Рішення № 36045156, 06.12.2013, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2013
Номер справи
761/16352/13-ц
Номер документу
36045156
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 761/16352/13-ц

Провадження №2/761/6325/2013

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

06 грудня 2013 року Шевченківський районний суд м. Києва

В складі головуючого судді Волокітіна Н.Б.

При секретарі Михнюк В.М.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України» про зобов'язання включити до контрольних списків та надати житло,

ВСТАНОВИВ

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про зобов'язання включити до контрольних списків та надати житло, мотивуючи тим, що вона перебуває на обліку житлово-будівельного кооперативу на отримання двокімнатної квартири згідно рішення громадської комісії з житлових питань виконавчого органу Київської міської ради. Позивач з 23.01.1992 року працює на посаді лікаря-акушера гінеколога кабінету медико-генетичного консультування клініки Державної установи «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України». За час роботи позивач була зарахована до контрольного списку співробітників ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України», що потребують поліпшення житлових умов. 15.07.2004 року було прийнято рішення Київської міської ради, згідно якого ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України» було передано у короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку на проспекті Перемоги, 199121 для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу та об'єктів медичного та соціально-побутового призначення. В 2011 році позивача було виключено з контрольного списку співробітників ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України», що потребують поліпшення житлових умов з незрозумілих причин.

З урахуванням викладеного позивач просить зобов'язати Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) включити її до контрольних списків та надати житло.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в судовому засіданні заперечував проти позову, пояснивши, що відповідач не здійснює облік житлового забезпечення. Відповідно до житлового законодавства в контрольний список за місцем роботи мають бути включені тільки ті працівники, які перебувають на квартирному обліку в одній із районних в м. Києві державних адміністрацій. Позивач, яка проживає в Подільському районі м. Києва, на квартирному обліку для поліпшення житлових умов за місцем проживання в Подільській районній в м. Києві державній адміністрації не перебуває.

Представник відповідача Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації в судовому засіданні заперечував проти позову, пояснивши, що в позовній заяві не зазначено, які права та інтереси позивача порушені з боку Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації. Позивач ОСОБА_1 на квартирному обліку в Шевченківській районній в м. Києві державній адміністрації, як така, що потребує поліпшення житлових умов, не перебуває.

Представник третьої особи в судовому засіданні також заперечував проти позову, пояснивши суду, що ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України» не веде облік громадян, які потребують поліпшення житлових вимог, а лише веде контрольні списки працівників, які перебувають на обліку в районних в м. Києві державних адміністраціях. Також, представник третьої особи зазначив, що ОСОБА_1 зарахована на облік для вступу в житлово-будівельний кооператив.

Вислухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, дослідивши докази, суд вважає, що позовнім вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 23.01.1992 року працює на посаді лікаря-акушера-гінеколога кабінету медико-генетичного консультування клініки ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України».

Рішенням громадської комісії з житлових питань виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), протокол № 871-90 від 07.08.1990 року ОСОБА_1 з родиною з двох осіб ( вона та донька) зарахована на облік для вступу в житлово-будівельний кооператив на двокімнатну квартиру.

Зборами трудового колективу ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України» в травні 2011 року ОСОБА_1 було включено до контрольного списку співробітників вказаної установи, що потребують поліпшення житлових умов.

Під час узгодження в Київській міській державній адміністрації контрольного списку співробітників ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України» позивачу було відмовлено у включенні до нього, оскільки позивач зарахована на облік до вступу в житлово-будівельний кооператив громадської комісії з житлових питань виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Частиною 1 ст. 36 ЖК УРСР визначено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЖК УРСР громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Положенням ст. 42 ЖК УРСР передбачено, що жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтею 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першою статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Пунктом 9 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР і Українською республіканською радою професійних спілок № 470 від 11.12.1984 року визначено, що підприємства, установи, організації, які не здійснюють квартирний облік, ведуть контрольні списки своїх працівників, що перебувають на обліку в виконавчому комітеті місцевої Ради даного населеного пункту.

Крім того, п. 41 Правил визначено, що громадянам, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що не ведуть квартирний облік, і перебувають на обліку у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів, у тих випадках, коли вони забезпечуються жилими приміщеннями вказаними підприємствами, установами, організаціями, жилі приміщення надаються згідно з контрольним списком, який ведеться за місцем їх роботи, у порядку черговості. При цьому черговість громадян, які змінили місце роботи у випадках, не передбачених у пункті 32 цих Правил, визначається за часом влаштування на роботу на дане підприємство, в установу, організацію.

Отже, зарахування до контрольного списку працівника підприємства залежить від перебування даного працівника на квартирному обліку у виконавчому комітеті місцевої ради відповідного населеного пункту.

Відповідно до п. 10 Правил обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР № 228 від 05.06.1985 року, з дозволу виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів і ради профспілок підприємства, установи, організації можуть брати на кооперативний облік своїх працівників, які проживають не в тому населеному пункті, в якому розташоване відповідне підприємство, установа, організація (у межах одного району), а великі будови і підприємства, що будуються, розташовані в малих населених пунктах, - своїх працівників, які проживають в інших населених пунктах області.

Виконавчий комітет міської Ради народних депутатів вправі дозволити підприємству, установі, організації брати на кооперативний облік громадян, які проживають у приміській зоні і пропрацювали на даному підприємстві, в установі, організації не менше 10 років.

Громадяни, які працюють у приміській зоні, а проживають у місті, беруться на кооперативний облік за місцем роботи нарівні з іншими працівниками відповідного підприємства, установи, організації.

