціальних гарантій, якими, зокрема, є пенсії, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 р. № 2017-ІІІ. ст. 17 та 19 цього Закону встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, як основна соціальна гарантія, встановлюється законами.

Крім того, відповідачем в 2011 р. допомога до 5 травня була нарахована та виплачена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.11р. у розмірі 460,0 грн., що є значно меншим ніж встановлений ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 р. до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята у відповідності до норм чинного матеріального та процесуального права, а тому підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 29.06.2011р. по справі № 1601/2а-12070/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Водолажська Н.С.Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Тацій Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Водолажська Н.С.