Постанова № 36058148, 16.12.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.12.2013
Номер справи
801/11376/13-а
Номер документу
36058148
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 грудня 2013 р. 17:42 Справа №801/11376/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., за участю секретаря Бездушної І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства «Шляхово-будівельне управління №45 Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд», Служби автомобільних доріг в АР Крим

до Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим

про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій,

за участю представників:

позивачів - не з'явився;

відповідача - Попова О.В., довіреність №11.0-18.10/106 від 11.12.13р.;

Суть спору: Дочірнє підприємство «Шляхово-будівельне управління №45 Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд» (далі - перший позивач, ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд») звернулось до Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим (далі - відповідач, ГУ ДКУ в АР Крим) про зобов'язання розглянути звернення Служби автомобільних доріг в АР Крим про реєстрацію бюджетних зобов'язань, бюджетних фінансових зобов'язань, визнання протиправною бездіяльності в частині не реєстрації і не взяття облік бюджетних зобов'язань Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - «Капітальний ремонт дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія» в сумі 697800,00грн. за договором на виконання робіт від 11.12.12р. №202/12к, укладеному між ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд» (Підрядник) і Службою автомобільних доріг в АР Крим, зобов'язання зареєструвати і взяти на облік бюджетних зобов'язань і бюджетних фінансових зобов'язань Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - «Капітальний ремонт дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія» в сумі 697800,00грн. за договором на виконання робіт від 11.12.12р. №202/12к, укладеному між ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд» (Підрядник) і Службою автомобільних доріг в АР Крим.

Позовні вимоги ґрунтуються на нормах Бюджетного кодексу України та мотивовано тим, що відповідачем необґрунтована відмова в реєстрації бюджетних зобов'язань і бюджетних фінансових зобов'язань, чим порушено права позивача.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.12.13р. відкрито провадження по адміністративній справі, залучено до участі у справі у третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Службу автомобільних доріг в АР Крим, та закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Відповідно до Ухвали Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.12.13р. Службу автомобільних доріг в АР Крим (далі - другий позивач) було виключено з числа третіх осіб та залучено у якості другого позивача по справі.

До адміністративного позову також було додано клопотання про невідкладний розгляд справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 110 КАС України за обґрунтованим клопотанням позивача суддя вживає заходи щодо невідкладного розгляду і вирішення справи. У такому разі виклик осіб, які беруть участь у справі, чи повідомлення про постановлені судом ухвали здійснюються за допомогою кур'єра, телефону, факсу, електронної пошти чи іншого технічного засобу.

У зв'язку із чим, суд вважає за необхідне вжити заходи щодо невідкладного розгляду справи.

Представники позивачів в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду сповіщені належним чином, подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, пояснив, що вказані бюджетні зобов'язання не було зареєстровано, у зв'язку з тим, що Міністерством фінансів України не було внесено зміни на підставі Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.13р. № 472-р (зі змінами).

Суд, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив, продовжити справу за наявними доказами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків щодо рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

В судовому засіданні встановлено, що між Службою автомобільних доріг в АР Крим (Замовник) та Дочірнім підприємством «Шляхово-будівельне управління №45 Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд» (Підрядник) був укладений договір на виконання робіт з капітального ремонту дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія від 11.12.12р. №202/12к.

ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд», як Підрядник за даним договором, виконало свої зобов'язання відповідно до договору в повному обсязі та належної якості, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2012 року.

В свою чергу, Замовником, Службою автомобільних доріг в АР Крим не проведена оплата за вказаним договором.

Станом на 01.12.13р. заборгованість перед ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд» становить 697800,00грн.

Згідно зі статтею 5 «Фінансування робіт» договору на виконання робіт з капітального ремонту дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія від 11.12.12р. №202/12к, бюджетні зобов'язання Замовника виникають у разі наявності бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами за загальним фондом.

Замовник забезпечує фінансування виконання робіт за рахунок коштів Державного бюджету .

Згідно листа Служби автомобільних доріг в АР Крим від 11.12.13р. №12-11/117, в 2013 році йому були доведені бюджетні асигнування для оплати заборгованості за вказаною вище угодою.

Незважаючи на факт виконання позивачем зобов'язань по договору ГУ ДКУ в АР Крим не виконана реєстрація бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань , що не дає можливості Замовнику, Службі автомобільних доріг в АР Крим, погасити заборгованість перед ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд», у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Перевіряючи обґрунтованість заявлених позивних вимог судом встановлено наступне.

