Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
06.04.09Справа №2а-6575/08/6 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О.І. за участю представника позивача Конопльова В.М., представника відповідача Захарчик Л.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим
до Кримського республіканського професійно-технічного навчального закладу «Євпаторійський професійно-технічний будівельний ліцей»
про стягнення заборгованості.
Суть спору:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Кримського республіканського професійно-технічного навчального закладу «Євпаторійський професійно-технічний будівельний ліцей» про стягнення 31172,65 грн. заборгованості з страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, з яких: 1169,65 грн. заборгованість з страхових внесків, 12,00 грн. пеня, 29991,00 грн. штраф за неповну сплату страхових внесків. Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту перевірки № 06-4/07-77 від 23.02.2006 року відповідачу було визначено суму платежів та штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 31172,65 грн., про що було винесено рішення № 06-4/07-192 від 10.03.2006 року. Добровільно сума заборгованості на відшкодовується, що і стало підставою для звернення до суду.
У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав заперечення на позовну заяву в яких посилається на те, що сума субвенції надходила на окрему від заробітної плати функцію і код економічної класифікації, а також на окремо відкритий рахунок задля виплати сум по ст. 57 Закону України «Про освіту», що підтверджується довідкою з Держказначейства, випискою надходжень і заявою на отримання грошових коштів.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Кримський республіканський професійно-технічний навчальний заклад «Євпаторійський професійно-технічний будівельний ліцей» зареєстрований як страхувальник у Євпаторійській міській виконавчій дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим 24.03.2003 року, реєстраційний код 010200000044.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”№2240-ІІІ від 18.01.2001 р.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 цього Закону страхувальниками є:
а) роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;
б) особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.
Ч. 1 ст. 6 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
П. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” встановлений обов'язок страхувальників нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.
Частиною 1 ст. 30 Закону України №2240-ІІІ та п. 5.1 Інструкції №339 передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту», держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам: … виплати надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи …, допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
Виплати, з огляду на приписи статті 2 Закону України «Про оплату праці», відносяться до фонду оплати праці.
Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» № 1994-IVвід 09.09.2004р. педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» врегульовано правовідносини, що склалися у зв'язку з нефінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту».
Згідно зі ст.ст. 1, 5 цього Закону вказані виплати визнані кредиторською заборгованістю.
Кредиторська заборгованість погашається працівникам щомісяця разом з виплатою поточної заробітної плати.
Водночас, визнання цих виплат кредиторською заборгованістю державного бюджету не змінює їх природи.
З огляду на приписи ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18.01.2001р., ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» № 2213-III від 11.01.2001р., базою для нарахування страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Аналогічні приписи містить Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001р..
Відповідно до п. 4 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 934 від 19.09.2005р., відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 745 від 25.05.2006р., яка набрала чинності з 02.06.2006р. (моменту опублікування), доповнено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 934 від 19.09.2005 р., пунктом 32 такого змісту: «Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються».
До сум фактичних витрат на оплату праці (для роботодавців) чи сум оплати праці (для найманих працівників), що обчислюються відповідно до пункту 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001р., не включаються суми виплат, що здійснюються згідно із Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів».
Судом встановлено, що 20-22.02.2006 року Євпаторійською міською виконавчою дирекцією відділення Фонду соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатністю в АР Крим було проведено документальну перевірку правильності нарахування, повноти сплати та використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатністю Кримським республіканським професійно-технічним навчальним закладом «Євпаторійський професійно-технічний будівельний ліцей» за період з 01.01.2005 року по 31.01.2006 року.
За результатами перевірки було складено акт № 06-4/07-72 від 23.02.2006 року, згідно з висновками та пропозиціями якого відповідач повинен відобразити у звіті Ф4-ФССзТВП додатково нараховані платежі, а саме: 1169,65 грн. внесків та 12,00 грн. пені, а також відобразити витрати у стр. 14 табл. Ш у сумі 275,61 грн. з розшифровкою за видами допомоги у таблиці IV звіту Ф4-ФССзТВП з наданням письмового повідомлення до органу реєстрації Фонду.