У випадках, зазначених у цьому пункті, потреба громадян в поліпшенні житлових умов визначається за місцем їх проживання.

Як вбачається із матеріалів справи і це було встановлено судом, позивач не перебуває у відповідній районній державній адміністрації на обліку, потребуючих поліпшення житлових умов (квартирний облік), вона лише зарахована на облік для вступу в житлово-будівельний кооператив, а відтак відсутні правові підстави для включення позивача в контрольні списки працівників, що перебувають на обліку в районних в м. Києві державних адміністрацій та забезпечення її житлом.

Відповідно до п. 2.7 рішення Київської міської ради від 15.03.2012 року № 1987535 «Про діяльність виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перейменовано у Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Положенням про Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 10.06.2003 № 1000 визначено основні завдання Департаменту, зокрема: 1) забезпечення в межах наданих повноважень контролю за дотриманням у місті Києві законодавства України у сфері житлового забезпечення, виконання рішень Київської міської ради, розпоряджень Київського міського голови та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з цих питань; 2) забезпечення встановленого порядку обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у місті Києві; 3) сприяння своєчасному прийняттю в експлуатацію жилих будинків незалежно від форми власності та об'єктів соціального призначення в установленому порядку, забезпечення обліку та ефективного розподілу і використання житла, побудованого в місті Києві за рахунок різних джерел фінансування; 4) здійснення організаційного забезпечення з питань державної підтримки будівництва (придбання) доступного житла, формування житлового фонду соціального призначення, житлово-будівельних кооперативів, розгортання молодіжного житлового будівництва, реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду та впровадження інфраструктурних проектів.

Також Департамент відповідно до покладених на нього завдань: 1) здійснює заходи з організації будівництва (реконструкції) підпорядкованими комунальними підприємствами та районними в місті Києві державними адміністраціями об'єктів, що включені до програми соціальна-економічного розвитку міста Києва; 2) здійснює аналіз стану черги квартирного обліку і внесення пропозицій на розгляд виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо забезпечення житлом громадян різних категорій обліку; 3) здійснює облік жилої площі, яка будується за замовленням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підприємств, установ та організацій, проводить відповідні розрахунки та передачу житла районним в місті Києві державним адміністраціям, підприємствам, установам, організаціям відповідно до плану розподілу жилої площі, затвердженого виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією); 4) планування разом з замовниками будівництва або реконструкції житла і виконання договірних зобов'язань щодо відселення громадян з ділянок забудови, будинків, непридатних для проживання та будинків, що підлягають реконструкції (капітальному ремонту), або переводяться в нежилі та забезпечення відселюваних на постійне місце проживання громадян жилою площею; забезпечує переселення громадян, які проживають у будинках, що підлягають знесенню, перенесенню або реконструкції; 5) здійснює в установленому законодавством порядку обмін жилими приміщеннями в будинках державного і громадського житлового фонду і фонду житлово-будівельних кооперативів (крім жилих приміщень, що перебувають у приватній власності) та бронювання жилих приміщень; 6) надає пропозиції виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) щодо діяльності громадських комісій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з питань, що відносяться до компетенції Департаменту.

Наказом Головного управління житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації № 35 від 06.04.2012 року затверджено стандарти надання адміністративних послуг з видачі списків громадян, які перебувають на квартирному обліку.

Стандарт надання адміністративних послуг з видачі списків громадян, які перебувають на квартирному обліку розроблений, зокрема відповідно до Житлового кодексу УРСР, Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР і Українською республіканською радою професійних спілок № 470 від 11.12.1984 року, Постанови виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів та Президії Київської міської ради профспілок № 582 від 15.07.1985 року «Про порядок застосування в м. Києві Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», розпоряджень Київської міської державної адміністрації № 154 від 11.02.1997 року «Про додаткові заходи щодо ведення автоматизованого квартирного обліку в м. Києві» та від 21.11.2000 року № 2075 «Про упорядкування квартирного обліку громадян м. Києва, які потребують поліпшення житлових умов».

Відповідно до п. 1 Стандарту цей стандарт визначає послідовність дій одержувача та адміністративного органу, опис етапів надання адміністративної послуги, вимоги щодо необхідного рівня доступності та її якості в цілому, а також на кожному етапі надання.

Пунктом 2 Стандарту передбачено, що контрольні списки ведуться з метою обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, забезпечення законності при розподілі житла. На основі загальних контрольних списків складаються списки осіб, які перебувають на квартирному обліку на загальних підставах та включені до списків першочерговиків (позачерговиків). Контрольні списки формуються на підставі інформації з єдиного загальноміського автоматизованого банку даних «Квартоблік».

Положеннями пунктів 3, 4 Стандарту передбачено, що Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є адміністративним органом, що надає послуги з підготовки та видачі адміністративним органам контрольних списків працівників підприємств, установ, організацій, які перебувають на квартирному обліку в районних в м. Києві державних адміністраціях.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідно до своїх повноважень не наділений правом включати осіб до контрольних списків працівників підприємства, що перебувають на обліку в районних в м. Києві державних адміністраціях та надавати житло.

Суд, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження своїх позовних вимог, позовні вимоги є такими, що не ґрунтуються на вимогах закону, а тому не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 36, 39, 42 ЖК УРСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР і Українською республіканською радою професійних спілок № 470 від 11.12.1984 року, Правилами обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР № 228 від 05.06.1985 року, Положенням про Департамент будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 10.06.2003 № 1000, ст.ст. 10, 60, 88, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: Державна установа «Національний науковий центр радіаційної медицини Національної академії медичних наук України» про зобов'язання включити до контрольних списків та надати житло залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя