Постанова № 36125106, 13.12.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2013
Номер справи
812/9752/13-а
Номер документу
36125106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 грудня 2013 року Справа № 812/9752/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Шибаєвій Т.В.,

за участю представників

позивача: Зуєва С.В. (довіреність № 139 від 26.03.2012),

відповідача: Сороки Є.Ф. (довіреність № 05-10-5 від 02.01.2013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірним та скасування рішення № 145/04-09-3912 від 08.11.2013, -

ВСТАНОВИВ:

25 листопада 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов публічного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірним та скасування рішення № 145/04-09-3912 від 08.11.2013.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що з 07.10.2013 по 17.10.2013, 24.10.2013 відповідачем проведено перевірку ПАТ «Краснодонвугілля», за результатами якої складено акт № 04-12-193 від 24.10.2013. На підставі акта перевірки прийнято рішення № 145/04-09-3912 від 08.11.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на суму 8189,55 грн.

Проведеною перевіркою, зокрема встановлено переплату допомоги на матеріальне забезпечення обчисленого і виплаченого учням професійних гірських ліцеїв, які проходили виробниче навчання та виробничу практику згідно укладених договорів на ПАТ «Краснодонвугілля» на суму 3331,55 грн.

З прийнятим рішенням та висновками перевірки щодо неправомірного використання ПАТ «Краснодонвугілля» коштів Фонду в сумі 3331,55 грн. при виплаті матеріального забезпечення за листками непрацездатності учням професійних гірських ліцеїв, котрі проходили виробниче навчання та виробничу практику у ПАТ «Краснодонвугілля», та нарахування на цю суму штрафних санкцій у сумі 1665,75 грн., позивач не згоден оскільки такі висновки не базуються на нормах чинного законодавства.

Так, ПАТ «Краснодонвугілля» на підставі договорів № 91-У/01-12КУО та № 620-У/10-12КУ надає робочі місця для проходження учнями виробничої практики, перед проходженням якої учні пишуть заяви про прийом на роботу на період практики. На підставі заяви видається наказ про прийом на роботу на час проходження практики та, після закінчення якої, учні звільняються за п.2 ст.36 КЗпП України (після закінчення строку трудового договору). Працівником є особа щодо якої видано наказ про прийом на роботу та фактично допущено до роботи. Таким чином, учні ліцеїв на момент виробничої практики є працівниками підприємства. Заробітна плата, яка нараховувалась учням, складалася з оплати по окладу, нічних, вечірніх, ходових, премії та інших виплат, які входять до складу основної та додаткової заробітної плати згідно Закону України «Про оплату праці». Вказана заробітна плата є базою для нарахування єдиного соціального внеску. За час проходження виробничої практики із нарахованої заробітної плати учнів за період з січня 2012 року по червень 2013 року нараховано та перераховано на рахунок УПФУ в м. Краснодоні Луганської області єдиний соціальний внесок за ставкою 49,7% у розмірі 37463,46 грн., за ставкою 3,6% - 2680,74 грн., з яких 2,8169% підлягало перерахуванню на рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності м. Краснодона, як страхові внески за загальнообов'язковим державним страхуванням на випадок тимчасової втрати працездатності.

Крім того, позивач зазначив, що відповідно до п.2 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинило втрату працездатності» обов'язковому страхуванню від нещасного випадку підлягають учні та студенти навчальних закладів у період проходження виробничої практики. Оскільки практиканти на період виробничої практики підлягають обов'язковому страхуванню від нещасного випадку на виробництві, яка є складовою частиною єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне страхування. Позивач вважає, що оскільки за учнів проводилися відрахування страхових внесків, вони мають право на оплату листків непрацездатності.

Також, позивач зазначив, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не враховано положення ч.2 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання», якою передбачено, що особи, які не підлягають загальнообов'язковому державному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, про що надав письмові заперечення проти позову (а.с.34-35), у яких зазначив таке.

Відповідно до п.2 ст.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання» застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання» загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб.

Натомість виробнича практика на робочих місцях на виробництві є складовою частиною професійно-технічної освіти. Відповідно до п.9 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 992 від 07.06.1999, підприємство, на яке направлено учня або слухача для проходження виробничої практики, повинно видати наказ про персональний розподіл їх на робочі місця, а не про прийом їх на роботу учнями електрослюсаря.

