ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 грудня 2013 р. Справа №801/9623/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Суворової С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крим Еліт Естейт"
про стягнення 4 250,00 грн.
Обставини справи: Інспекція з питань захисту прав споживачів в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим Еліт Естейт»з позовними вимогами про стягнення штрафу у розмірі 4 250,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог законодавства про рекламу.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
З урахуванням неявки сторін, відповідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно з ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було здійснено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, в ході якого виявлено поширення у м. Ялта реклами на спорудах підприємства транспорту КРПП «Кримтролейбус» зі змістом «Долина гор-жилой квартал. Новые квартиры от 1000$ м.кв. www.dolinagor.com +38 050 221 00 30», про що складено протокол № 751 від 27.03.2013 року (а.с.9).
Протоколом №751 від 27.03.2013 року зафіксовано вказання відповідачем ціни на товар, послуги в доларах США, а також відсутність в змісті реклами посилання на номер ліцензії на будівництво, дату її видачі, найменування органу, який її видав, що є порушенням ч.8 ст.8, ч.1 ст.25-1 Закону України «Про рекламу».
До протоколу зроблений та наданий фотоматеріал реклами.
Позивач листами від 27.03.2013 року за №02-03/749 та №02-03/748 звернувся до керівника ТОВ «Вієлан», Генерального директора КРПП «Кримтролейбус» з вимогою про надання інформації (а.с.11,12).
За вих. №780/01-34/18 від 03.04.2013 року КРПП «Кримтролейбус» повідомило позивача, що реклама зі змістом «Долина гор-жилой квартал. Новые квартиры от 1000$ м.кв. www.dolinagor.com +38 050 221 00 30» розміщена ТОВ «Вієлан» (а.с.13).
В свою чергу ТОВ «Вієлан» листом повідомив Інспекцію з питань захисту прав споживачів в АР Крим, що реклама зі змістом «Долина гор-жилой квартал. Новые квартиры от 1000$ м.кв. www.dolinagor.com +38 050 221 00 30» розміщується ТОВ «Вієлан» на підставі договору №03/01/13 від 03.01.2013 року про надання послуг на проведення рекламної компанії, укладеного між ТОВ «Вієлан» - Виконавець та ТОВ «Крим Еліт Естейт» - Замовник.
15.04.2013 року керівнику ТОВ «Крим Еліт Естейт» було направлено вимогу про надання інформації за вих. №02-03/892 від 15.04.2013 року, яка отримана відповідачем 16.04.2013 року (а.с.10).
Зі змісту вимоги вбачається, що відповідача було зобов'язано надати, зокрема, документально підтверджену інформацію про вартість розповсюдженої (виготовленої та розповсюдженої) реклами у відповідності до п.5 ст.27 Закону України «Про рекламу» (акт виконаної роботи, рахунок, платіжне доручення та ін.) чи пояснення з вказівкою причини неможливості надання такої інформації, проте витребуваної інформації у відповідність до ч.5 ст.27 Закону України «Про рекламу» позивачу не надано.
Вимогою Інспекції з питань захисту прав споживачів від 15.04.2013 року повідомлено відповідача про розгляд питання про накладення штрафних санкцій 30.04.2013 року о 14 год. 00 хв. (а.с.10).
09.04.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим прийнято рішення про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу стосовно ТОВ «Крим Еліт Естейт» (а.с.8).
30.04.2013 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим складено протокол № 17 засідання по справі за порушення законодавства про рекламу (а.с.7).
Рішенням №152 від 30.04.13 р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів за порушення ч.8, ст.8, ч.1 ст.25-1 Закону України "Про рекламу" накладено на відповідача штраф в розмірі 4 250,00 грн., яке було направлено відповідачу 07.05.2013 року (зв. бік а.с.5).
Рішення отримано відповідачем 15.05.2013 року (а.с.6).
Суд вважає позовні вимоги Інспекції з питань захисту прав споживачів обґрунтованими, виходячи з наступного.
Закон України «Про рекламу» встановлює засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
Згідно до ч.5 ст.1 Закону України «Про рекламу», зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною 11 ст.1 Закону України «Про рекламу» встановлено, що реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно до ч.8 ст.8 Закону України «Про рекламу», інформація про ціни на товари, тарифи на послуги, наведені у рекламі, яка розміщується чи розповсюджується на території України, зазначається виключно у гривні.
Реклама об'єктів будівництва з метою продажу житлових або нежитлових приміщень, в тому числі пов'язаних із залученням коштів населення, дозволяється лише за наявності ліцензії (дозволу) на здійснення будівельної діяльності та дозволу на виконання будівельних робіт на конкретному об'єкті, що рекламується. Така реклама має містити номер ліцензії (дозволу), дату її видачі та найменування органу, який видав цю ліцензію (дозвіл) (ч.1 ст.25-1 Закону України «Про рекламу»).
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про рекламу», контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
На вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Пунктом 13 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N693 встановлено, що посадові особи Держспоживінспекції та її територіальних органів, які розглядають справу:
- перевіряють відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження;
- отримують документи, усні чи письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу;
- готують попередні висновки і вносять їх на розгляд Голови Держспоживінспекції, його заступників, начальників територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступників.
В матеріалах справи, міститься фотокопія реклами зі змістом ««Долина гор-жилой квартал. Новые квартиры от 1000$ м.кв. www.dolinagor.com +38 050 221 00 30», про що зазначено у протоколі № 751 від 27.03.2013 року.
Згідно до ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
До ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу», у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В силу ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» до відповідача застосовано штраф у розмірі 4 250,00 грн. (250 н.м.д.г.*17 = 4 250,00 грн.), на підставі рішення про накладення штрафу про порушення законодавства про рекламу.
Рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим №152 від 30.04.2013 року відповідачем не оскаржувалося у судовому порядку.
На дату розгляду справи штрафні санкції в розмірі 4 250,00 грн. за порушення законодавства про рекламу, відповідачем не погашені.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із статтею 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі статтею 86 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, проаналізувавши зазначені вище норми чинного законодавства України, матеріали адміністративного позову, суд вважає, що позовні вимоги Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим до ТОВ «Крим Еліт Естейт» про стягнення суми штрафу підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим Еліт Естейт» (інн 37481674) заборгованість зі сплати штрафу за порушення законодавства про рекламу в сумі 4 250,00 грн. (чотири тисячі двісті п'ятдесят грн., 00 коп.) до Державного бюджету м. Ялта: 21081100, ОКПО 38027563, р/р 31118106700039, МФО 824026 ГУ ДКС м. Сімферополь.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Суворова С.В.