Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 грудня 2013 р. № 820/10675/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Маренич Т.О.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- зобов'язати Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61123, м.Харків, вул.Блюхера, 31, ідентифікаційний код 33292155) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №4675 від 15.12.2004 року, а саме змінити: у графі власне ім'я (ім'я, по-батькові) матері записати "ОСОБА_1";
- зобов'язати Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (61123, м.Харків, вул.Блюхера, 31, ідентифікаційний код 33292155) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №4929 від 15.11.2007 року, а саме змінити: у графі власне ім'я (ім'я, по-батькові) матері записати "ОСОБА_1";
- скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про відмову внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану від 30.10.2013 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що є громадянкою В'Єтнаму, документована посвідкою на постійне проживання в Україні, є матір'ю двох дітей, які народились в Україні: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. Перед зверненням до суду, позивач зверталась до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з проханням внести зміни до актових записів про народження її дітей, які були складені відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову №3 РС ХМУЮ, а саме: змінити власне ім'я матери з "ОСОБА_1" на правильне "ОСОБА_1", однак їй було протиправно відмовлено. Так, згідно спірного висновку Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 30 жовтня 2013 року позивачу відмовлено у внесенні змін через неможливість витребувати актові записи про народження з В'єтнаму щодо матері дитини. Позивач не погоджується з зазначеним висновком, оскільки вважає, що висновок не містить належних підстав відмови, та стверджує, що існує обґрунтована необхідність для внесення змін до актових записів про народження її дітей.
Представник позивача прибув у судове засідання та склав на адресу суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. (а.с.43).
Представники відповідачів - Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Відділу реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову № 3 Харківського міського управління юстиції у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені судом належним чином, в порядку передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України. (а.с. 41-42).
У запереченнях на позов Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (а.с. 27) вказав, що безпосередньо зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом ДРАЦС за місцем зберігання відповідного актового запису та відповідно і видаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану. В даному випадку, Московський відділ ДРАЦС РС ХМУЮ є неналежним відповідачем по справі, оскільки не складав спірні актові записи про народження.
Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку:
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану", правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.
Згідно зі ст. 21 зазначеного Закону, про кожний факт реєстрації акту громадянського стану органами реєстрації актів громадянського стану видаються відповідні свідоцтва про народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміну прізвища, імені та по батькові на бланках суворої звітності, виготовлених за єдиними зразками.
Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VІ від 01.07.2010 року, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану, у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3 та 4 статті 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Відповідно до пункту 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р., підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.
За матеріалами справи судом встановлено, що 15.12.2004 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану №3 Харківського обласного управління юстиції в книзі записів актів громадянського стану про народження вчинено запис про народження гр. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, номер запису 4675 від 15 грудня 2004р. та видано свідоцтво про народження, серії НОМЕР_1 (а.с.9).
Як вбачається з даного Свідоцтва про народження, в графі «Мати" зазначено ім'я, по батькові матері як " ОСОБА_1". (а.с.9).
15.11.2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову №3 Харківського міського управління юстиції в книзі записів актів громадянського стану про народження вчинено запис про народження гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2., номер запису 4929 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 (звор. бік а.с.9).
Як вбачається з даного Свідоцтва про народження, в графі «Мати" зазначено ім'я, по батькові матері як " ОСОБА_1".(звор. бік а.с.9).
Отже, при реєстрації вказаних вище актових записів про народження та при видачі Свідоцтв про народження гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову №3 Харківського міського управління юстиції в графі «Мати" зазначено ім'я, по батькові матері як " ОСОБА_1".(а.с. 9, звор. бік а.с.9).
Разом з тим, з перекладу паспортного документу НОМЕР_3 (зворт.стор. а.с. 8), виданого Посольством В'єтнаму в Україні, посвідченому приватним нотаріусом у встановленому законом порядку, власне ім'я (ім'я, по-батькові) мати - ОСОБА_1. (а.с. звор. бік а.с. 8).
Таким чином, із вказаного вище документу чітко вбачається власне ім'я (ім'я, по-батькові) позивача - ОСОБА_1.
Звернувшись до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою від 02.10.2013р. про внесення змін, доповнень до актового запису про народження № 4675 від 15.12.2004р. на гр. ОСОБА_2 та № 4929 від 15.11.2007р. на гр. ОСОБА_3, позивач отримав висновок від 30.10.2013 року про відмову у внесенні змін, доповнень до актових записів цивільного стану (а.с.10), в якому зазначено, що при реєстрації народження обох дітей заявницею подавався паспортний документ гр. В'Єтнаму, що на даний час змінено. Для встановлення вірності написання імені заявниці необхідно витребувати копію актового запису про народження заявниці з компетентних органів В'Єтнаму, що є неможливим через непередбаченість даної процедури відповідно до наявних міжнародних договорів.
Вирішуючи спір суд зазначає, що статтею 7 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 7 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст.9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).
З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоб документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).
За приписами ст. 294 ЦК України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Отже, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імені є порушенням прав дитини та підлягає виправленню.
Дослідивши Висновок про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану, суд зазначає, що відмовляючи позивачу у задоволенні заяви про внесення відповідних змін до актового запису, відповідач не послався на жодну норму законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем - Московським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в ході судового розгляду справи за правилами ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірності винесеного Висновку від 02.10.2013 року, у зв'язку з чим даний висновок підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача в цій частині документально та нормативно обґрунтовані, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно до присів ч. 4 ст. 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, і тому суд вважає за необхідне зобов'язати внести зміни до актового запису про народження №4675, складеного 15.12.2004 року, та до актового запису про народження № 4929, складеного 15.11.2007 року - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, а не Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, як того просить позивач.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов гр. В'Єтнаму ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про відмову внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану від 30.10.2013 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.10.2013 року.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 4675 від 15.12.2004 року, а саме змінити: у графі власне ім'я матері дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №4929 від 15.11.2007 року, а саме змінити: у графі власне ім'я матері дитини з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1".
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Панченко О.В.