Рішення № 36104328, 09.12.2013, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
09.12.2013
Номер справи
335/5223/13-ц
Номер документу
36104328
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

09.12.2013

Справа № 335/5223/13-ц

2/335/1695/2013

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2013 року місто Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі та Запорізької міської ради про відшкодування моральної та матеріальної шкоди,

встановив:

Позивач, ОСОБА_3 в травні 2013 року звернулася до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Запорізької міської ради, Виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжя, Територіального управління Держгірпромнагляду по Запорізькій області, третя особа Департамент освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради в якому просила стягнути з відповідачів на її користь 16755,42 грн. в рахунок відшкодування заподіяної здоровю матеріальної шкоди та 10000,00 грн. в якості відшкодування моральної шкоди.

В листопаді 2013 року позивач уточнила позовні вимоги, просила стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі суму невиплаченої щомісячної страхової виплати за період з 01.07.2007 року по 01.08.2011 року у звязку із стійкою втратою працездатності у розмірі 16755,42 грн. та з Запорізької міської ради 10000,00 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 15.02.2007 року трапилася дорожньо-транспортна пригода в наслідок якої їй було завдано легкі та середньої тяжкості тілесні ушкодження. Комісія з розслідування нещасного випадку створена наказом управління освіти та науки Запорізької міської ради 15.02.2007 року, проте Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1 затверджені головою ліквідаційної комісії управління освіти та науки Запорізької міської ради лише 25.04.2011року.

Оскільки, відповідно до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві спеціальне розслідування нещасного випадку має бути проведене протягом 10 днів, позивач вважає, що таке затягування стало перешкодою для вчасного проведення огляду МСЕК з встановлення відсотку втрати працездатності, а відповідно і невчасного проведення страхових виплат. Так страхові виплати проводяться з 2011 року, замість 2007 року.

У звязку з тим, що Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі не здійснило належного контролю за своєчасністю та обєктивністю розслідування нещасного випадку, позивач просить стягнути з останнього кошти у вигляді невиплаченої щомісячної страхової виплати за період з 01.07.2007 року по 01.08.2011 року.

Предявляючи вимоги по компенсації моральної шкоди до Запорізької міської ради позивач постався на вимоги чинного законодавства, які передбачають відповідальність роботодавця по відшкодуванню моральної шкоди, завданої застрахованій особі, яка потерпіла від нещасного випадку на виробництві.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, які підтримали позовні вимоги, представників відповідачів, які заперечили позовні вимоги, дослідивши матеріали цивільної справи та докази, надані сторонами відповідно до приписів статей 10, 60 Цивільного процесуального кодексу України, суд дійшов до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом та не оспорюється сторонами, 15.02.2007 року трапився нещасний випадок, в дорожньо-транспортній пригоді позивачу було завдано легкі та середньої тяжкості тілесні ушкодження.

Судом встановлено, що наказом управління освіти та науки Запорізької міської ради від 15.02.2007 року №59 створено комісію з розслідування зазначеного нещасного випадку.

Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1 затверджені головою ліквідаційної комісії управління освіти та науки Запорізької міської ради 25.04.2011року.

За результатами огляду, проведеного 18.08.2011 року, висновком МСЕК по травмах, отриманих в ДТП позивачу встановлена стійка втрата професійної працездатності в розмірі 20% з 29.07.2011 року.

26.08.2011 року позивач звернулась до відділення Фонду із заявою про призначення страхових виплат.

13.09.2011 року до відділення Фону надійшла довідка про середній розмір заробітної плати позивача, 16.09.2011 року позивачу призначено одноразову допомогу в розмірі 14191,90 грн. та щомісячні страхові виплати в розмірі 238,84 грн.

Згідно із ч.2 ст.13 Закону України від 23.09.1999 року «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (надалі «Закон») страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у ст.14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг.

За змістом ст.28 Закону страховими виплатами є грошові суми, які згідно із ст.21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

До складу таких грошових сум, зокрема, входить страхова виплата втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності щомісячна страхова виплата.

Згідно із частинами 1, 2 ст.30 Закону ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я.

МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також визначає необхідні види медичної та соціальної допомоги.

Огляд потерпілого проводиться МСЕК за умови подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідного інституту профпатології чи його відділення) про професійний характер захворювання, направлення лікувально-профілактичного закладу або роботодавця чи профспілкового органу підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання, або робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, суду чи прокуратури.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону страхові виплати потерпілому провадяться щомісячно в установлені Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання. Одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності, а в разі смерті потерпілого - у місячний строк з дня смерті застрахованого особам, які мають на це право.

Як розяснив Пленум Верховного Суду України в п.11 постанови від 27.03.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, страхові виплати, передбачені ст.28 Закону. Право на отримання потерпілим одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати настає з дня встановлення йому МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.

Право потерпілого, застрахованого відповідно до Закону на отримання щомісячної страхової виплати у разі настання страхового випадку виникає з дня встановлення йому МСЕК вперше стійкої втрати професійної працездатності за цим страховим випадком.

Таким чином, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі правомірно здійснив нарахування позивачу соціальних виплат після встановлення МСЕК втрати професійної працездатності та після звернення позивача з відповідною заявою про здійснення виплат.

Звертаючись до суду позивач зазначає про наявність вини Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі у несвоєчасності здійснення страхових виплат через неналежний контроль за проведенням розслідування, зокрема за його своєчасністю. В ході судового розгляду зазначена обставина не встановлена.

Відповідно пункту 37 Постанови КМУ від 25.08.2004 року №1112 «Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві» (постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ №1232 від 30.11.2011 року) на який посилається позивач, контроль за своєчасністю і об'єктивністю розслідування нещасних випадків, їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення причин нещасних випадків здійснювали органи державного управління, органи державного нагляду за охороною праці, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи відповідно до компетенції.

Проте, чинне законодавство не передбачає такої компетенції, не встановлює повноваження окремих працівників Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі на здійснення подібного контролю.

Відповідно до п.7 ст.40 Закону, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду соціального страхування від нещасних випадків своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».

Судом встановлено, що нарахування соціальних виплат було проведено Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі відразу після виникнення у позивача права на їх одержання, тобто після встановлення втрати професійної працездатності.

За таких обставин суд доходить висновку, що вина Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі у виплаті страхових виплат лише з 2011 року відсутня.

Судом також встановлено, що позивач на момент нещасного випадку, що з нею трапився, працювала в Навчально-методичному центрі управління освіти і науки Запорізької міської ради. Управління освіти і науки Запорізької міської ради згідно рішення Запорізької міської ради від 18.02.2011 року №6 було ліквідовано, державна реєстрація припинення юридичної особи відбулася 25.01.2013 року.

Запорізька міська рада є неналежним відповідачем в частині стягнення моральної шкоди, оскільки позивач не представила відомостей про те, що перебувала у трудових відносинах з відповідачем чи останній є правонаступником ліквідованої юридичної особи.

Розглянувши дану цивільну справу за участю усіх зацікавлених осіб, у рамках заявлених вимог, на основі дотримання принципів диспозитивності, змагальності і справедливості судочинства, всебічного та повного дослідження обставин справи, перевірки їх наданими сторонами доказами, оцінивши їх у сукупності, виконавши вимоги процесуального закону, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України,

вирішив:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити;

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання скарги до Апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було ухвалено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О.Ю.Бойко