Постанова № 36092512, 16.12.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2013
Номер справи
807/3989/13-а
Номер документу
36092512
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2013 рокум. Ужгород№ 807/3989/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: Голінка В.С. (довіреність від 03.12.2013 року № 1111), Цьока В.І. (довіреність від 03.12.2013 року № 1112)

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ужгородського районного центру зайнятості до Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 грудня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 17 грудня 2013 року.

Ужгородський районний центр зайнятості (далі - позивач, Ужгородський РЦЗ), звернувся до суду з позовною заявою (а.с.3-6) до Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області (далі - відповідач, ТДІПП у Закарпатській області), якою просить визнати протиправним та скасувати припис ТДІПП у Закарпатській області від 30.09.2013 року № 07-17-029/27-01.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 30.09.2013 року під час планової перевірки додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, головним державним інспектором праці Гукс М.М. винесено припис директору Ужгородського РЦЗ Ледіді В.Г. за № 07-17-029/27-01, яким зобов'язано вжити заходів щодо усунення порушень п.6.6, 7.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності», а саме: станом на 30.09.2013 року на особові рахунки безробітних, які перебувають на обліку в Ужгородському РЦЗ не перераховано УДК в Ужгородському районі допомогу по безробіттю на суму 176657,59 грн. та одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності на суму 8996,93 грн. та у строк до 30.10.2013 року письмово проінформувати про виконання вимог припису. Вказаний припис отриманий Ужгородським РЦЗ 01.11.2013 року, а відтак, ТДІПП у Закарпатській області порушено вимоги ч.9 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Крім того, позивач вважає припис протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки Ужгородським РЦЗ вчасно подані до УДК в Ужгородському районі заявки та платіжні доручення на перерахування грошових коштів у відповідні банки для зарахування грошових коштів на карткові рахунки безробітним. Однак, УДК в Ужгородському районі грошові кошти, згідно поданих документів, на день перевірки не перерахувало

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, просять суд позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати припис ТДІПП у Закарпатській області від 30.09.2013 року № 07-17-029/27-01 про вжиття заходів щодо усунення порушень пункту 6,6, 7.5 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності».

Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист ТДІП у Закарпатській області від 29.11.2013 року № 01-11/2199, а.с.39), згідно якого позов не визнав та просить суд відмовити в його задоволенні, посилаючись на дотримання вимог законодавства при проведенні перевірки та винесенні припису, в зв'язку з чим, підстави для його скасування відсутні.

В судові засідання 04.12.2013р. та 16.12.2013р. представник відповідача не з'явився (листом від 04.12.2013 року за № 01-13/2038 (а.с.49) повідомив суд про неможливість явки в судове засідання 16.12.2013р. у зв'язку з перебуванням представника ТДІП у Закарпатській області у щорічній відпустці та просив розгляд справи відкласти, в задоволенні клопотання відмовлено), клопотань про розгляд справи за відсутності представника відповідача суду не надавав, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи та у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, Актом перевірки додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 30.09.2013 року № 07-17-029/27 (а.с.17-21) встановлено: станом на 30.09.2013 року на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі Закарпатської області допомога по безробіттю на загальну суму 176657,59 грн. та одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 8996,93 грн., що не відповідає вимогам пунктів 6.6, 7.5 Порядку № 307.

Згідно акту перевірки, встановлено порушення, що полягають в наступному: станом на 16.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (допомога по безробіттю), на виплату яких управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі подані платіжні доручення з 20.08.2013р. по 06.09.2013р. (від 20.08.2013р. - № 1107, № 1108; від 27.08.2013р. - № 1175, № 1176, № 1179, № 1182, № 1185; від 06.09.2013р. - № 1226, № 1227, № 1228, № 1229, № 1230) на загальну суму 380395,15 грн. Під час перевірки Держказначейством було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки допомоги по безробіттю на загальну суму 203737,41 грн. Станом на 30.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі допомога по безробіттю на загальну суму 176657,59 грн., що не відповідає вимогам п.6.6 Порядку № 307. Також, станом на 16.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва), на виплату яких управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі 27.08.2013 року подані платіжні доручення на загальну суму 22860,85 грн. Під час перевірки Держказначейством 23.09.2013р. було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки безробітних одноразової виплати допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 13864,92 грн. Станом на 30.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 8996,93 грн., що не відповідає вимогам п.7.5 Порядку № 307.

30.09.2013 року головним державним інспектором ТДІП у Закарпатській області Гукс М.М. на ім'я директора Ужгородського РЦЗ Ледіди В.Г. винесено припис № 07-17-029/27-01, яким зобов'язано вжити заходів щодо усунення порушень п.6.6, 7.5 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", а саме: станом на 30.09.2013 року на особові рахунки безробітних, які перебувають на обліку в Ужгородському РЦЗ не перераховано УДК в Ужгородському районі допомогу по безробіттю на суму 176657,59 грн. та одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності на суму 8996,93 грн. та у строк до 30.10.2013 року письмово проінформувати про виконання вимог припису.

Ужгородський РЦЗ звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування припису ТДІП у Закарпатській області від 30.09.2013 року № 07-17-029/27-01.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження державних інспекторів праці визначені Положенням про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 386. Відповідно до Положення, Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Процедура проведення перевірок додержання законодавства про працю у межах наданих повноважень Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами встановлена Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 №390.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом перевірки, згідно наказу від 23.08.2013 року № 94-П та направлення на перевірку від 27.08.2013 року № 0607, 30.09.2013 року проведено перевірку додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування Ужгородського РЦЗ.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

30.09.2013 року головним державним інспектором праці ТДІП у Закарпатській області винесено припис за № 07-17-029/27-01 про усунення порушень п.6.6, п.7.5 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності", та вказаний припис отриманий Ужгородським РЦЗ 01.11.2013р.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 затверджено Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності (далі - Порядок). Згідно п.6.6. Порядку - допомога по безробіттю виплачується два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць через банківські установи в установленому порядку. Відповідно до п. 7.5 Порядку - виплата допомоги по безробіттю одноразово здійснюється через установи банків у встановленому порядку протягом 30 календарних днів після надходження від органів Пенсійного фонду України інформації про вчинення реєстраційних дій державним реєстратором щодо факту створення юридичної особи, набуття статусу підприємця фізичною особою.

Як встановлено в судовому засіданні, після підписання добового наказу в Ужгородському РЦЗ формується заявка на фінансування фактично нарахованих матеріальних виплат в тому числі допомоги по безробіттю подекадно з 1 по 10; з 11 по 20; з 21 по 30-31 число включно та надсилається в Закарпатський обласний центр зайнятості. Після отримання фінансування з Державного центру зайнятості обласним центром зайнятості відкривається фінансування базовим центрам, які зразу ж подають в органи Казначейства платіжні доручення у паперовій та електронній формі.

Як зазначено в акті перевірки, станом на 16.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (допомога по безробіттю), на виплату яких Ужгородським РЦЗ управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі подані своєчасно та в повному обсязі платіжні доручення з 20.08.2013р. по 06.09.2013р. (від 20.08.2013р. - № 1107, № 1108; від 27.08.2013р. - № 1175, № 1176, № 1179, № 1182, № 1185; від 06.09.2013р. - № 1226, № 1227, № 1228, № 1229, № 1230) на загальну суму 380395,15 грн. Під час перевірки Держказначейством було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки допомоги по безробіттю на загальну суму 203737,41 грн. Станом на 30.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Держказначейства в Ужгородському районі допомога по безробіттю на загальну суму 176657,59 грн., що не відповідає вимогам п.6.6 Порядку № 307. Також, станом на 16.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перераховані кошти (одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва), на виплату яких управлінню Державної казначейської служби в Ужгородському районі 27.08.2013 року подані платіжні доручення на загальну суму 22860,85 грн. Під час перевірки Держказначейством 23.09.2013р. було перераховано до установ банку для зарахування на особові рахунки безробітних одноразової виплати допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 13864,92 грн. Станом на 30.09.2013р. на особові рахунки безробітних не перерахована управлінням Державного казначейства в Ужгородському районі одноразова виплата допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва на загальну суму 8996,93 грн., що не відповідає вимогам п.7.5 Порядку № 307.

В той же час перевіркою встановлено, що директор Ужгородського РЦЗ неодноразово звертався до управління Державного казначейства в Ужгородському районі з проханням про своєчасне перерахування коштів відповідно до поданих платіжних доручень, про що свідчать листи від 31.07.2013р. за № 675, від 03.09.2013р. за № 748, від 11.09.2013р. за № 758. Втім, УДКСУ в Ужгородському районі зазначило, що подані платіжні доручення знаходяться на виконанні і будуть проплачені у порядку першочерговості при наявності фінансових ресурсів. Також повідомив, що на основі поданих подекадних заявок на потребу в коштах для виплати допомоги, Закарпатський обласний центр зайнятості відкриває фінансування Ужгородського РЦЗ, тобто перераховує кошти на рахунок центру зайнятості, який відкритий у казначействі. На день, наступний після відкриття фінансування, Ужгородським РЦЗ були подані платіжні доручення до органу Держказначейства, а саме: 20.08.2013 р. № 1107 на суму 52128,92, № 108 на суму - 53939,27 грн.; 27.08.2013р. № 1175 на суму - 18066,61 грн., № 1176 на суму 50348,99 грн., № 1179 на суму - 8995,93 грн., № 1182 на суму 58705,90 грн., № 1185 на суму 13864,92 грн.; 04.09.2013р. № 1218 на суму - 153,00 грн.; 06.09.2013р. № 1226 на суму - 8716,77 грн., № 1227 на суму 20789,23 грн., № 1228 на суму - 65117,28 грн., № 1229 на суму - 369,87 грн., № 1230 на суму - 52059,11 грн.

Виходячи з наведеного, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Ужгородським РЦЗ вчасно подані до управління Держказначейської служби України в Ужгородському районі заявки та платіжні доручення на перерахування грошових коштів у відповідні банки для зарахування грошових коштів на карткові рахунки безробітним, тобто позивачем вживалися заходи для виплати безробітним особам, які перебувають на обліку в Ужгородському РЦЗ, допомоги по безробіттю у терміни, визначені наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, що зафіксовано в акті перевірки від 30.09.2013 року.

Оскільки порушень законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з боку Ужгородського РЦЗ перевіркою не виявлено (а виявлені порушення по виплаті коштів по допомозі по безробіттю та одноразовій виплаті допомоги по безробіттю на розвиток підприємництва пов'язані з неперерахуванням таких управлінням Державної казначейської служби в Ужгородському районі), а вимоги припису щодо зобов'язання директора Ужгородського РЦЗ вжити заходів щодо усунення виявлених порушень виконати неможливо (в зв'язку з відсутністю порушень з боку Ужгородського РЦЗ), то і підстав для винесення оскаржуваного припису у ТДІПП в Закарпатській області не було.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірності винесення припису від 30.09.2013 року № 07-17-029/27-01, вимоги позову щодо його протиправності та скасування відповідають вимогам закону та обставинам справи, що підтверджені дослідженими в справі належними доказами, в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення.

Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Ужгородського районного центру зайнятості до Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування припису - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Територіальної державної інспекції з питань праці у Закарпатській області від 30 вересня 2013 року № 07-17-029/27-01.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті