копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2013 р. Справа № 818/8086/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненко О.В.
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що розпорядженням голови Сумської райдержадміністрації від 03.05.2012 року позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. На підставі вказаного рішення ТОВ «Координат БС» виготовило технічну документацію. Постійно діюча комісія, створена за розпорядженням голови РДА, погодила проект . Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 22.10.20123 року проект повернуто для доопрацювання. Зауваження враховано та виправлено недоліки проекту, що підтверджується відміткою на коректурному аркуші. Позивачем подано проект для затвердження відповідачу, який листом від 01.08.2013 року відмовив в його затвердженні в зв'язку з закінченням терміну дії розпорядження голови районної державної адміністрації. Вважає, що така відмова є протиправною, оскільки відповідно до вимог Земельного кодексу, орган виконавчої після погодження проекту приймає рішення про затвердження проекту землеустрою. Вважає, що розпорядження голови РДА вичерпало свою дію у зв'язку з розробленням позивачем проекту. Просить визнати протиправною відмову у затвердженні проекту землеустрою, зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо проекту у відповідності до вимого ст. 118 ч. 9 ЗК України.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав із зазначених підстав. Пояснив, що розпорядженняи голови РДА надано дозвіл на розробку проекту, а тому після початку такої розробки розпорядження виконано і підстави вважати строк його дії таким, що закінчився відсутні. Незаконна відмова відповідача у завтердженні проекту порушує права позивача на отримання земельної ділянки. Проект було погоджено постійнодіючою комісією. Відповідно до вимого Земельного кодексу України в такому випадку відповідач зобов'язаний затвердити проект.
Представник відповідача позов не визнала. Пояснила, що розпорядженням голови Сумської РДА ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою для отримання у власність земельної ділянки. В розпорядженні встановлено термін його дії в один рік до травня 2013 року. Таке розпорядження є обов'язковою складовою проекту землеустрою. За поясненнями самого позивача у позовній заяві, проект було виготовлено та виправлено зауваження до нього ще в жовтні 2012 року. Ніяких перешкод для подання проекту для затвердження до закінчення терміну дії розпорядження не було. Крім того, у відповіді на адресу позивача зазначено, що у власність може бути передано лише земельну ділянку державної власності. У витягу з Державного земельного кадастру зазначено приватну форму власності ділянки, яку мав бажання отримати позивач. Вважає, що вимоги закону відповідачем не порушено, просить в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що розпорядженням голови Сумської районної державної адміністрації № 232-ОД від 03.05.2012 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва, який необхідно було замовити у землевпорядній організації, що має відповідну ліцензію. Встановлено термін дії розпорядження в один рік з моменту набрання ним чинності (а.с. 14).
Відповідно до ст. 122 ЗК України, в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання. Відповідно до ст. 118 ч. 7 ЗК України районна державна адміністрація розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Відповідно до ст. 6 ч. 1, 2 закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами. Відповідно до ст. 41 ч.ч. 1, 4, вказаного закону, голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію. З вказаних норм не вбачається обов'язку голови районної державної адміністрації встановлювати термін дії виданих ним розпоряджень, однак беручи до уваги повноваження видавати розпорядження одноособово та нести за них особисту відповідальність, суд вважає, що встановлення терміну дії розпорядження не суперечить повноваженням голови Сумської районної державної адміністрації, в тому числі і при наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Відповідно до ст. 50 ч. 3 закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, крім іншого, включають рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом). За таких обставин, суд вважає безпідставним твердження позивача про те, що розпорядження голови Сумської РДА вичерпало свою дію з моменту замовлення проекту землеустрою та не має враховуватися вподальшому. З наведеної норми вбачається, що розпорядження є обов'язковою складовою проекту землеустрою. Як було зазначено, ст. 6 закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено обов'язковість розпоряджень голів місцевої державної адміністрації для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами, тобто розпорядження є обов'язковим для виконання відповідачем, в тому числі і щодо терміну дії, встановленому в самому розпорядженні.
Відповідно до «Положення про Державне агентство земельних ресурсів України», затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Відповідач є територіальним органом Державного агенства земельних ресурсів України.
Відповідно до ст. 122 ч. 4 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. З наведеної норми вбачається, що до компетенції відповіджача належить передача у власність земельних ділянок сільськогосоподарського призначення, що перебувають у дерджавній власності. В листі від 01.08.2013 року № 3491/13-07 відповідачем повідомлено позивачу про таку вимогу закону. На переконання суду, вимога про передачу в увласність земельної ділянки, що у державній власності не перебуває, тобто вимога вчинити дії, які виходять за межі повноважень відповідача, є самостійною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою. Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку у поданому на затвердження проекті землеустрою, ділянка, передати яку йому у власність вимагав позивач, має приватну форму власності, а тому не може бути передана у власність відповідачем (а.с. 45-46). На запит суду управлінням Держземагенства у Сумському районі Сумської області повідомлено, що до Державного земельного кадастру внесено зміни та форма власності ділянки, отримати яку у власність бажає позивач, зазначена як державна, в зв'язку з чими видано новий витяг (а.с. 73-75, 82). На момент звернення позивача з заявою про затвердження проекту землеустрою у відповідача не було підстав вважати, що земельна ділянка перебуває у державній власності.
Суд не може погодитись з твердженням позивача про те, що після погодження проекту відповідач зобов'язаний його затвердити та передати у власність. Відповідно до ч.9 ст. 118 ЗК України, на яку посилається позивач, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Разом з тим, відповідно до ч.ч. 10 та 11, вказаної статті Земельного кодексу, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку. Такі вимоги закону спростовують твердження позивача про обов'язок відповідача затвердити проект землеустрою.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що відповідачем при надання відповіді від 01.08.2013 року № 3491/13-07 на заяву позивача про затвердження проекту землеустрою протиправних дій не вчинено, а позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Сумській області про визнання протиправною відмови, викладеної в листі від 01.08.2013 року № 3491/13-07, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для індивідуального садівництва у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення які знаходяться на території Садівської сільської ради Сумського району та зобов'язання прийняти рішення щодо проекту землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва відмовити в зв'язку з його необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко