Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2013 р. Справа №805/14119/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:30 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Болдирєві Б.О.
за участю:
представника позивача - Ярук А.І.
представника відповідача - Петрова А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донспецмонтаж» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на безпідставність донарахування податковим органом податкових зобов'язань з податку на додану вартість податковим повідомленням-рішенням № 00003901502 від 03.06.2013 року, та визначення суми від'ємного значення з податку на додану вартість податковим повідомленням-рішенням № 0003911502 від 03.06.2013 року. Вказані рішення прийняті на підставі акту перевірки від 15.05.2013 року № 200/15-2/30871714. Даний акт складено за результатами камеральної перевірки даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість. Позивач не погоджується з рішеннями податкового органу, щодо донарахування податкових зобов'язань та зняття сум від'ємного значення, з огляду на те, що під час проведення перевірки працівниками податкового органу порушено порядок, встановлений законом для проведення камеральних перевірок. Крім того, позивач не погоджується з висновками податкового органу стосовно того, що позивачем порушені вимоги податкового законодавства, у зв'язку з укладенням нікчемних правочинів з контрагентами. Позивач посилається на те, що усі витрати по виконанню угод, які відповідач вважає такими, що не спрямовані на реальне настання правових наслідків, повністю підтверджуються первинними документами.
Посилаючись на вказані обставини позивач просить суд, визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000272230, № 0000262230 від 11.04.2013 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, вважає усі порушення були встановлені під час перевірки. Перевірка проводилась у відповідності до вимог діючого податкового законодавства України. Просив суд відмовити позивачу у задоволені позову повністю.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донспецмонтаж» - є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 20.03.2000 року, перебуває на податковому обліку в ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області, як платник податків.
15 травня 2013 року Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби було проведено камеральну перевірку даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за січень 2011, лютий 2011 року, червень 2011 року, липень 2011 року, серпень 2011 року, вересень 2011 року, жовтень 2011 року та листопад 2011 року ТОВ «Донспецмонтаж».
Перевіркою встановлені порушення п. 200.1, п. 200.2, п. 200,3, п. 200,4 ст. 200 Податкового кодексу України, ТОВ «Донспецмонтаж» завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за серпень 2011 року у сумі 429 398 грн. та за вересень 2011 року у сумі 340 456 грн., за липень 2011 року завищено суму від'ємного значення зарахованого у зменшення суми боргу з ПДВ у розмірі 20 043 грн., а також занижено суму ПДВ яка підлягає у сплаті до бюджету за січень 2011 року у сумі 2400 грн., за лютий 2011 року у сумі 1 067 грн. За червень 2011 року у сумі 2 898 грн., за серпень 2011 року у сумі 329 595 грн., за вересень 2011 року у сумі 465 957 грн., за жовтень 2011 року у сумі 685 899 грн., за листопад 2011 року у сумі 328 938 грн.
За наслідками перевірки було складено акт № 200/15-2/30871714 від 15 травня 2013 року.
Суд вважає, що податковим органом було порушено порядок, визначений для проведення камеральних перевірок при перевірці ТОВ «Донспецмонтаж» 15.05.2013 року з огляду на наступне.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків (п. 75.1.5 ст. 75 ПК України).
Порядок проведення камеральної перевірки визначено статтею 76 Податкового кодексу України.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
З наведеного виходить, що предметом дослідження камеральної перевірки можуть бути лише дані податкових декларацій (розрахунків) платника податків, зокрема правильність відображення у відповідних рядках показників. При цьому, документи, які були підставою для таких розрахунків, при проведенні камеральної перевірки не перевіряються, оскільки це є предметом вже іншого виду перевірки.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Пунктом 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Приписами п. 200.10 ст. 200 закріплено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п. 200.11 ст. 200 ПК України).
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з вищенаведеного, слід зробити висновок про те, що при проведенні камеральної перевірки ТОВ «Донспецмонтаж» з боку ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька були порушені вимоги п. 200.1 ст. 200 ПК України, в частині строків проведення перевірки поданих ТОВ «Донспецмонтаж» у 2011 році декларацій з податку на додану вартість за січень, лютий, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2011 року. Камеральну перевірку було проведено 15 травня 2013 року, отже через рік, після надання декларацій.
З матеріалів справи також вбачається (акт від 16 вересня 2012 року № 2965/22-1/30871714), що Державною податковою інспекцією у Калінінському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби було проведено планову виїзну перевірку підприємства позивача за той самий період за який проводилась і камеральна перевірка. Порушень, які зафіксовані в акті камеральної перевірки встановлені не були.
Слід також зазначити, що аналіз положень Податкового кодексу України, які стосуються камеральних перевірок свідчить про те, що у ході проведення камеральних перевірок контролюючий орган повинен звертати увагу на розбіжності, виявлені у звітності при заповненні декларації, арифметичні помилки і розбіжності між даними декларації та даними реєстру отриманих та виданих податкових накладних. Отже не може бути зроблено висновок про заниження податку через нікчемність правочинів за результатами дослідження лише показників податкової декларації та реєстру податкових накладних.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені порушення, які відповідач допустив при проведенні камеральної перевірки, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача, які стосуються визнання протиправними дії податкового органу, щодо проведення також перевірки. Окрім цього, суд також вбачає наявність правових підстав для скасування рішень податкового органу, які були прийняті за результатами такої перевірки.
На підставі ст. 94 КАС України, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору, що документально підтверджені.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донспецмонтаж» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби, щодо проведення камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Донспецмонтаж» 15 травня 2013 року.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби від 3 червня 2013 року № 00003901502.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби від 3 червня 2013 року № 00003911502.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донспецмонтаж» витрати по сплаті судового збору у сумі 2294 грн.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 4 грудня 2013 року.
Повний текст постанови складено 9 грудня 2013 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя Галатіна О.О.