Службою автомобільних доріг АР Крим, як одержувачем бюджетних коштів, на адресу ГУ ДКУ в АР Крим був підготовлений і направлений пакет документів для реєстрації та взяття на облік бюджетних та бюджетних фінансових зобов'язань по об'єкту - Капітальний ремонт дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія в сумі 697800,00грн. за договором на виконання робіт від 11.12.12р. №202/12к (у тому числі 697800,00грн. кредиторської заборгованості перед ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд»).

Листом від 12.12.13р. №05.2-1211/592-10397 ГУ ДКУ в АР Крим були повернуті документи без реєстрації та взяття на облік бюджетних та бюджетних фінансових зобов'язань Служби автомобільних доріг АР Крим.

Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Бюджетні призначення для здійснення фінансування по об'єкту - роботи з капітального ремонту дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія в сумі 697800,00грн. за договором на виконання робіт від 11.12.12р. №202/12к, визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.13р. № 737-р «Про внесення змін у додаток 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.13р. № 472».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.07.13р. №472-р вказана вище сума 697800,00грн. по об'єкту - роботи з капітального ремонту дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія визначена як погашення заборгованості.

Пунктом 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.13р. №472-р наказано Державній казначейській службі України забезпечити перерахування бюджетних коштів відповідно до бюджетних призначень.

ГУ ДКУ в АР Крим, що входить в структуру Державної казначейської службі України, пункт 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.13р. №472-р не виконало - бюджетні фінансові зобов'язання Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - роботи з капітального ремонту дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія в сумі 697800,00грн. за договором на виконання робіт від 11.12.12р. №202/12к не зареєстровані і не взяті на облік, що робить неможливим перерахування бюджетних коштів, а також оплату заборгованості перед позивачем - ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд» за виконані роботи по договору від 11.12.12р. №202/12к.

Згідно ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України у межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Згідно з пунктом 7 статті 48 Бюджетного Кодексу України Міністерством фінансів України визначено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.12р. №309 (далі-Порядок).

Відповідно до пункту 2.1 цього Порядку, п.46 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.02р. № 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог щодо виконання кошторисів бюджетних установ» обсяг бюджетних зобов'язань, узятих установою протягом бюджетного періоду, повинен забезпечувати зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями у поточному році.

Згідно з пунктом 2.14 Порядку у міру прийняття рішень розпорядником бюджетних коштів про погашення бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань, які були зареєстровані в органах Казначейства і залишилися непогашеними на кінець минулого бюджетного періоду, органами Казначейства такі зобов'язання відображаються в обліку в поточному бюджетному періоді на підставі наданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру та / або Реєстру фінансових зобов'язань і відповідних документів.

З огляду на викладені обставини по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання ГУ ДКУ в АР Крим зареєструвати і взяти на облік бюджетних зобов'язань і бюджетних фінансових зобов'язань Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - «Капітальний ремонт дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія» в сумі 697800,00грн. за договором на виконання робіт від 11.12.12р. №202/12к, укладеному між ДП Шляхово-будівельне управління №45 ВАТ «Південшляхбуд» (Підрядник) і Службою автомобільних доріг в АР Крим, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в цій частині.

Щодо інших вимог позивача, суд зазначає, що звернення розпорядника бюджетних коштів, Служби автомобільних доріг в АР Крим, розглянуто, що підтверджується Листом від 12.12.13р. №05.2-1211/592-10397 ГУ ДКУ в АР Крим, у зв'язку із чим суд не знаходить в діях відповідача бездіяльності, підстав для повторного розгляду відповідачем звернення розпорядника бюджетних коштів, Служби автомобільних доріг в АР Крим, не має, на підставі чого, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи немайновий характер спору,суд вважає за можливим стягнути на користь позивача з Державного бюджету України 68,82грн. судових витрат.

В судовому засіданні 16.12.13р. о 17:42 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 16.12.13р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим зареєструвати і взяти на облік бюджетні, бюджетні фінансові зобов'язання Служби автомобільних доріг в АР Крим по об'єкту - «Капітальний ремонт дороги по вул. Геологічній у м. Феодосія» в сумі 697800,00грн. (в тому числі 683669,21грн. кредиторської заборгованості перед Дочірнім підприємством «Шляхово-будівельне управління №45 Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд») за договором на виконання робіт від 11.12.12р. №202/12к, укладеному між Дочірнього підприємства «Шляхово-будівельне управління №45 Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд», Служби автомобільних доріг в АР Крим (Підрядник) і Службою автомобільних доріг в АР Крим (Замовник).

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету на користь Дочірнього підприємства «Шляхово-будівельне управління №45 Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд» (98105, АР Крим, м. Феодосія, Сімферопольське шосе, 45, і.н. 03450608) судовий збір у розмірі 73,08грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Котарева Г.М.