ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
04 листопада 2013 р.Справа №801/9283/13-а Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Державної інспекції сільського господарства в АР Крим (відповідач 1), Головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель ДІСГ в АРК Дрьоміна Миколи Васильовича (відповідач 2), Головного спеціалісту відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель ДІСГ в АРК Рогового Олексія Анатолійовича (відповідач 3)
про визнання протиправними та скасування наказу і припису, визнання протиправними дій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_4, дов.,
від відповідача 1 - Зигар Т.В., дов.,
від відповідача 2 - не з'явився,
від відповідача 3 - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до відповідачів, в якому просив:
- визнати протиправними та скасувати наказ Державної інспекції сільського господарства в АР Крим від 28.02.2013 р. № 259/0 " Про проведення перевірки" та направлення Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на проведення перевірки від 28.02.2013 р. № 289;
- визнати протиправними дії головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель - державного інспектора сільського господарства в АРК Рогового Олексія Анатолійовича та головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель ДІСГ в АРК Дрьоміна Миколи Васильовича щодо здійснення перевірки додержання вимог земельного законодавства при наданні та використанні земельної ділянки для розміщення кафе, що розташована по вул. Шосейна у с. Учбове Білогірського району АР Крим, та складання акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства від 22.03.2013 р.;
- визнати протиправним та скасувати припис від 22.03.2013 р. № 000571, виданий головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель - державним інспектором сільського господарства в АР Крим Дрьоміним Миколою Васильовичем.
28.02.2013 р. Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим було видано Наказ № 259/0 про проведення з 11.03.2013 р. по 22.03.2013 р. позапланової перевірки додержання вимог земельного законодавства при наданні та використанні земельної ділянки для розміщення кафе, що розташована по вул. Шосейна у с. Учбове Білогірського району АР Крим, а також ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель відділом Держкомзему у Білогірському районі АР Крим.
На підставі вищевказаного наказу №259/0 від 28.02.2013 р. Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим було видано направлення на проведення перевірки № 289 від 28.02.2013 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
П. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Нормативно-правові акти - це правові акти, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин у сфері виконавчої влади, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.
Другу групу актів за критерієм юридичної природи складають індивідуальні акти. Останні стосуються конкретних осіб та їхніх відносин. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти, є їх виражений правозастосовний характер. Головною рисою таких актів є чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата - конкретної особи або осіб; виникнення конкретних правових відносин, обумовлених цими актами.
З'ясування цієї обставини має істотне значення для правильного вирішення справи, оскільки нормативно-правові акти можуть бути оскаржені широким колом осіб (фізичних та юридичних), яких вони стосуються. Індивідуальні ж акти можуть бути оскаржені лише особами, безпосередні права, свободи чи охоронювані законом інтереси яких такими актами порушені. Аналогічна позиція вказана в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 01.06.2010 р. № 781/11/13-10.
Направлення Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на проведення перевірки від 28.02.2013 р. № 289 є службовим розпорядчим документом, який оформлюється на підставі наказу та фактично є доказом наявності у інспекторів повноважень щодо здійснення відповідного контрольного заходу. Направлення Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на проведення перевірки від 28.02.2013 р. № 289 не має вираженого правозастосувного характеру, не формулює конкретних юридичних волевиявлень, щодо прав та обов'язків позивача, тому за своєю суттю не є актом індивідуальної дії в розумінні п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, а отже не породжує правовідносини які можуть бути предметом спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Таким чином, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних відносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Аналогічна правова позиція викладена у листі Вищого адміністративного суду України від 30.11.2009 р. № 1619/10/13-09 "Щодо застосування норм процесуального права".
Викладене свідчить про те, що спір в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування направлення Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на проведення перевірки від 28.02.2013 р. № 289, не підлягає вирішенню адміністративним судом у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо: справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням вищенаведеного, мають місце правові підстави для закриття провадження у справі стосовно вимог про визнання протиправним та скасування направлення Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на проведення перевірки від 28.02.2013 р. № 289.
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі стосовно вимог про визнання протиправним та скасування направлення Державної інспекції сільського господарства в АР Крим на проведення перевірки від 28.02.2013 р. № 289.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Суддя Шкляр Т.О.