УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2013 р.Справа № 818/3912/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Донець Л.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Губарь А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Головного управління юстиції у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2013р. по справі № 818/3912/13-а
за позовом Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"
до Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Головного управління юстиції у Сумській області , Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Людмили Петрівни
про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (далі - позивач ) звернулось до суду з позовом до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Людмили Петрівни ( далі - відповідачі) в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П. від 23 квітня 2013 року № 1896358 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та зобов'язати реєстраційну службу Кролевецького районного управління юстиції Сумської області вчинити дії щодо видачі свідоцтва про право приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10 та вчинити дії щодо проведення державної реєстрації права приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно -цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2013 року адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Людмили Петрівни про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задоволено.
Скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П. від 23 квітня 2013 року № 1896358 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Зобов'язано реєстраційну службу Кролевецького районного управління юстиції Сумської області /41300, Сумська область, м. Кролевець, вул. Комуністична, 15/ вчинити дії щодо видачі свідоцтва про право приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10 та вчинити дії щодо проведення державної реєстрації права приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10.
Реєстраційна служба Кролевецького районного управління юстиції Сумської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що вважає постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою у зв»язку з неповним з»ясуванням судом, обставин, що мали значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, реєстраційна служба Кролевецького районного управління юстиції Сумської області та державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П., як суб"єкти владних повноважень, не довели правомірності рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 3.04.2013 року публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" звернулося до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на єдиний майновий комплекс, який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м.Кролевець, вул. Андріївська, 10.
17.04.2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П. зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права приватної власності на єдиний майновий комплекс у зв'язку з не подачею всіх документів а саме: документів, які підтверджують передачу майна - комплексу будівель по вул. Андріївська,10, м. Кролевець за рішенням засновника - Кабінету Міністрів України від ДАК "Хліб України" до ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України", а також документ, що підтверджує зміну форми власності з державної на приватну, чим порушено пункт 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703, що підтверджується копією рішення державного реєстратора від 17.04.2013р. №1736663 (т.1 а.с.13-14).
У зв'язку з не усуненням обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення, рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 23 квітня 2013 року №1896358 державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Ковальчук Л.П. відмовила у державній реєстрації прав власності керуючись ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження" та пунктами 16,23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703 (т.1 а.с.15).
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України № 1952 від 01.07.2004 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон №1952) державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" створено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 року №764 "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (а.с.16-18, т.1)
Таким чином, пунктом 5 вказаної Постанови визначено, що статутний капітал підприємства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств компанії (ДАК "Хліб України"), що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підрозділів підприємства, в тому числі і Кролевецького комбінату хлібопродуктів, згідно Переліку дочірніх підприємств ДАК "Хліб України", які припиняються шляхом ліквідації.
Наказом ДАК "Хліб України" №155 від 25 жовтня 2010 року "Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів", припинено діяльність дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" шляхом його ліквідації та утворено відповідну комісію з ліквідації (а.с.19-21)
Як вбачається з акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу № 20 від 18 січня 2011 р., затвердженого Міністерством аграрної політики, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 764 від 11 серпня 2010 р. комісією з ліквідації було передано цілісний майновий комплекс ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів", який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м.Кролевець, вул.Андріївська, 10 (а.с.23-71, т.1)
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №325 від 07 липня 2011 р. "Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на виконання постанови Кабінету Міністрів України №593 від 06 червня 2011р. "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010р. №764", реорганізоване Державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" шляхом його перетворення у публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (а.с.73-76).
Пунктом 4 вказаного наказу встановлено, що статутний капітал товариства (ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України") формується на базі майна державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України".
Таким чином, держава в особі Кабінету Міністрів України, передавши до статутного капіталу ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" об'єкти, перелік яких визначено в постанові Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 764, набула в обмін право власності на 100% акцій товариства, а, відповідно, ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" набула право власності на передане їй майно, в тому числі і цілісний майновий комплекс ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів", який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м.Кролевець, вул.Андріївська, 10.
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 8 Закону №1952 від 01.07.2004 р. "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмови у їх реєстрації покладено на органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (органи державної реєстрації прав).
Згідно п. 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 401/2011, державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
У відповідності до ч. 5 ст. 3, ч. 4 ст. 9 Закону України № 1952 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться органом державної реєстрації прав; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації самостійно приймається державним реєстратором.
Таким чином, в розумінні Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор прав на нерухоме майно здійснює делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч.7 ст. 16 вказаного Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Аналіз викладеного свідчить, що позивачем було подано весь необхідний пакет документів для державної реєстрації права власності на цілісний майновий комплекс, який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10.
Що стосується документу, який підтверджує зміну форми власності з державної на приватну колегія суддів зазначає, що зміна форм власності з державної на приватну відбулася в рамках процедури реорганізації шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" у ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (процедура корпоратизації), що здійснювалась на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 593 від 06 червня 2011 р. "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 р. №764" у рамках чинного законодавства.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що в ході судового розгляду відповідачами жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення про відмову у державній реєстрації прав та обтяжень не надано, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги є необґрунтованими з вище зазначених підстав і висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, колегія суддів, вважає, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Головного управління юстиції у Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.09.2013р. по справі № 818/3912/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бондар В.О.Судді(підпис) (підпис) Донець Л.О. Кононенко З.О. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бондар В.О.
Повний текст ухвали виготовлений 18.11.2003 р.