Таким чином, на думку представника відповідача, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 під час проходження виробничої практики у позивача не були застрахованими особами відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання», а тому їх листки непрацездатності позивачем в порушення ст.6 цього Закону були оплачені за рахунок коштів Фонду.

На підставі вищевикладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов такого.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що на підставі наказу виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - ВД ЛОВ ФССзТВП) від 30.09.2013 № 421 та направлення № 193 від 04.10.2013 проведено планову документальну перевірку по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ПАТ «Краснодонвугілля» за період з 01.10.2012 по 30.09.2013, за результатами проведення якої складено акт № 04-12-193 від 24.10.2013 (а.с.9-12).

Як вбачається з акта № 04-12-193 від 24.10.2013, проведеною перевіркою встановлено неправомірне витрачання страхових коштів Фонду у розмірі 5459,70 грн., у тому числі: на оплату матеріального забезпечення - 4148,03 грн.; витрати на санаторного-курортне лікування - 1243,48 грн.; на новорічні подарунки - 68,19 грн.

На підставі акта № 04-12-193 від 24.10.2013 ВД ЛОВ ФССзТВП прийнято рішення № 145/04-09-3912 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 08.11.2013, яким зобов'язано ПАТ «Краснодонвугілля» повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно витрачені страхові кошти у сумі 5459,70 грн. та нараховано фінансові (штрафні) санкції у розмірі 2729,85 грн. (а.с.8).

Судом встановлено, що між сторонами виник спір щодо порушення ПАТ «Краснодонвугілля» ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання» - допомога на матеріальне забезпечення призначена, нарахована та виплачена учням професійних гірничих ліцеїв, що проходили виробниче навчання та виробничу практику, згідно укладених договорів на ПАТ «Краснодонвугілля» та які не є застрахованими особами, в результаті чого виявлено переплату на загальну суму 3331,55 грн., у тому числі: СП «Шахта «ім. М.П. Баракова» - 289,08 грн., СП «Шахтоуправління «Самсонівське - Західне» - 1855,38 грн., СП «Шахтоуправління «Молодогвардійське» - 1187,09 грн.

Наявність інших порушень, зазначених в акті перевірки № 04-12-193 від 24.10.2013, позивачем не оспорюється та визнається, а відтак такі обставини суд вважає звільненими від доказування.

Так, з розділу 3.1.1 акта перевірки № 04-12-193 від 24.10.2013 вбачається, що відповідач дійшов висновку про наявність порушень ПАТ «Краснодонвугілля» ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання» та неправомірне витрачання страхових коштів у сумі 3331,55 грн. з огляду на те, що відповідно до п.7, п.8 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 992 від 07.06.1999, слухачі навчальних закладів, які згідно договору, укладеному між професійно-технічним навчальним закладом та підприємством, проходять виробничу практику та виробниче навчання на підприємстві, не включаються до складу (списку) штатного розкладу працівників підприємства. Так як зазначені відношення не є трудовими, а є навчально-виробничим процесом, то строкові трудові договори на період проходження виробничої практики не укладаються, а, відповідно, єдиний внесок на оплату за працю учнів професійно-технічних навчальних закладів під час проходження виробничої практики, не нараховується та з неї не утримується.

Більш детальна інформація до акту перевірки викладена в актах № 04-12-195 від 17.10.2013, № 04-12-198 від 17.10.2013 та № 04-12-200 від 17.10.2013.

Дослідженням цих актів перевірок встановлено, що матеріальне забезпечення безпідставно виплачено учням ліцею, які не є застрахованими особами, та проходили виробничу практику, а саме:

- ОСОБА_10 по листку непрацездатності № 624999 за період з 24.10.2012 по 05.11.2012 у сумі 289,08 грн. (розділ 3.1.1 акта перевірки № 04-12-195 від 17.10.2013) (а.с.172-177);

- ОСОБА_11 по листку непрацездатності № 135486 за період з 22.10.2012 по 31.10.2012 у сумі 170,28 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_11 по листку непрацездатності № 135746 за період з 03.12.2012 по 14.12.2012 у сумі 262,50 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_12 по листку непрацездатності № 135814 за період з 14.12.2012 по 22.12.2012 у сумі 159,12 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_12 по листку непрацездатності № 135334 за період з 01.10.2012 по 12.10.2012 у сумі 281,70 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_13 по листку непрацездатності № 701304 за період з 28.05.2013 по 06.06.2013 у сумі 154,44 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_14 по листку непрацездатності № 700712 за період з 25.03.2013 по 31.03.2013 у сумі 129,72 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_15 по листку непрацездатності № 624416 за період з 02.10.2012 по 10.10.2012 у сумі 175,00 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_16 по листку непрацездатності № 103734 за період з 22.02.2013 по 04.03.2013 у сумі 279,30 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_17 по листку непрацездатності № 116065 за період з 16.03.2013 по 25.03.2013 у сумі 243,32 грн. (додаток № 1 до акта перевірки № 04-12-198 від 17.10.2013) (а.с.184);

- ОСОБА_3 по листку непрацездатності № 135269 за період з 16.11.2012 по 23.11.2012 у сумі 142,71 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190);

- ОСОБА_18 по листку непрацездатності № 138892 за період з 08.12.2012 по 15.12.2012 у сумі 109,72 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190);

- ОСОБА_5 по листку непрацездатності № 598466 за період з 11.03.2013 по 20.03.2013 у сумі 198,60 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190);

- ОСОБА_19 по листку непрацездатності № 748218 за період з 26.02.2013 по 04.03.2013 у сумі 103,68 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190);

- ОСОБА_20 по листку непрацездатності № 620053 за період з 11.03.2013 по 16.03.2013 у сумі 65,21 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190);

- ОСОБА_21 по листку непрацездатності № 674117 за період з 12.02.2013 по 21.02.2013 у сумі 264,60 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190);

- ОСОБА_21 по листку непрацездатності № 598391 за період з 09.03.2013 по 18.03.2013 у сумі 198,45 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190);

- ОСОБА_22 по листку непрацездатності № 748587 за період з 28.04.2013 по 04.05.2013 у сумі 104,12 грн. (розділ 2.1.1 акта перевірки № 04-12-200 від 17.10.2013) (а.с.185-190).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Статтею 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання» визначено терміни, які вживаються у цьому Законі:

- застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (п.2 ч.1 ст.2 Закону);

- роботодавець - юридична (підприємство, установа, організація) або фізична особа, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб (п.5 ч.1 ст.2 Закону);

- найманий працівник - фізична особа, яка працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи (п.6 ч.1 ст.2 Закону).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання» загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

Пунктом 1 частини 1 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначено, що за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Частиною 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).

Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду (ч.3 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»).

Відповідно до ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що між ПАТ «Краснодонвугілля» та Краснодонським професійним гірничим ліцеєм укладено договір № 91-У/01-12КУО від 30.01.2012 про надання робочих місць для проходження учнями виробничої практики у 2012 році (а.с.78-79).

Також, між ПАТ «Краснодонвугілля» та державним професійно-технічним навчальним закладом «Суходільський гірничий професійний ліцей» укладено договір № 620-У/10-11КУО від 03.10.2011 про надання робочих місць або навчально-виробничих ділянок для проходження учнями слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики (а.с.81-82).

Згідно зазначених договорів на ПАТ «Краснодонвугілля» проходили виробничу практику учні ліцеїв, зокрема ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_3, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22

Проходження учнями виробничої практики на ПАТ «Краснодонвугілля» було оформлено наказами (розпорядженнями) про прийом на роботу та наказами (розпорядженнями) про переведення на іншу роботу. Після закінчення учнями виробничої практики позивачем приймалися накази (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту), що підтверджено копіями відповідних наказів, наявними в матеріалах справи (а.с.84-127).

Відповідно до ст.24 КЗпП України трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу. Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника було фактично допущено до роботи.

З огляду на вищевикладене судом встановлено, що ПАТ «Краснодонвугілля» з ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_3, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 на час проходження виробничої практики укладено трудові договори, а отже, такі особи під час проходження практики були найманими працівниками та, відповідно, застрахованими особами у розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання».

Таким чином, судом встановлено, що відповідач дійшов помилкового висновку, зазначивши в актах перевірки, що учні, які проходили виробничу практику на ПАТ «Краснодонвугілля», не є застрахованими особами.