На підставі зазначеного акту перевірки 10.03.2006 року позивачем було прийнято рішення № 06-4/07-192 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображені у звіті ( Ф4-ФССзТВП) сум фінансових(штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків і пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, яким Кримському республіканському професійно-технічному навчальному закладу «Євпаторійський професійно-технічний будівельний ліцей» було додатково нараховано страхові внески у розмірі 1169,65 грн., пеня у розмірі 12,00 грн. та застосовано штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі 29991,00 грн.( у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати).
Таким чином загальна сума заборгованості відповідача становить 31172,65 грн., у тому числі: 1169,65 грн. заборгованість з страхових внесків, 12,00 грн. пеня, 29991,00 грн. штраф за неповну сплату страхових внесків.
Дослідивши рішення № 06-4/07-192 від 10.03.2006 року та обставини, внаслідок яких його винесено, суд дійшов висновку, що його не можна вважати прийнятим обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Прийняття рішень, вчинення дій пропорційно, зокрема з до триманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на до сягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Дотримання прин ципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та ін тереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах підлягає застосуванню принцип пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою, оскільки відсутня шкода чи загроза її завдання державі або якій-небудь конкретній особі, а застосовані відповідачем заходи не відповідають переслідуваній меті .
Принцип пропорційності зокрема передбачає, що:
-здійснення повноважень, як правило, не повинно спри чиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти;
-якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані необхідністю досягнення більш важливих цілей;
-несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії;
-для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш “шкідливі”засоби.
Таким чином, принцип пропорційності має на меті досягнен ня балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.
Відповідач є бюджетною установою і відповідно до Закону України «Про освіту», Законів України «Про Державний бюджет на відповідний рік» фінансується за рахунок коштів Державного (місцевого) бюджету.
Згідно до ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України № 2542-ІІІ від 21.06.2001 року фінансування видатків місцевого бюджету здійснюється за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, тобто міжбюджетних трансфертів для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
В Положенні про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року № 71, одним з видів фінансування Фонду є бюджетні асигнування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача 29991,00 грн. штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків призведе до порушення принципу пропорційності судового рішення, та порушення балансу між несприятливими наслідками для відповідача та метою, з якою звернувся до суду позивач. За таких обставин суд вважає, що у разі стягнення вказаного штрафу значна сума бюджетних коштів з однієї строки Державного бюджету має бути перерахована до іншої, що призведе до незбалансованості та неефективності бюджетної політики.
Крім того, суд вважає, що відповідач не мав наміру ухилитися від сплати обовязкових платежів, а не сплатив їх оскільки діяв у відповідності із розясненнями, що містяться у спільному листі Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів України від 30.11.2005р. № 1/9-681, де, зокрема і було рекомендовано закладам освіти не нараховувати страхові внески до Фонду на суми погашення кредиторської заборгованості педагогічним і науково-педагогічним працівникам із виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
За таких обставин позовні вимоги Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення з Кримського республіканського професійно-технічного навчального закладу «Євпаторійський професійно-технічний будівельний ліцей» 1169,65 грн. додатково нарахованих страхових внесків та 12,00 грн. пені.
Під час судового засідання, яке відбулось 06.04.09 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 10.04.09 року.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Кримського республіканського професійно-технічного навчального закладу «Євпаторійський професійно-технічний будівельний ліцей» (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Крупської, б. 7, п/р 35415001001190 УДК в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПО України 02545136) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим в особі Євпаторійської міської виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим ( п/р 25604485329321 у ЄВ КРФ АКБ УСБ м. Сімферополя МФО 324010, ЄДРПОУ 26085347) 1169,65 грн. додатково нарахованих страхових внесків та 12,00 грн. пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Латинін Ю.А.