ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 грудня 2013 року № 826/16714/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого: судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадженні адміністративну справу
за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова
до
Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» в особі Філії «УкрНДІгаз»
про
стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова (далі –УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова, Управління) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» (далі – ПАТ «Укргазвидобування») в особі Філії «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування», в якій просить стягнути заборгованість у розмірі 155 505,01 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПАТ «Укргазвидобування» в особі філії «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування» не виконано обов’язку щодо відшкодування суми витрат на покриття різниці між сумою пенсії, призначеної та виплаченої на підставі Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право колишні працівники підприємства.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідач не має заборгованості перед позивачем, а вимога позивача суперечить чинному законодавству України.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, керуючись ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно з’ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова виконує функції держави по збору на акумуляції коштів, призначених для пенсійного забезпечення і виплати допомог згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Кошти на виплату пенсій та допомог формуються із збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до абз.1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року з наступними змінами і доповненнями, встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частинами 3 та 5 статті 15 Закону встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування», яке є правонаступником ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України», зареєстроване як юридична особа 28.08.1998, присвоєно ідентифікаційний код 30019775, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Шевченківський район, вул. Кудрявська, 26/28. Позивач має філію Український науково-дослідний інститут природних газів Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», ідентифікаційний код 00158764, місцезнаходження: 61010, м. Харків, вул. Набережна Красношкільна, 20, що підтверджується даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №545276 та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №782290.
Як вбачається з матеріалів справи, Філія «УкрНДІгаз» Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (далі -Філія) зареєстрована в УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова як платник страхових внесків, знаходиться за адресою м. Харків, вул. Набережна Красношкільна, 20.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року з наступними змінами і доповненнями, держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
При цьому, статтею 24 Закону №1977-ХІІ закріплено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III -IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації -за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Отже, за рахунок державного бюджету фінансується різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових працівників відповідних наукових установ, які фінансуються за рахунок державного бюджету. У випадку роботи наукового працівника на державному підприємстві, яке не фінансується з державного бюджету, то така різниця має фінансуватися на 50 відсотків з держбюджету та на 50 відсотків за рахунок такого підприємства (не бюджетної наукової установи).
Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III -IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, регулює постанова Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. (далі по тексту -Порядок №372).
Порядком №372 встановлено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансування 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.
У разі виявлення факту надміру сплачених сум, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, відповідні кошти за бажанням підприємства, установи, організації або закладу повертаються їм у 10-денний строк з дня виявлення переплати або зараховуються в рахунок фінансування різниці у розмірі пенсії у наступних періодах.
Таким чином, даний Порядок визначає процедуру фінансування різниці між сумою пенсій для наукових працівників небюджетних державних підприємств та установ.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (п.8 Порядку №372).
Так, за твердженням позивача в даному випадку пенсії громадянам призначені та виплачуються УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова, УПФУ в Ленінському районі м. Харкова, УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова, УПФУ в Київському районі м. Харкова, УПФУ в Харківському районі Харківської області, УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова, УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова, УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова, УПФУ в Жовтневому районі м. Полтава, УПФУ в Франківському районі м. Львова.
При цьому позивач посилається, що оскільки філія «УкрНДІгаз» ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» знаходиться у Червонозаводському районі м. Харкова, то функція по збиранню спірних коштів покладені на УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова на підставі п.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р., №8-2.
У зв’язку з вищевикладеним на адресу Філії позивачем на виконання п.5 Порядку №372 були направлені повідомлення з розрахунками витрат на виплату пенсій, які разом із листом від 18.06.2012 № 4337/03-33 УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова були переправлені до Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Не погоджуючись з діями позивача по направленню наведених повідомлень ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» оскаржила їх у судовому порядку.
В процесі розгляду справи, судом встановлено, що Постановою ОАС м. Києва від 10.10.2012 по справі № 2а-11396/12/2670 за позовом Дочірнього підприємства «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання дії протиправними адміністративний позов було задоволено частково.
Постановою КААС від 06.12.2012 постанову ОАС м. Києва від 10.10.2012 було скасовано та постановлено нову постанову, якою було визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова з направлення ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» супровідним листом від 18.06.2012 року №4337/03-33 повідомлень від 03.05.2012 р. вх.№В12-5348 від 23.05.2012 р., від 31.05.2012 р. вх.№В12-5915 від 11.06.2012р. про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на загальну суму 155 505 грн. 01 коп.
Відповідно до ч. 3, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження; постанова або ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на встановлені у адміністративній справі №2а-11396/12/2670 обставини з урахуванням норм Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 № 1977-ХІІ зі змінами та доповненнями, а також положень, закріплених в Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова про стягнення з Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» заборгованості по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів в розмірі у розмірі 155 505,01 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України Червонозаводському районі м. Харкова відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур