ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1Вн. №27/334
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 грудня 2013 року № 826/16010/13-а
за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії, скасування рішення Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про
надання судового захисту праву, яке постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.11 р. (справа №2а-53/10) визнано порушеним та продовжує існувати порушеним в результаті неправомірних дій та бездіяльності Київської міської ради;
скасування рішення Київської міської ради від 25.12.12 р. №730/9014;
зобов'язання Київської міської ради розглянути клопотання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 31.10.08 р. про надання земельної ділянки площею 79, 04 кв.м., якій присвоєно кадастровий №62:003:163 за технічною документацією із землеустрою по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки по АДРЕСА_1, та прийняти рішення в порядку ст. 123 Земельного кодексу України.
В судовому засіданні 25.11.13 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення представника позивача; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 31.10.08р. звернулася до Київської міської ради з клопотанням про надання земельної ділянки в користування, в якому просила в місячний термін з дня отримання даного клопотання прийняти рішення про надання земельної ділянки в користування площею 79,04 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1, для складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою під існуючим об'єктом забудови терміном на п'ять років.
На зазначене клопотання 09.12.08р. першим заступником начальника Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації надано відповідь про те, що раніше подане клопотання позивача стосовно відведення земельної ділянки для реконструкції кіоску під магазин, його експлуатації та обслуговування за адресою: АДРЕСА_1 від 24.12.07 р. розглянуте, і у наданні згоди замовнику на розроблення проекту землеустрою відмовлено. Повторний розгляд клопотань, по яким отримано відповідь, Регламентом розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м.Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 15.07.04 р., не передбачено.
Вказану відмову позивачем оскаржено до суду, і постановою Дарницького районного суду м. Києва від 26.10.10 р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.11 р. судове рішення І-ї інстанції скасовано, позовні вимоги задоволено частково, визнано бездіяльність Київської міської ради щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 31.10.08р. неправомірною; зобов'язано Київську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 31.10.08р. та прийняти відповідне рішення в межах наданих повноважень; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.05.11 р. постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.11 р. залишено без змін.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби від 26.12.11 р. ВП№30579936 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа про зобов'язання Київської міської ради розглянути клопотання ОСОБА_1 від 31.10.08р. та прийняти відповідне рішення в межах наданих повноважень.
25.12.12 р. Київською міською радою прийнято рішення №730/9014 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для реконструкції кіоску під магазин, його експлуатації та обслуговування на АДРЕСА_1".
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби від 02.04.13 р. ВП №30579936 виконавче провадження закінчене у зв'язку з фактичним виконанням в порядку п. 8 ч. 1 ст. 49, ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження".
Позивач - ОСОБА_1 - вважає рішення Київської міської ради №730/9014 від 25.12.12 р. незаконним з таких підстав.
Позивач зазначає, що про існування оскаржуваного рішення вона дізналася після отримання постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби від 02.04.13 р. ВП №30579936, що сталося 06.04.13 р., після чого звернулася до суду з відповідним позовом.
Позивач стверджує, що прийняте Київською міською радою рішення №730/9014 не має ніякого відношення до виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.11 р., оскільки на пленарному засіданні ради відбувся розгляд клопотання, з яким позивач не звертався до Київради, принаймі, 31.10.08 р.
Згідно змісту вказаної постанови суду встановлено, що клопотання позивача від 31.10.08 р. стосується процедури надання земельної ділянки без розроблення проекту відведення земельної ділянки, за розглядом такого клопотання приймається рішення про надання земельної ділянки в користування або про відмову у наданні земельної ділянки в користування, рішення про відмову має відповідати вимогам ч. 11 ст. 123 ЗК України.
Відповідач - Київська міська рада - пояснень на позов не надав; представника до судового засідання не скерував.
На виконання вимог суду Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано копію справи А-20310 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для реконструкції кіоску під магазин, його експлуатації та обслуговування на АДРЕСА_1".
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Як було зазначено вище, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.11 р. зобов'язано Київську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 31.10.08р. та прийняти відповідне рішення в межах наданих повноважень.
Судове рішення обґрунтовано посиланням на ст. 123 Земельного кодексу України, згідно якої прийняття відповідних рішень віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування, яким не може вважатися лист від 09.12.08р. за підписом першого заступника начальника Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.
25.12.12 р. Київською міською радою прийнято рішення №730/9014 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для реконструкції кіоску під магазин, його експлуатації та обслуговування на АДРЕСА_1", в якому є посилання на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.11 р. у справі №2а-53/10, тому формально судове рішення виконано, і компетентним органом - Київською міською радою - розглянуто клопотання ОСОБА_1 від 31.10.08р. та прийнято відповідне рішення в межах наданих повноважень.
Щодо вказаного рішення по суті суд зазначає наступне.
Згідно чинного станом на 31.10.08 р. Земельного кодексу України -
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою (ст. 123);
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (ст. 124);
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди; використання земельних ділянок для користування надрами та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; перебування в користуванні земельних ділянок або розташованих на них будівель підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, підприємств і громадських організацій у сферах культури і мистецтв (у тому числі національних творчих спілок); розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав і міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; будівництва та обслуговування лінійних об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо); проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду відповідно до закону; будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено.
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу (ст. 134).
Згідно наявних у справі матеріалів докази наявності підстав для прийняття рішення про передачу позивачу у користування земельної ділянки без проведення земельних торгів відсутні, тому Київська міська рада (враховуючи чинне станом на 31.10.08 р. законодавство) не мала підстав приймати рішення про надання земельної ділянки в користування.
Зокрема, до клопотання позивача від 31.10.08 р. не долучено доказів розташування на земельній ділянці об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності позивача, хоча у клопотанні зазначено про намір отримати земельну ділянку в користування під існуючим об'єктом забудови.
За таких обставин посилання відповідача у оскаржуваному рішенні Київської міської ради від 25.12.12 р. №730/9014 на необхідність проведення земельних торгів згідно ст. 124 Земельного кодексу України є обґрунтованим і є підставою для відмови у задоволенні клопотання позивача як згідно законодавства станом на 31.10.08 р., так і згідно законодавства станом на час прийняття вказаного рішення.
Враховуючи викладене, формулювання оскаржуваного рішення - "відмовити у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (згідно чинного станом на грудень 2012 р. законодавства) або "відмовити у наданні земельної ділянки" (згідно клопотання та чинного станом на 31.10.08 р. законодавства) не має значення для вирішення клопотання позивача по суті, тому не є підставою для визнання незаконним та скасування оскаржуваного рішення.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 09.12.13 р.