Крім того, судом встановлено, що під час проходження виробничої практики вищевказаним особам нараховувалась та виплачувалась заробітна плата відповідно до наказу ПАТ «Краснодонвугілля» від 30.12.2011 № 344 про затвердження «Положення про оплату праці робочих, прийнятих на роботу учнями», що підтверджено інформацією про нараховану заробітну плату учнів (а.с.37-42, 146-147).

З інформації про нараховану заробітну плату учнів вбачається, що заробітна плата учнів складалася з оплати по окладу, нічних, вечірніх, ходових, премії та інших виплат.

Також, за час проходження виробничої практики з нарахованої заробітної плати учнів за період з січня 2012 року по червень 2013 року нараховано та перераховано єдиний соціальний внесок за ставкою 49,7% у розмірі 37463,46 грн. та за ставкою 3,6% у розмірі 2680,74 грн. Вказані кошти у повному обсязі перераховані до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області, що сторонами не оспорюється.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що ПАТ «Краснодонвугілля» утримано та сплачено страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за учнів, які проходили виробничу практику.

Згідно ч.2 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання» особи, які не підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Судом встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_3, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 стали листки непрацездатності, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с.43-77).

З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що ПАТ «Краснодонвугілля» мало законні підстави для призначення та виплати ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_3, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 матеріальної допомоги по тимчасовій непрацездатності у загальному розмірі 3331,55 грн.

Невідповідність висновків ВД ЛОВ ФССзТВП щодо неправомірного витрачання ПАТ «Краснодонвугілля» страхових коштів у розмірі 3331,55 грн. фактичним обставинам справи потягла за собою протиправність нарахування позивачу штрафних санкцій у сумі 1665,78 грн.

Посилання відповідача на протиправність оформлення ПАТ «Краснодонвугілля» проходження виробничої практики учнями навчальних закладів наказами (розпорядженнями) про прийом на роботу та наказами (розпорядженнями) про припинення трудового договору (контракту), а також на протиправність утримання єдиного соціального внеску із заробітної плати таких учнів, суд до уваги не приймає та не оцінює, оскільки перевірка таких питань не відноситься до компетенції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Доводи позивача щодо помилкового зазначення відповідачем в оскаржуваному рішенні реквізитів рахунку, на який має бути здійснено повернення неправомірно витрачених коштів та сплачено фінансові санкції, на думку суду, не свідчить про протиправність прийнятого рішення та не є підставою для його скасування.

З огляду на те, що позивач оскаржує висновки перевірки тільки щодо встановлення відповідачем порушень ст.6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами на поховання», а інші порушення, встановлені перевіркою, визнає, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме в частині визнання протиправним та скасування рішення ВД ЛОВ ФССзТВП № 145/04-09-3912 від 08.11.2013 в частині зобов'язання ПАТ «Краснодонвугілля» повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно витрачені страхові кошти у сумі 3331,55 грн. та застосування фінансових санкцій у сумі 1665,78 грн. У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Питання щодо розподілу судових витрат вирішується судом згідно ст.ст.88-94 КАС України відповідно до розміру задоволених позовних вимог.

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п.п.8 п.1 ст.40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.

Розміри мінімальної заробітної плати на 2013 рік затверджено Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік», відповідно до якого мінімальна заробітна плата з 01 січня 2013 року складає 1147,00 грн.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Таким чином, розмір мінімального судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 1720,50 грн.

Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Позивачем за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру сплачено 172,05 грн.

Оскільки рішенням суду позовні вимоги задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути з ПАТ «Краснодонвугілля» решту суми судового збору пропорційно до відхиленої частини вимоги у розмірі 499,00 грн.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 13 грудня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 18 грудня 2013 року, про що згідно вимог ч.4 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірним та скасування рішення № 145/04-09-3912 від 08.11.2013, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 145/04-09-3912 від 08.11.2013 в частині зобов'язання публічного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» повернути до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно витрачені страхові кошти у сумі 3331,55 грн. (три тисячі триста тридцять одна гривня п'ятдесят п'ять копійок) та застосування фінансових санкцій у сумі 1665,78 грн. (одна тисяча шістсот шістдесят п'ять гривень сімдесят вісім копійок).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» (94400, Луганська область, м. Краснодон, вул. Комсомольська, 5, ідентифікаційний код 32363486) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 499,00 грн. (чотириста дев'яносто дев'ять гривень).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 18 грудня 2013 року.

Суддя К.О. Пляшкова